$
בורסת ת"א

לאומי דחה את גיוס אג"ח הקוקו שתוכנן למחר

הבנק תיכנן להנפיק אג"ח קוקו בהיקף של כמיליארד שקל; ההחלטה על הדחייה התקבלה בין השאר עקב הביקושים הנמוכים שנרשמו בשבוע שעבר בשלב המוסדי של גיוס אג"ח הקוקו של בנק הפועלים

רעות שפיגלמן 21:5917.06.18

בנק לאומי לא יקיים מחר (ב') את גיוס אג"ח הקוקו שתוכנן, אלא רק את גיוס האג"ח הרגיל. בלאומי החליטו לדחות את הגיוס בשל תנאי השוק הנוכחיים ולאור הביקושים הנמוכים שנרשמו בשבוע שעבר בשלב המוסדי של גיוס אג"ח הקוקו של בנק הפועלים.

 

כך, ביום שלישי שעבר נרשמו בשלב המוסדי בגיוס של הפועלים ביקושים של 730 מיליון שקל מתוך מסגרת מרבית של מיליארד שקל. הסיבה לכך בין היתר היא סחורה בהיקף של 300 מיליון שקל שקנו שחקני נוסטרו באג"ח הקוקו הפרטי שהנפיק הבנק בחודש אפריל , סחורה שצפויה להימכר ב-20 לחודש עם הרישום למסחר.

  

בסה"כ גייס בנק הפועלים בגיוסים באפריל ובחודש זה סכום כולל של 1.8 מיליארד שקל. מדובר בסכום גבוה שמפצה בין היתר על השנתיים האחרונות בהן לא גייס הבנק חוב משוק ההון. וזו גם אחת הסיבות לכך שלאומי החליט לדחות הגיוס - היות והקיבולת (capacity)היא מוגבלת.

 

ככל הנראה בלאומי ציפו לגיוס קוקו בריבית שתשקף מרווח של 1.2% אל מול אג"ח ממשלתי מקביל , שכן זהו המרווח שבו נסחר כיום הקוקו שהנפיק הבנק לפני יותר משנתיים. אך נראה כי המשקיעים דורשים כעת פיצוי גבוה יותר שכן בקוקו של בנק הפועלים שהשלים היום את השלב הציבורי, נסגר מרווח גבוה יותר של 1.76%.

 

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי צילום: אוראל כהן

 

כשנתיים וחצי לאחר שהנפיק לאומי אג"ח קוקו תיכנן הבנק להנפיק שוב, בהיקף של עד כמיליארד שקל, עם מנגנון המרה למניות. גיוס הקוקו תוכנן להתבצע בשתי סדרות. סדרה 401 עם קרן לפירעון אחרי 10 שנים בסוף יוני 2028, ועם אופציה לפירעון מוקדם אחרי 5 שנים. הסדרה הנוספת, 402, עם קרן שתיפרע אחרי 15 שנה. בהתאם לחברת הדירוג מעלות דירוג האג"ח הוא AA.

  

כאמור מחר (ב') צפוי לאומי לקיים את השלב המוסדי באג"ח הרגיל, בהיקף של עד כמיליארד שקל. הקרן תיפרע בשני תשלומים שווים ביוני 2024 וביוני 2026. דירוג האג"ח בהתאם לדירוג של מעלות הוא AAA.

  

אג"ח הקוקו הוא אג"ח שבשונה מאג"ח רגיל מכיל בתוכו מנגנון מובנה של הסדר חוב. כך, אם מתרחש אירוע קיצון אצל הבנק המנפיק כמו ירידה משמעותית בהיקפי ההון מתחת להלימות הון של 5% הרי שמשקיעי האג"ח לא מקבלים בשלב הראשון את החוב המגיע להם - והחוב נמחק או מומר למניות. בהמשך, במקרה של מחיקת החוב, קיימת אפשרות להחזרתו בכפוף להחלטת הבנק. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x