שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלי להב וקיבוץ הסוללים יקימו מתקן פוטו־וולטאי על מאגר מים בגליל

הפרויקט הראשון יכלול הקמת מערכת סולארית צפה במאגר המים הנמצא בשטחי הקיבוץ - ההשקעה תעמוד על 4 מיליון שקל

חזי שטרנליכט 07:5015.07.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

מתקן פוטו־וולטאי ראשון בארץ יותקן על מאגרי מים, זאת כחלק משיתוף פעולה בין חברת להב אל.אר שבשליטת (44.44%) אלי להב לקיבוץ הסוללים שבגליל התחתון. הפרויקט הראשון יכלול את הקמת המתקן, שייצר חשמל בהיקף של 693 קילוואט שעה (קוט"ש), על ידי מערכת סולארית צפה במאגר המים הנמצא בשטחי הקיבוץ.  

להב אל.אר פועלת בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה והאנרגיה הסולארית בארץ. את הפעילות החדשה עם קיבוץ הסוללים תבצע החברה־הנכדה (100%) שלה נובה סולאר. ההפעלה המסחרית של המתקן, שכבר נמצא בשלבי הקמה, צפויה עד סוף השנה. ההשקעה הכוללת בפרויקט צפויה לעמוד על 4 מיליון שקל. התעריף בפרויקט עומד על 45 אגורות לקוט"ש וצפוי לייצר רווח תפעולי נקי (NOI) של כחצי מיליון שקל לשנה בתשואה מוערכת של 12.9%. תקופת ההסכם היא ל־24 שנה ו־11 חודשים. בכוונת השותפות להתקשר עם מוסד בנקאי לצורך קבלת מימון להקמת הפרויקט.

 

לפי ההערכות של נובה סולאר, התשואה על ההון העצמי הממוצעת בפרויקט צפויה לעמוד על יותר מ־30% לשנה. שיעור כזה עתיד לייצר אטרקטיביות משמעותית להמשך פריסת המתקנים הללו במאגרי מים נוספים ברחבי הארץ.

 

הטכנולוגיה החדשה אינה מפריעה למאגר עצמו, ומנצלת ביעילות מרבית שטח שאין לו שימוש נוסף. להערכת החברה, בישראל קיימים כ־1,000 מאגרי מים שבהם ניתן להקים מערכות סולאריות צפות, בעלי פוטנציאל הפקת חשמל בהיקף של כ־1.5 גיגוואט. בכוונת להב וקיבוץ הסוללים לפתח את המודל במאגרי מים רבים, כשהפוטנציאל יכול להגיע למאות מאגרים. לאור זאת, נטען על ידי להב אל.אר כי היא רואה בהתקשרות זו חשיבות אסטרטגית לפיתוח עסקיה בתחום האנרגיה הסולארית.

 

בלהב אל.אר מציינים כי למיטב ידיעתם, מעת הפעלתו המסחרית של המתקן הוא עתיד להיות המתקן הראשון בישראל שיפיק חשמל בטכנולוגיה זו שפותחה על ידי אלקו סולאריס. אלקו סולאריס פיתחה טכנולוגיה היוצרת סינרגיה בין מים לבין שמש, אגב שימוש במשטחי תאים סולאריים על פני גופי מים תעשייתיים.

 

להב הרים ירוקים היא זרוע האנרגיה הירוקה המתחדשת של להב אל.אר ואחד ממנועי הצמיחה שלה. ללהב אל.אר יש אחזקות בחברות־בנות המייצרות חשמל בהיקף מצטבר של כ־12.2 מגוואט בחוזים ארוכי טווח לחברת חשמל ובמחזור מכירות שנתי של 25 מיליון שקל. נוסף על כך, ללהב הרים ירוקים יש צבר פרויקטים בשלבים שונים של יותר מ־200 מגוואט. בסוף 2017 זכתה נובה סולאר במכרז שפורסם להקמת מתקני ייצור פוטו־וולטאיים, המחוברים לרשת החלוקה בהספק מצטבר של 4 מגוואט. המחיר במכרז נקבע על 19.78 אגורות לקוט"ש לאספקת חשמל לחברת החשמל למשך 23 שנה ממועד ההפעלה, והוא צמוד למדד.

 

שווי השוק של להב אל.אר הצנועה עומד על 93 מיליון שקל. הכנסות החברה ברבעון הראשון השתפרו ל־3.74 מיליון שקל לעומת 1.93 מליון שקל ברבעון המקביל, והרווח הנקי קפץ ל־1.7 מיליון שקל לעומת 619 אלף שקל בלבד ברבעון המקביל. ההכנסות של להב בכל 2017 עמדו על 16.6 מיליון שקל.

 

 

אלי להב אלי להב צילום: חיים הורנשטיין

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x