שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סוף עידן: כחלון מתניע את מכירת כל מניות המדינה בבנק לאומי

ל"כלכליסט" נודע כי שר האוצר פנה ליו"ר ועדת הכספים בבקשה לקבל אישור להתניע הליך מכירה של יתרת האחזקות - 5.83% ממניות הבנק - ששוויין עומד על כ-2 מיליארד שקל

רחלי בינדמן 22:3610.07.18

לחצו כאן לעמוד הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

עכשיו זה קורה - המדינה בדרך להיפרד מכל אחזקותיה בבנק לאומי. ל"כלכליסט" נודע כי שר האוצר משה כחלון פנה אתמול ליו"ר ועדת הכספים משה גפני בבקשה לקבל אישור להתניע הליך מכירה של יתרת האחזקות - 5.83% ממניות הבנק, בתקופה של שנה לאחר קבלת האישור. חוק המניות הבנקאיות שבהסדר מאפשר לשר האוצר למכור את מניות הבנק או חלקן באישור ועדת הכספים של הכנסת.

 

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בדומה להליכי המכירה הקודמים, בכוונת משרד האוצר לבצע הליך תחרותי שבו יוצעו יתרת המניות לגופים פיננסיים לצורך שיווקן למשקיעים בארץ ובחו"ל. בנוסף, בדומה להליכי המכירה הקודמים, לאחר השלמת המכירה, המדינה תפעל למימוש זכאות עובדי בנק לאומי לקבל הטבה בקשר עם מכירת מניות הבנק. זאת כחלק מהסכמות מוקדמות איתם עוד ב-2010 כשהחל הליך הפרטת הבנק על ידי המדינה. כזכו,ר מניות הבנק הולאמו על ידי המדינה בעקבות משבר ויסות מניות הבנקים בתחילת שנות ה-80.

 

לאומי הוא בנק ללא גרעין שליטה והחזקות המדינה בו הן בשיעור נמוך ולכן אין בכוונתה לאתר משקיעים אסטרטגיים.

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: מוטי קמחי

 

 

 

לאומי נסחר לפי שווי של 34.2 מיליארד שקל, כך שהחזקות המדינה בו שוות כ-2 מיליארד שקל. על רקע הקלות של הפיקוח על הבנקים על הגופים המוסדיים בהחזקה של מניות הבנקים ואפשרות לחרוג ממגבלת ההחזקה של 5% בכפוף למתן היתרים נקודתיים, גופים מוסדיים מישראל ומחו"ל יהיו היעד המרכזי לרכוש את המניות. מניית בנק לאומי טיפסה ב-9% מתחילת השנה וזינקה בכמעט 36% ב-12 החודשים האחרונים, כך שמבחינת המדינה מדובר בעיתוי מצוין להתניע את הליך המכירה. המדינה צפויה לתת הנחה מסויימת לקונים בעסקאות שיתרחשו מחוץ לבורסה.

 

בשנה הבאה יידרשו בעלי המניות של לאומי למנות יו"ר חדש לדירקטוריון במקום דוד ברודט, כאשר הפעם המדינה עשויה שלא להיות שותפה להליך ההצבעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x