שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

הצהרה ראשונה של רשות ני"ע בארה"ב ביחס לביטקוין ולאת'ר: "לא ניירות ערך"

ההצהרה מחזקת את מעמדם של המטבעות הקריפטוגרפיים, ויש לה משמעות רבה עבור פלטפורמות הסחר והברוקרים הפועלים בתחום. סגן מנהל רשות המסים לשעבר רו"ח גידי בר זכאי: "חיזוק משמעותי בדרך להפיכה הדרגתית של ביטקוין ואת'ר למטבעות"

רעות שפיגלמן 22:5215.06.18

ויליאם היינמן, ראש המחלקה הפיננסית ברשות ניירות ערך האמריקאית, ה-SEC, הצהיר אתמול כי הביטקוין והאת'ר "אינם ניירות ערך". 

 

להצהרה זו משמעות רבה, שכן זו הפעם הראשונה שרשות ני"ע בארה"ב מספקת הצהרה קונקרטית והחלטית לגבי שוק הקריפטו המהווה בשורה עבור פלטפורמות הסחר והברוקרים הפועלים בתחום. על רקע ההצהרה אמש, רושם הביטקוין עליה של 2% ונסחר כעת במחיר של 6,537 דולר למטבע אחד. האת'ר עלה ב-7% ביממה האחרונה ונסחר כעת לפי שער של 498 דולר למטבע בודד. 

 

המשמעות עבור בורסות מסחר בקריפטו ושירותי ברוקראז' בתחום היא כי הם לא יהיו נתונים תחת הרגולציה הקפדנית של ה-SEC. המסחר בביטקוין ובאת'ר מהווה את עיקר המסחר בשוק המטבעות הדיגיטאליים ואת הנפח העיקרי של העסקאות - ומכאן החשיבות של הצהרה זו. שווי השוק של הביטקוין עומד על כ-122 מיליארד דולר, והוא המטבע עם נפח המסחר ושווי השוק הגבוהים ביותר. לאחר האת'ר עם שווי שוק של כ-50 מיליארד דולר. 

 

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין בישראל. "לא הפתעה, אבל בשורה חשובה" מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין בישראל. "לא הפתעה, אבל בשורה חשובה" צילום: עמית שעל

 

 

 

עם זאת, משמעות ההצהרה איננה שמי שמפיק רווח מסחר במטבעות דיגיטאליים לא צריך לשלם מס, אלא שמדובר רק בעמידה בכללי ניירות ערך הנהוגים בארה"ב. וזו גם הסיבה, בין היתר, לכך שהמטבעות לא זינקו נוכח ההצהרה. סיבה נוספת לכך שלא נרשמה קפיצה משמעותית במחיר היא משום שעד כה, למרות שלא שוחררה התייחסות רשמית מצד ה-SEC, התקבע מעיין סטטוס קוו לגבי הנושא ובהחלט נראה היה שהכיוון הוא הסתכלות על הביטקוין והאת'ר כסחורה ולא כעל ני"ע. "לכן לא מדובר בהפתעה, אך בהחלט מדובר בבשורה חיובית וחשובה שהמשמעות שלה כבר החלה להשתרש עוד קודם לכן על רקע ההבנה בקהילת הקריפטו שאכן לא מדובר בנייר ערך", מציין מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין בישראל, בשיחה עם "כלכליסט". 

 

רו"ח גידי בר זכאי, לשעבר סגן מנהל רשות המיסים ומומחה למיסוי מטבעות דיגיטליים, אומר כי: "מדובר בחיזוק משמעותי בדרך להפיכה הדרגתית של ביטקוין ואית'ריום למטבעות על כל המשתמע מכך. זו בשורה משמעותית לפעילים בתחום הקריפטו. ההכרזה הזו הולמת ומחזקת ברמה בין לאומית את עמדת רשות המסים בישראל שלמעשה יצרה את האבחנה כבר במסגרת החוזרים המקצועיים שפרסמה". 

 

לא ניתן להסיק מהצהרת ה-SEC על מעמד מטבעות שמונפקים ב-ICO'S

  

בישראל רשות ני"ע פרסמה דו"ח ביניים בנושא בחודש מרץ, שממנו עולה כי ביטקוין ואת'ר אינם מטבעות, אלא סחורה. חשוב לציין שהצהרת ה-SEC איננה אומרת שמטבעות רבים אחרים כמו גם מטבעות מסוג טוקן (tokens) שמונפקים בגיוסי ICO , אינם ניירות ערך. ביטקוין ואת'ר הם מטבעות המבוססים על רשתות מבוזרות, ובשל אופי העסקאות בהם ניתן ללמוד לדעת ה-SEC שאלו אינם נסחרים בהכרח ומראש לשם הפקת רווח, אלא משמשים לפעולות שונות כמו המרה ממטבעות אחרים וכאמצעי תשלום בחלק מהמקרים. ואילו מטבעות ייעודיים שמונפקים בגיוסי הון של ICO הם בעלי אופי אחר ובחלק מהפעמים המטבע נרכש או הנפקתו ממומנת על ידי גופים שמטרתם היא הפקת רווח או החזקתו מתוך אמונה שמחירו יעלה ויופק רווח - ולכן מדובר בהסתכלות אחרת לחלוטין, ששונה מההסתכלות על הביטקוין והאת'ר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x