$
השורה התחתונה

קוקה־קולה תיתן מכת אנרגיה לרווחי מונסטר

חברת משקאות האנרגיה שפעילה בעיקר בארה"ב צפויה להגדיל כוחה בשוק העולמי עקב הסכם עם ענקית המשקאות

גיורא קוצ'ינסקי 08:0604.07.18

חברת מונסטר עוסקת בייצור ומכירת משקאות אנרגיה. מדובר במשקאות המכילים בדרך כלל כמות גבוהה של קפאין ובמרבית המקרים גם סוכר. מדובר, לפיכך, במשקאות הנחשבים מעוררים וממריצים, וקהל הלקוחות העיקרי שלהם הוא אוכלוסייה צעירה. הקטגוריה של משקאות האנרגיה היא הצומחת ביותר בשוק המשקאות כיום — 7%-6% ברמה עולמית במונחי הכנסות — ומונסטר נחשבת אחת החברות הדומיננטיות ביותר בתעשייה.

 

היקף שוק משקאות האנרגיה העולמי הוא 47.6 מיליארד דולר בשנה. להערכתנו, הוא יעלה ב־7% בשנה, ויגיע ב־2020 לקצת פחות מ־60 מיליארד דולר. מונסטר היא החברה השנייה בגודלה בתחום משקאות האנרגיה, והיא בעלת נתח של כ־21% מהשוק העולמי במונחי הכנסות. רד בול היא הגדולה בעולם, עם נתח שוק של כ־30%.

השוק הגדול בעולם הוא ארה"ב, שמהווה כ־30% מהשוק העולמי. מדובר בשוק שצפוי לצמוח בשיעור מתון יותר מהעולמי - סביב 5%.

 

מונסטר מונסטר צילום: בלומברג

 

 

סין מהווה כ־17% מסך השוק העולמי, והנתח שלה צפוי לצמוח בשנים הבאות בשיעורים דו־ספרתיים. שווקים גדולים נוספים הצפויים, להערכתנו, לצמוח בשיעורים גבוהים הם ברזיל (כ־5% כיום) ומקסיקו (כ־3%). יפן ובריטניה נחשבות גם כן שווקים גדולים (כל אחת עם כ־5% מהשוק העולמי), אך להערכתנו הצמיחה בהן תהיה בשיעורים נמוכים יותר.

 

השוק בארה"ב נשלט על ידי שתי חברות: מונסטר עם נתח של קצת יותר מ־40%, ורד בול עם נתח של כ־37%. השוק בארה"ב אחראי לכ־75% מסך ההכנסות של מונסטר, כך שהפעילות הבינלאומית שלה נחשבת חלשה מאוד.

 

ב־2015 חתמה החברה על חוזה שלפיו קוק־ קולה תפיץ את מוצרי החברה, מתוך מטרה לסייע למונסטר להגדיל את כוחה מחוץ לארה"ב. במסגרת העסקה רכשה קוקה־קולה כ־18% ממניות מונסטר. קוקה־קולה עשויה להגדיל את השקעתה בחברה, או אפילו לרכוש אותה.

 

הסיכון בהשקעה בחברה הוא בעיקר רגולטורי. ישנה אפשרות שרגולטורים יטילו על המוצר מס מיוחד (בדומה לסיגריות), כדי להפחית את הצריכה. בארה"ב רגולציה מסוג הזה לא נקבעת ברמה הפדרלית, ואפילו לא ברמת המדינה - אלא ברמת העיר או המחוז. זה כמובן מפחית את הסיכון, אך אם בערים מרכזיות יחול מיסוי כזה, מדובר יהיה כמובן בחדשות לא טובות.

 

הצמיחה בשוק משקאות האנרגיה בארה"ב אפשרה לחברה להציג בחמש השנים האחרונות צמיחה של כ־10% בהכנסות, ושל כ־15% ברווח הנקי. שולי הרווח התפעולי שלה בארה"ב גבוהים מ־40%. צמיחה בשווקים שמחוץ לארה"ב והגדלת נתחי שוק באמצעות מערך ההפצה של קוקה־קולה יובילו בהדרגה לעלייה בשולי הרווח הבינלאומי - דבר שיתבטא כמובן בעלייה ברווח הנקי.

 

השורה התחתונה: צמיחה בשווקים מחוץ לארה"ב בעזרת ההפצה של קוקה־קולה תוביל בהדרגה לעלייה ברווח הנקי של מונסטר

 

הכותב הינו מנהל השקעות בחברת קסם קרנות מבית אקסלנס 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x