שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

פודקאסט כלכליסט

אין עבודה, אין מונדיאל, אין ממשלה: האם איטליה תצא מהיורו?

עם חובות ענק, חוסר יציבות פוליטי, וחוסר אמון כבד של המשקיעים - ארץ המגף נראית כמו משהו שמנהיגי גוש היורו לא יודעים איך להתמודד איתו. פודקאסט מנועי הכסף - פרק 16

שי סלינס 16:5431.05.18

דווקא כשהיה נראה כי גוש היורו סוף סוף מתאושש מהשוק של הברקזיט, מגיעה הילדה הרעה של הגוש, איטליה, ומתחילה לעשות בעיות. עם חובות ענק, חוסר יציבות פוליטי וחוסר אמון כבד של המשקיעים - ארץ המגף נראית כמו משהו שמנהיגי גוש היורו לא יודעים איך להתמודד איתו. 

 

הנתונים היבשים מראים כי אחד מכל 3 צעירים באיטליה לא מצליח למצוא עבודה, החוב הממשלתי עוד מעט מגיע ל-150% מהתמ"ג ותשואות האג"ח מתחילות להזכיר את הרמה שלהן ב-2011. וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על מצב הרוח הירוד בשל אי ההעפלה לאירוע הספורט הגדול ביותר בעולם - המונדיאל.

 

האזינו לפרק 16 של פודקאסט מנועי הכסף עם אורי גרינפלד הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות בית השקעות ועם רן אברמסון כתב ועורך בדסק החוץ של כלכליסט:

 

 

 

מתחילת מרץ, ערב הבחירות לפרלמנט האיטלקי, איבד היורו 6% מערכו לעומת הדולר, ומדד MIB 30 בבורסת מילאנו ירד ב־5%. התפנית האחרונה בדרמה עשויה להביא לבחירות חוזרות שייערכו עד סוף השנה.

 

ההקשר בו התפוצצה מלאכת הרכבת הממשלה החדשה – עתיד איטליה בגוש היורו – הציף מחדש את הספקות באשר ליכולת הישרדותו של המטבע האירופי המשותף. עוד בזמן המשבר הגדול ב־2009, סומנה איטליה כמדינה המועדת ביותר לפורענות מבין מדינות הגוש. כלכלת איטליה אחראית לכ-11% מהתמ"ג של האיחוד האירופי, והחוב החיצוני שלה הוא הגדול ביותר במונחים אבסולוטיים — 2.3 טריליון יורו.

 

 

האפשרות שאיטליה תעזוב את גוש היורו, שנדמה היה שירדה מהפרק במה שנראה כתהליך התמתנות של המפלגות הפופוליסטיות במדינה, חזרה לשיח הציבורי ובגדול. במקרה כזה לא תוכל איטליה לפרוע את חובותיה הנקובים ביורו, ותהפוך למעשה לחדלת פירעון. יתר על כן, מהלך כזה עלול לגרור תגובת שרשרת ולדחוף עוד מדינות לפרוש מגוש היורו.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x