$
בורסת ת"א

כאב ראש חדש לטבע: "הניסוי לא עמד ביעד העיקרי שלו"

חברת הגנריקה הישראלית מפסיקה את הניסוי בטיפול למקבצי כאבי ראש - אינדיקציה שונה של מיגרנה; טבע ""אנו מאוכזבים מהתוצאה אבל ממשיכים להיות אופטימיים"

דרור רייך 17:0615.06.18

טבע עדכנה בסוף השבוע כי היא מפסיקה את הניסוי הקליני ב-Fremanezumab, הטיפול המונע של טבע למיגרנה, לשימוש למקבצי כאבי ראש - אינדיקציה שונה וקטנה בהרבה לעומת מיגרנה. הסיבת להפסקת הניסוי להתוויה נוספת היא שטבע גילתה כי היא אינה עומדת ביעד העיקרי שלו - לא צפויה ירידה במספר הממוצע של התקפי המיגרנה בחודש במהלך 12 השבועות הראשונים של תקופת הטיפול. טבע מבהירה כי הניסוי במקבצי כאב ראש ארעיים ימשיך כמתוכנן.

 

ה-Fremanezumab של טבע נמצא בימים אלה תחת בחינת מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ועל ידי סוכנות התרופות האירופית (EMA), לטיפול מונע של מיגרנה כרונית וארעית בבוגרים כזריקה חודשית או רבעונית.

 

שוק מקבצי כאבי הראש מתחלק לשניים: , צורה כרונית, שבה מטופלים סובלים מ-15 ימים ומעלה של כאבי ראש בחודש; צורה ארעית, שבה מטופלים סובלים מ-14 ימים ומטה של כאבי ראש בחודש. ההגשה של טבע היא הן למיגרנה כרונית והן למיגרנה ארעית. האינדיקציה שטבע ניסתה לפנות אליה ונכשלה נקראת 'מקבצי כאבי ראש'. השכיחות של מקבצי כאבי ראש היא פחות מ-1% מהאוכלוסייה, כלומר 350 אלף חולים בלבד בארה"ב - קטנה באופן משמעותי מאוכלוסיית המיגרנה שמונה 9 מיליון בארה"ב. אין כרגע טיפול מאושר לטיפול במקבצי כאב ראש.

 

גם שוק זה מתחלק לשניים: מקבצי כאב ראש ארעי המאופיין בהתקפי כאבי ראש הנמשכים בין 7 ימים לשנה, שמופרדים על ידי תקופות ללא כאבים; כאבי ראש כרוניים מאופיינים בהתקפות של שנה ללא תקופת הפוגה או עם הפוגה של חודש אחד. כל התקף מקבץ כאב ראש בדרך כלל נמשך 15 דקות עד 3 שעות, פעם אחת או מספר פעמים ביום.

 

"מאוכזבים מהתוצאה"

"אנו מאוכזבים מהתוצאה אבל ממשיכים להיות אופטימיים לגבי Fremanezumab" ציין טושאר שאה, ראש הפיתוח הגלובלי בטבע. "מלבד מיגרנה הוא יוכל להביא גם לתוצאות קליניות חיוביות במחלות אחרות. אנו מודים למטופלים ולחוקרים שהשתתפו במחקר".

 

"התזה שלנו לא השתנתה בעקבות הפסקת הניסוי במקבצי כאב ראש כרונית", מסבירים כלכלני סיטי בנק. "הודעה של טבע בנוגע להפסקת הטיפול בכאבי ראש אינה מפתיעה, לדעתנו, כי אננו יודעים שמקבצי כאב ראש כרוני ידוע כמצב נדיר ומאתגר מאוד לטיפול והציפיות מהטיפול ב- Fremanezumabשל טבע באינדיקציה זו לא היו גבוהות".

 

"תוכנית הכאב הראשית של Fremanezumab נמשכת ולהערכתנו תגיע לכ -190 מיליון דולר במכירות השיא השנתיות. אנו עוקבים בקפידה אחר ההשקה של הטיפול של חברת נוברטיס ואמג'ן ונתונים מוקדמים שפורסמו מאמתים את השקפתנו לגבי גודל השוק, כמו גם את הצורך הרפואי הבלתי מסופק. בשורה התחתונה אנחנו ממשיכים לראות את Fremanezumab של טבע כהזדמנות עם הפוטנציאל הגדול ביותר, אשר עולה בקנה אחד עם מבט קונסטרוקטיבי שלנו על הגודל הכולל של השוק", מוסיפים בסיטי.

 

 

 

מנכ"ל טבע קאר שולץ. מיגרנה ראשונה?
מנכ"ל טבע קאר שולץ. מיגרנה ראשונה? צילום: יובל חן

 

 

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
בטל שלח
    לכל התגובות
    x