$
שווקי חו"ל

אנט פייננשל של ג'ק מא גייסה 14 מיליארד דולר

שוויה של ענקית הטכנולוגיה הפיננסית מוערך ב-150 מיליארד דולר. החברה היא בעליה של עליפיי, שירות התשלומים המקוון הגדול בסין

שירותכלכליסט 11:5108.06.18

אנט פייננשל של ג'ק מא דיווחה היום (ו') כי גייסה כ-14 מיליארד דולר ממשקיעים סינים ועולמיים באחד מגיוסי ההון הפרטיים הגדולים בהיסטוריה. בכך מיצבה עצמה ענקית הטכנולוגיה הפיננסית כאחת החברות הפרטיות בעלות השווי הגבוה בעולם.

 

 

מכירת המניות, השלישית של אנט בשלוש שנים, נהנתה מביקושים ערים ומשכה משקיעים גדולים שצופים כי הזרוע הפיננסית של עליבאבא תצא להנפקה בשנה או בשנתיים הקרובות. סבב הגיוס מעריך את שוויה של אנט בכ-150 מיליארד דולר, כך לפי גורמים המקורבים לנושא. זוהי גם הפעם הראשונה שמשקיעים זרים יכלו לרכוש נתח מהחברה הסינית.

 

עם המשקיעים הזרים נמנו קרנות העושר הריבוניות של סינגפור ומלזיה, כמו גם קרנות הפרייווט אקוויטי ורברוג פינקוס, קרלייל גרופ, סילבר לייק, ג'נרל אטלנטיק ופרימוורה קפיטל. גם קרן הנאמנות טי. רואו פרייס וקרן הפנסיה הקנדית השתתפו בגיוס. על פי אנט פייננשל ההשקעות הללו, שביצעה חברה-בת של אנט הפועלת אופשור, היו נקובות בדולרים.

 

 

ג'ק מא ג'ק מא צילום: עמית שעל

 

 

הסבב שבו השתתפו משקיעים סינים קיימים ננקב ביואן, כך לפי החברה. אנט גייסה 11 מיליארד דולר בסבב הדולרי ו-3 מיליארד דולר ממשקיעים סינים. לשני הסבבים היו ביקושי יתר, כך לפי גורמים המקורבים לנושא.

 

הביקושים הערים נרשמו למרות שהמשקיעים נדרשו להתחייב לתנאים חריגים למדי. כמו למשל התחייבות כי לא יזרימו הון למתחרות המרכזיות של אנט ועליבאבא, כולל חברות סטארט-אפ הממומנות על ידי טנסנט הולדינגז והקמעונאית המקוונת

JD.com. כך על פי דיווח מוקדם של הוול סטריט ג'ורנל.

 

אנט, זרוע של עליבאבא שהוקמה ב-2011, היא בעליה של עליפיי, שירות התשלומים המקוון הגדול בסין. אנט צמחה במהירות בשנים האחרונות לאחר שסיפקה שירותים פיננסיים לאנשים פרטיים ולחברות שלא קיבלו מענה בבנקים המסורתיים. מא, מייסד החברה, הוא בעל מניות השליטה.

 

אריק ג'ינג, מנכ"ל אנט, אמר בהודעה רשמית כי בכוונת אנט "לחזק" את אסטרטגיית הצמיחה שלה וכי החברה תמשיך להשקיע בטכנולוגיה ולספק שירותים פיננסיים ליותר אנשים וחברות קטנות בסין ומחוצה לה.

 

בשנה שהסתיימה במרץ 2018, אנט דיווחה כי עליפיי ושותפיה העולמיים משרתים במשותף כ-870 מיליון "משתמשים פעילים בשנה" בעולם ויותר מ-15 מיליון עסקים קטנים בסין.

 

סבב הגיוסים הקודם של אנט, שנערך בקיץ 2016, העריך את שווי החברה ב-60 מיליארד דולר. בשנה שעברה דיווחה אנט על רווח לפני מס של 2 מיליארד דולר, אך השנה דיווחה על הפסד ברבעון הראשון בשל הוצאות גדולות על שיווק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x