$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

יורם נוה ינסה לעקוף את ענת לוין במירוץ לניהול כלל ביטוח

בסוף השבוע הודיעה לוין ליו"ר חברת הביטוח כי היא לא מסתפקת במינוי זמני למ"מ המנכ"ל - אלא דורשת שהמינוי יהיה קבוע. המפקחת על הביטוח הנחיתה על הדירקטוריון דרישה שיכולה לתמוך במינוי של לוין: עליו לבחור מנכ"ל קבוע עד היום

גולן חזני 07:0317.06.18

דירקטוריון כלל ביטוח יתכנס היום (א') לישיבה שצפויה להיות דרמטית לבחירת מנכ"ל חדש לחברה. ל"כלכליסט" נודע כי בניגוד להערכות, ענת לוין, משנה למנכ"ל וראש חטיבת ההשקעות כנף, שהתפטרה לפני שבוע וחצי, לא תהיה המועמדת היחידה. מולה יתייצב יורם נוה, משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת משאבים.

 

 

 

שני המועמדים הם מועמדים של פשרה, שלא נחשבו מובילים במירוץ. משה טרי, נאמן מניות השליטה מטעם הפיקוח על הביטוח, תמך במינויו של יובל גביש, ראש החטיבה הבנקאית של בנק דיסקונט. יו"ר דירקטוריון כלל דני נוה תמך במועמדותו של שי פלדמן, מנכ"ל AIG. בהיעדר הסכמות החליטו השניים למנות מנכ"ל זמני; טרי הציע את לוין, ונוה הסכים.

 

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לוין נתנה להבין שתסכים למינוי זמני, אבל ביום רביעי בלילה יצרה קשר עם היו"ר נוה, והודיעה לו כי היא דורשת שמינויה למ"מ המנכ"ל יהיה קבוע. היא נימקה זאת בעובדה שהיא מתכננת לגייס מנהלים חדשים לחברה, וכמנכ"לית זמנית לא תוכל לשכנע מנהלים איכותיים להצטרף אליה.

 

נוה התנגד, אולם למחרת קיבל הנחתה מהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר. זו קבעה כי על הדירקטוריון לבחור מנכ"ל קבוע עד יום ראשון, כלומר היום. לא ברור מה הניע את סלינגר להציב לוח זמנים צפוף ולא הגיוני, בעיקר בשעה שחברות גדולות, גם ציבוריות, מתפקדות תקופה ממושכת עם מנכ"ל זמני או מ"מ מנכ"ל. הדוגמה הבולטת היא כיל, שתפקדה יותר משנה עם אשר גרינבאום כמנכ"ל זמני, עד מינויו של רביב צולר. בכלל ביטוח היו שראו בהוראה של סלינגר יותר מרמז לרצונה לראות את לוין בתפקיד, כמנכ"לית קבועה.

 

 

יורם נוה יורם נוה צילום: עמית שעל

 

ההוראה של סלינגר הזניקה מחול שדים בדירקטוריון ובהנהלת החברה. כמה חברי הנהלה הודיעו שיתפטרו אם לוין תמונה לתפקיד. במקביל הם קידמו את מועמדותו של יורם נוה להתמודדות מולה בישיבת הדירקטוריון. נוה שימש בעבר מנכ"ל כלל פיננסים וראש מחלקת תאגידים ברשות ני"ע.

 

לוין זוכה לתמיכה מטרי, הנאמן, ויש הרואים בשתיקתו של אדוארדו אלשטיין תמיכה שקטה במינוי שלה. אלשטיין, יו"ר אי.די.בי פתוח, המחזיקה בשליטה בכלל ביטוח, מנוע מלהתערב בענייני החברה - אף שהשקיע ברכישתה מיליארדי שקלים. זאת כיוון שאין לו היתר שליטה, וסלינגר לא מאפשרת לו לפגוש אפילו מנהלים בחברה, כל שכן להיות מעורב במינויים.

 

נוה, לעומת זאת, זוכה לתמיכה של רבים מחברי ההנהלה ושל ועד העובדים. מאבק אגרסיבי ניטש בין הוועד לבין לוין, והיחסים בין הצדדים לא טובים בלשון המעטה.

נראה שדני נוה תומך במינויו של יורם נוה. בין השניים אין קשר משפחתי. בתהליך הבחירה טען היו"ר כי הוא מעוניין במנכ"ל מתחום הביטוח, שייענה לראייתו על צורכי החברה. נוה, שעמד בראש ועדת האיתור למנכ"ל, הציע את התפקיד לרביב צולר, אולם זה העדיף את הכסף הגדול כמנכ"ל כיל. למגבלת שכר הבכירים, המוטלת על חברות ביטוח, יש תפקיד בשיקולי מנהלים בבואם להתמודד לתפקיד.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, לוין היתה זו שהובילה החלטה דרמטית של כנף לצאת מההשקעה בקרן אגת שהקים דני נוה, שהציגה ביצועים גרועים. המהלך נעשה בניגוד למשקיעים מוסדיים אחרים בקרן, שהעדיפו להישאר עם ההשקעה בה עד מכירת נכסיה - אף שהגיעה לסוף דרכה.

 

לוין נחשבת אשת השקעות מנוסה, והרזומה שלה מרשים יותר מזה של יורם נוה. מנגד, יחסי האנוש שלה נחשבים טובים פחות, וההבנה שלה בביטוח נחשבת פחותה בשל היותה אשת השקעות.

 

יחסי הכוחות בהצבעה בדירקטוריון שקולים. השופטת לשעבר ורדה אלשיך מובילה את התמיכה בלוין, יחד עם דירקטורים אחרים שמינו טרי ורשות שוק ההון. הדירקטורים הוותיקים יותר יתמכו, ככל הנראה, בנוה, כך שההכרעה תושג ממש ברגע האחרון.

 

 

 

קיים סיכוי, קלוש אמנם, שהדירקטוריון יחליט שלא להחליט ולמשוך את הבחירה לשבוע או שניים נוספים. במקרה כזה, ואם ההחלטה לא תתואם עמה, סלינגר עשויה לנקוט צעדים אגרסיביים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x