$
שווקי חו"ל

לידיעת ארדואן: האג"ח של טורקיה צוללת מתחת לאלו של סנגל

האג"ח במדינה נפלו לשפל שמבדל אותן גם משאר השווקים המתפתחים, זאת אחרי שהנשיא ארדואן אמר שינסה להגביר את השפעתו על המדיניות הכלכלית; במקביל, הודיע ארדואן שיבחן את היחסים הכלכליים עם ישראל ושהוא מקווה כי החרם עליה ייאכף

שירות כלכליסט 14:1222.05.18
טורקיה משלמת על החוב שלה יותר מסנגל, אפילו שדירוג האשראי שלה גבוה יותר ושהכלכלה שלה גדולה פי 60. מדוע? האנליסטים קוראים לזה כלכלת ארדואן.

 

התשואה על אג"ח פברואר 2034 של טורקיה עלתה היום (ג') ל-58 נקודות בסיס מעל אג"ח הדולר של סנגל עם מועד פירעון זהה. דירוגה של טורקיה הוא BB+, הדירוג הלא השקעתי הגבוה ביותר של Fitch. חברות הדירוג S&P Global Ratings ושירות המשקיעים מודי'ז מדרגים את טורקיה נקודה אחת מעל סנגל.

 

הבורסה באיסטנבול הבורסה באיסטנבול צילום: רויטרס

 

 

מכירת החיסול של אג"ח טורקיות תפסה תאוצה לאחר שבשבוע שעבר האשים נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, את שיעורי הריבית הגבוהים באינפלציה העיקשת בארצו, בראיון לבלומברג. ארדואן אמר גם שינסה להשיג השפעה רבה יותר על החלטות שנוגעות למדיניות הכלכלית אחרי הבחירות שייערכו ב-24 ביוני.

 

"הערות הנשיא על הבנק המרכזי היו המסמר האחרון בארון הקבורה", אומר אוקן אקין, אנליסט אשראי בחברת AllianceBernstein מלונדון. "השוק מדרג את טורקיה ברמת אשראי של B. אג"ח טורקיות נסחרות בשתי רמות מתחת לדירוג האשראי של המדינה בכל מקרה, אבל בשבועיים האחרונים הן ירדו לרמה שהפרידה אותן גם משאר השווקים המתפתחים".

  

אג"ח המטבע המקומי מראות תמונה דומה, בעוד הבנק המרכזי נאבק להתמודד עם שיעור אינפלציה דו ספרתי. אג"ח לירה טורקית לעשר שנים מציעות תשואה גבוהה יותר מאג"ח של ניגריה, פקיסטן ולבנון, גם אחרי הירידה הגדולה ביותר מבין 27 המדינות המתפתחות אחריהן עוקב בלומברג.

 

"טורקיה היא כרגע מוקד הסערה", אומר טאת'ה חוס (Ghose), כלכלן בקומרצבנק בלונדון. "מה שקובע כרגע הוא הפגיעה בעצמאות הבנק המרכזי והאמירות האחרונות של ארדואן. נכון לעכשיו, הנכסים בטורקיה לא ממש מתומחרים על סמך הנתונים הכלכליים אלא מושפעים מהמצב הגיאופוליטי"

 

במקביל, הודיע הנשיא ארדואן כי יבחן את היחסים הכלכליים עם ישראל לאחר הבחירות, שיתקיימו בארצו בעוד כחודש. הוא בירך על הודעת הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי בנוגע לחרם על מוצרים תוצרת ישראל ואמר כי הוא מקווה שהדבר אכן ייאכף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x