בורסת ת"א

איתי בן זאב מטיל פצצה

הבורסה תגביל את המשקל של המניות הזרות במדדים המובילים

טיוטת הוראות שפרסמה הבורסה חושפת כוונה להגביל את משקל המניות הזרות הנסחרות ל-8% מהמדדים המובילים. המטרה: "לחזק את הזהות הישראלית בבורסה". אחת הנפגעות מהמהלך צפויה להיות ענקית תמציות הטעם והריח האמריקאית IFF שרכשה לאחרונה את פרוטרום

רחלי בינדמן 19:4602.06.18

בשקט בשקט בתוך בליץ הדוחות הכספיים בסוף השבוע הטיל איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה פצצה שעשויה לשנות את פני מדדי הבורסה המובילים בת"א.

 

בן זאב מבקש, דרך טיוטת הוראות שפרסמה מחלקת המדדים של הבורסה, להגביל את משקל המניות הזרות במדדים ת"א 35, ת"א 90 ות"א 125 ל-8% לכל היותר כדי "לחזק את הזהות הישראלית במדדי הדגל של הבורסה ולהגביר את ייחודיותם של מדדים אלו".

 

 

 

המשמעות: חברות זרות שיבקשו לבצע רישום דואלי בת"א יצטרכו לקחת בחשבון שמשקלן במדדי המניות המובילים, שאחריהן עוקבות תעודות סל יוגבל. כיום נסחרות במדד ת"א 35 שלוש חברות זרות ובמדד ת"א 125 תשע חברות כאלה. משקלן של הזרות בשני המדדים המובילים אמנם מעט גבוה מ-8% אך המגבלה היא צופה פני עתיד, והמשמעות שלה שחברות זרות חדשות שייכנסו למדדים יקבלו משקל נמוך יותר ויהנו מביקושים מופחתים מצד חברות תעודות הסל העוקבות אחר המדדים.

 

מנכ"ל IFF אנדראס פיביג ומנכ"ל פרוטרום אורי יהודאי, לאחר ההודעה על העסקה מנכ"ל IFF אנדראס פיביג ומנכ"ל פרוטרום אורי יהודאי, לאחר ההודעה על העסקה צילום: אוראל כהן

 

במדדי המניות של הבורסה נכללות מניות של חברות שאמנם יש להן זיקה של ממש לישראל אך התאגדו מחוץ לישראל וכן מניות של חברות שאינן כפופות למשטר המס של ישראל. רובן המכריע של מניות חו"ל אלו הכלולות במדדי הדגל של הבורסה הן מניות דואליות שנסחרות גם בבורסות מרכזיות בחו"ל. למרות זיקתן לישראל (בעלים ישראלים, פעילות בישראל וכו') לטענת הנהלת הבורסה משקל גבוה מידי של מניות חו"ל במדדי הדגל של הבורסה מחליש את הזהות הישראלית של המדדים שאמורים להציע, למשקיעים בכלל ולמשקיעים זרים בפרט, סל מניות המייצג את הכלכלה הישראלית שלא ניתן להשיגו בשווקים מחוץ לישראל. IFF אגב תוגדר כחברה עם זיקה ישראלית בגלל רכישת פרוטרום, שכן אחרת ממילא לא הייתה נכנסת למדדים המובילים.

 

 

 

בבורסה שמו לב למגמת מיזוגים ורכישות בחברות הישראליות שמביאה לכאן חברות ענק זרות. כך לדוגמה, ניתן לציין את עסקת המיזוג בין פריגו ומיילן או עסקת הרכישה הצפויה של IFF את פרוטרום הישראלית. במסגרת עסקה זו IFF עתידה להירשם למסחר בישראל, ואם ההוראות החדשות ייכנסו לתוקף היא צריכה לקחת בחשבון שתזכה למשקל נמוך יותר במדד מזה שייחלה לו (ובתוך כך לביקושים מופחתים כאמור מצד תעודות הסל). 

 

 

אין זה המהלך הראשון של בן זאב לחזק את "הישראליות" של המדדים המובילים. לפני חצי שנה השיקה הבורסה את מדד סקטור באלאנס שאמור לתת פייט למדד הדגל ת"א 125 דרך הכללת 100 מניות בפיזור ענפי רחב עם משקל מופחת לכל מניה כדי להחליש את הדומיננטיות של מניות גדולות מאד, בעיקר דואליות, במדד ת"א 125.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x