שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

הבנק המרכזי בטורקיה העלה את הריבית ל-16.5% בניסיון לעצור את צניחת הלירה

הסערה שעורר הנשיא ארדואן באמירותיו נגד הבנק המרכזי הפילה את הלירה הטורקית לשפל היסטורי; הידרדרות המטבע נבלמה, אך הבנק הבהיר כי ימשיך להשתמש במכשירים שברשותו כדי לייצב את ערך המטבע

שיר רייטר 20:2723.05.18
הבנק המרכזי של טורקיה העלה הערב (ד') את הריבית ל-16.5% בניסיון לייצב את צניחת הלירה הטורקית. ההידרדרות החדה של המטבע, שנפל בשבוע האחרון לשפל היסטורי, נבלמה לאחר העלאת הריבית.
שיעור הריבית של הבנק הטורקי עמד עד כה על 13.5%, והוא העלה אותו ב-300 נקודות בסיס לאחר דיון חריג בוועד המוניטרית שהתקיים היום כדי לדון בהתפתחויות האחרונות. הבנק שמר על התעריפים האחרים ללא שינוי, ותיאר את המהלך כ"הידוק מוניטרי עוצמתי".
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צילום: בלומברג

 

בבנק ציינו כי הם מוכנים להמשיך להמשיך ולהשתמש בכל המכשירים שעומדים לרשותם כדי לייצב את ערך המטבע. הדולר נחלש כעת מול הלירה הטורקית ב-1.2% והצמד נסחר ב-4.607 לירות לדולר, אחרי שמוקדם יותר היום נפל המטבע הטורקי ב-7% ונסחר ב-4.83 לירות לדולר.

 

הבנק המרכזי של טורקיה פעל אחרי סערה של שלושה שבועות שעורר הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן בשוק המטבע המקומי. בצל החששות לעצמאותו של הבנק, ארדואן, שמקווה להיבחר מחדש בחודש הבא, כינה את שיעור הריבית "אבי כל רשע" וקרא להורדתו. זאת במקביל לניסיונותיו של הבנק המרכזי לעצור את מכירת החיסול של המטבע המקומי. מוקדם יותר החודש אמר ארדואן בריאיון לבלומברג כי ינסה להשיג השפעה רבה יותר על החלטות שנוגעות למדיניות הכלכלית אחרי הבחירות שייערכו ב-24 ביוני.

 

ועדת הריבית של הבנק המרכזי לא הייתה אמורה להתכנס עד ל-7 ביוני, ולאחר פגישת החירום כתב שר האוצר במדינה מחמט סימסק (Mehmet Simsek) בחשבון הטוויטר שלו כי הגיע הזמן לשחזר את האמינות המוניטרית של טורקיה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x