$
בורסת ת"א

חוות הרוח הגדולה בישראל: רשות החשמל קבעה תעריף לפרויקט של אנלייט ברמת הגולן

בהתאם לתעריף שנקבע, 35.8 אג' לקווט"ש, אנלייט צופה להכנסות שנתיות של כ-100 מיליון שקל בפרויקט, לתקופה של 20 שנה; המנכ"ל גלעד יעבץ: "הודעת הרשות תסלול את הדרך להקמת חוות רוח מודרניות נוספות"

ליאור גוטמן 14:3310.06.18

חמש שנים לאחר שהתכניות המקוריות יצאו לדרך, פרויקט ייצור החשמל הענק של אנלייט אנרגיה עולה על פסים מעשיים: החברה דיווחה הבוקר (א') על קבלת תעריף קבוע עבור מתקן לייצור 'חשמל ירוק' שימוקם בקרבת עמק הבכא שברמת הגולן.  

הפרויקט כולל 30 טורבינות בגובה עשרות מטרים שיפיקו יחד כ-96 מגה וואט - ולפי אישור רשות החשמל, הרגולטור הרלבנטי, המתקן יזכה לגבות תעריף קבוע של 35.81 אגורות לקילוואט לשעה. התעריף יחול לתקופה של 20 שנה, עם הצמדה מלאה למדד המחירים לצרכן.

 

לפי אנלייט, לנוכח לנוכח כושר הייצור החזוי של המתקן, הכנסות הפרויקט מתקבולי חשמל צפויות לעמוד על  110-100 מיליון שקל לשנה. עלות ההקמה המשוערת של הפרויקט עומדת על כ-700 מיליון שקל.

 

הסגירה הפיננסית של הפרויקט מובלת על ידי בנק הפועלים, הראל והפניקס, זאת במתווה מימון פרויקטלי Non-recourse. תחילת העבודות מיועדת לסוף השנה עם תאריך השקה לא רשמי לשנת 2020.

 

המיזם הגדול מסוגו בישראל 

חוות רוח עמק הבכא היא מיזם משותף לאנלייט ולד"ר אלי בן דב, ולאחר הקמתה היא תרשם כחוות הרוח הגדולה בישראל עד כה. אנלייט מחזיקה בשירשור בנתח של 36% בפרויקט והיא תעמיד לטובת ההקמה 70% מההון העצמי. את יתרת ההון העצמי תעמיד חברת אוירם, שותפתה בחברת אנרגיות קינטיות, המחזיקה 60% מהפרויקט.

 

את מספר פרויקטי הרוח שהוקמו בישראל ניתן לספור על כף יד אחת, זאת בעיקר בשל מכשלות רגולטוריות ותכנוניות. ראשית, משטר הרוחות ברחבי ישראל אינו מתאים להקמת פרויקטי רוח כיוון שהמהירות הנדרשת לייצור חשמל תלויה במיקום המתקן - כאשר רמת הגולן או הרי הנגב הם המקומות המועדפים. בשנים האחרונות נרשמה התנגדות מצד משרד הביטחון להקמת מיזמים חדשים, כמו גם מחלק מהארגונים הירוקים - אלה טענו שחלק מהפרויקטים אמורים לקום בנתיב נדידת הציפורים מעל המדינה. לכל אלה יש להוסיף מגבלות של הולכה ותשתית.

 

מנכ"ל אנלייט גלעד יעבץ אמר היום ש"קבלת האישור התעריפי היא אבן דרך היסטורית ושיאו של תהליך תכנון ופיתוח רב שנים, והיא תסלול את הדרך להקמת חוות רוח מודרניות נוספות בישראל. אנרגית הרוח הינה מרכיב חיוני בתמהיל האנרגיה בישראל, אשר בשילוב עם אנרגיה סולארית הכרחית לשם השגת היעדים הלאומיים בתחום ייצור החשמל הנקי".

 

טורבינות רוח של אנלייט אנרגיה טורבינות רוח של אנלייט אנרגיה צילום: אנלייט

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x