$
בורסת ת"א

כאב הראש של משקיעי טבע קיבל זריקת עידוד דווקא מהמתחרה

הערכות למכירות גבוהות מהצפוי של התרופה נגד מיגרנה שהשיקה אמג'ן הזניקו את המניה של חברת התרופות הישראלית בת"א ב־5.8%

חזי שטרנליכט 08:0911.06.18

האם ציפיות המשקיעים מתרופת המיגרנה של טבע, שנמצאת בשלבי אישור מתקדמים של ה־FDA, הפיחו רוח חיים במניה של ענקית התרופות? מניית טבע המשיכה אתמול בתל אביב את הזינוק שרשמה בוול סטריט ביום שישי האחרון, ועלתה ב־5.77%, לאחר שבסוף השבוע זינקה בבורסה האמריקאית ב־5.6%. 

מחזור המסחר במניית טבע ביום שישי בוול סטריט היה גדול פי שניים מהממוצע, והסתכם ב־22.3 מיליון מניות. בתוך שלושה חודשים עלה מחיר המניה בכ־20%, ולשווי החברה נוספו כ־4 מיליארד דולר. כתוצאה מהזינוק בשישי נוספו לשוויה כ־1.2 מיליארד דולר - כ־31% מהעלייה בשלושת החודשים שחלפו, ביום אחד.

לפי גורמים העוקבים מקרוב אחר החברה, התרופה היא כנראה הסיבה. ב־18 במאי ספגה החברה מכה, כשהמתחרה אמג'ן קיבלה את אישור ה־FDA לתרופה שלה למיגרנה - תחום שטבע, וכמוה גם חברות אחרות, מנסות להיכנס אליו עם מוצרים משלהן. ההשקה של אמג'ן צפויה למנוע מטבע ליהנות מהרווחיות המשופרת שנובעת מכניסה ראשונית לשוק.

 

עם זאת, התרופה שמפתחת טבע - הפרמאנזומאב (Fremanezumab) — היא תרופה אינובטיבית. כלומר לא מדובר בעוד גרסת העתק גנרית, אלא בפיתוח מולקולה חדשה. כמו כן, התרופה שמפתחת טבע, שאותה מנהל קאר שולץ, היא מניעתית. בכך היא עשויה לשנות את כללי המשחק בתחום. פוטנציאל השוק שלה הוערך עד כה בהכנסות של כמיליארד דולר בשנה לטבע מ־2022.

 

קווי דמיון בין התרופה החדשה לקופקסון

במידה שהתרופה תקבל את האישור המיוחל, שהחלטה לגביו נדחתה על ידי ה־FDA ל־16 בספטמבר, הרי שאפשר להבין מה מסעיר את המשקיעים. אפשר להעריך בזהירות את קווי הדמיון המסוימים לקופקסון. גם זו היתה תרופת מקור של טבע, שכשנכנסה לשוק הטיפול בטרשת הנפוצה היא הציעה פתרון שהגדיל אותו, ונהפכה במהירות למכרה זהב לחברה, שכן היא לא אובחנה לפני כן כי לא היה לה טיפול.

 

לפי אותן הערכות, הופצו בוול סטריט ביום שישי נתונים פנימיים של קצב המכירות הראשוני של התרופה החדשה של אמג'ן, האיימו־ויג (Aimovig). לפי אותם נתונים, קצב המכירות עשוי להעיד על חדירה גבוהה מהצפוי. אמג'ן שיווקה את הטיפול במחיר של 7,000-6,000 דולר בשנה - נמוך מהתחזיות, וברוח השינוי בתמחור שמוביל הממשל בארה"ב. האנליסטים העריכו בתחילה שאמג'ן תשווק אותו בעלות של כ־10,000 דולר לשנה.

 

על פי הערכות בשוק, אם התרופה של אמג'ן תוכיח ששוק התרופות למיגרנה בארה"ב גדול בהרבה מהתחזיות, הרי שדי בכך כדי לעורר ציפיות מטבע. ב־2017 העריכו אנליסטים את השוק בארה"ב ב־10-8 מיליארד דולר בשנה, אך ייתכן שבקרוב יהיה צורך לעדכן זאת.

 

מיגרנה היא מחלה שממנה סובלים כמיליארד איש בעולם מדי שנה. 90% לוקים במיגרנות ארעיות, שמשמעותן התקפי כאבי ראש של 14 יום ומטה בשנה, ו־10% במיגרנות כרוניות. זו המחלה השלישית בשכיחותה בעולם, והשישית הכי מגבילה את הלוקים בה. בחודשים האחרונים רווחו בשוק הציפיות כי התרופה שמפתחת טבע נגד מיגרנה, ועימה התרופה שהיא מפתחת לטיפול בדיסקינזיה (הפרעת תנועה הנגרמת עקב נטילת תרופות למחלות נפש או למחלות בדרכי העיכול), ייהפכו למנועי צמיחה של החברה.

 

טבע, שנמצאת במסע של שיקום עסקי מנזקי רכישת הענק הכושלת של החטיבה הגנרית של אלרגן, שכלל גל פיטורים, סגירת מפעלים וקיצוצי התייעלות מסוגים שונים, זקוקה לקטרים חדשים. חברת התרופות הצליחה להציג קצב מוגבר של צמצום החוב העצום ברבעון הראשון, שירד מתחת לרף של 30 מיליארד דולר. היא הכתה את תחזית ההכנסות ומתקדמת ככל הידוע בצורה חיובית בתוכניות ההתייעלות שלה.

 

המוסדיים בארה"ב סימנו את מניית טבע

סיבה נוספת לזינוק המפתיע במניה היא שחלק מהגופים המוסדיים בארה"ב פשוט סימנו אותה כאטרקטיבית ברמות המחירים הנוכחיים, שעדיין מגלמים לחברה שווי שוק של פחות מ־24 מיליארד דולר. לפי אותן הערכות, היה מדובר ברכישה מוגברת של מניות בידי מוסדיים.

 

עניין זה עשוי להתברר בעוד כמה שבועות, עם פרסום הדיווחים התקופתיים על הרכישות ברבעון הנוכחי. אך פרסום מעניין שיצא במקרה בשישי האחרון, לימד כי גוף בשם קפיטל ריסרץ' הגדיל את אחזקותיו בטבע ברבעון האחרון ב־40 מיליון מניות. גם אם הדבר נעשה על פני תקופה, לא מן הנמנע שהיא ממחשה את העניין המחודש של המוסדיים בחו"ל במניה.

 

רוח גבית נוספת קשורה לענף המניות הגנריות, ונוגעת לדיווחים בארה"ב על קידום חקיקה שעשויה להיטיב עם חברות התרופות הגנריות. הדיווח ביום שישי גרס כי בקונגרס מקודמת חקיקה שתסייע לחברות התרופות הגנריות לשווק מהר יותר גרסאות חיקוי לתרופות מקור. מכיוון שמדובר בהצעה בוסרית, לא נראה שזה מה שדחף את מניית טבע. המתחרות מיילן, פריגו ומומנטה עלו בשישי ב־0.9%-0.1%. החריגה לחיוב היתה אלרגן, שמנייתה זינקה ב־4.3%.

 

 

קור שולץ קור שולץ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x