שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

האשמה חמורה של מנכ"ל הבורסה: בנק הפועלים עומד מאחורי היוזמה לעצירת מכירתה

איתי בן זאב טוען כי מאחורי המכתב שנשלח על ידי עמותת "ידיד" עומד הבנק: "המכתב נועד לקדם את האינטרסים הצרים של הפועלים, ולא את טובת הציבור"; סמנכ"ל העמותה: "מקבלים תרומות מבנקים, אך לא מבקשים מהם אישור לגבי פעילות כזו או אחרת"; הפועלים: "אין לנו צורך להסתתר מאחורי עמותות כאלה ואחרות"

רחלי בינדמן 13:0721.05.18

האשמה חמורה של מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב כי בנק הפועלים עומד מאחורי היוזמה לעצירת מכירת מניות הבורסה. זאת בעקבות המכתב ששלחה עמותת חופש המידע "ידיד" ערב חג השבועות ונחשף באתר כלכליסט - הדורש לעצור את מכירת 19.9% ממניות הבורסה לקרן ההשקעות מאניקי האוסטרלית.

 

בבורסה טוענים כי "מהמידע שבידינו עולה כי המכתב נועד לקדם את האינטרסים הצרים של בנק הפועלים, ולא את טובתו של כלל הציבור, ובנק הפועלים הוא העומד מאחורי מכתב זה. מסקנה זו נסמכת, בין היתר, על כך שהמכתב ממוען גם אל יעל אלמוג, המכהנת כמשנה למנכ"ל והיועצת המשפטית הראשית של בנק הפועלים ועל כך שבסמיכות מעוררת חשד התקבל בבורסה גם מכתב בנוסח דומה מטעם הבנק", כך נכתב במכתב שחתום על ידי מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב.

 

לחצו לכאן לצפייה במכתב ששלח מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב

 

עוד כתב מנכ"ל הבורסה כי "החשש הוא אם כן, כי בנק הפועלים בחר לפעול באמצעות עמותת "ידיד", עמותה אשר אמורה לפעול בשקיפות מלאה ולפעול למען האינטרס הציבורי, ללא משוא פנים ובוודאי ללא כל זיקה לגופים קשורים. הפעלת העמותה על ידי בנק הפועלים, והעובדה כי בנק הפועלים בחר לפעול באמצעות העמותה, היא חמורה כשלעצמה".

 

 

איתי בן זאב איתי בן זאב צילום: בלומברג

 

לפני שבועיים חשף כלכליסט מכתב ששלח בנק הפועלים לבן זאב התוקף את כוונתו לייקר את תעריפון הבורסה בכל הנוגע לשימוש במידע בזמן אמת על המסחר תוך ניסיון לטעון כי חוק שינוי מבנה הבורסה שמפריט את הבורסה והופך אותה לגוף הפועל למטרות רווח המנותק משליטת הבנקים יפעל לייקר עמלות לטובת בעלי המניות שלהם.

 

המכתב של בן זאב הוא בבחינת עליית מדרגה בכל הנוגע לקרב בינו לבין הבנק שכן לאחר המכתב ששלח הפועלים השיב בן זאב בתגובה חריפה לפיה בנק הפועלים ידוע כבנק שלא נוהג להוזיל עלויות ללקוחות שלו גם אם העלויות שלו בפועל יורדות. בסביבת הבורסה טוענים כי בבנק הפועלים מתנגדים למכירת מניות הבורסה למאניקיי בשל החשש כי מאניקיי תעודד תחרות על עמלות המסחר ותפגע ברווחי הבנקים.

 

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד, ענה לבן זאב: "המכתב ששלחה העמותה נשלח לכמה רשימות תפוצה, ואכן בין הרשימות נכללו לא מעט עובדי בנקים בין אם מנכ"לים ובין אם עובדים אחרים. בכל מקרה מדובר כמעט בכל הבנקים בישראל כמו גם חברות ביטוח, בתי השקעות ועוד. אכן שמה של עו"ד יעל אלמוג הופיע ברשימה והיא קיבלה את המכתב כמו לפחות 100 נציגי המערכת הפיננסית".

 

עוד הוסיף מלמד כי "ניסיונך להטיל דופי בעמותת ידיד ובתנועה לחופש המידע הוא ניסיון נואל בעיקר לאור העובדה שרק לפני שעה אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת הצעת חוק בנושא משכנתאות שהיא פרי יוזמה של עמותת ידיד, יוזמה שאם להתבטא בעדינות אינה אהובה במיוחד על הבנקים".

 

עם זאת מאשר מלמד כי העמותה מקבלת תרומות גם מבנק הפועלים: "עמותת ידיד מקבלת תרומות מבנקים בישראל וכן מגורמים פיננסים שונים והיא במקביל פועלת בתחום ההדרה בשוק האשראי והפיננסים כאשר אינה מבקשת לעולם אישור ממי מהתורמים לה בנוגע לפעילות כזו או אחרת. בניגוד אליך אנחנו פועלים בשקיפות. כאשר יש צורך לעמוד נגד הבנקים אנחנו עושים זאת. כאשר אנו סבורים כי עמדתם היא נכונה לא נתבייש להגיד זאת".

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "חבל שמנכ"ל הבורסה מגיב באופן לא ענייני, בוחר להתחמק ממתן תשובה ואינו חושף בשקיפות את הסכם המכירה של הבורסה, שעלול להביא להעלאת תעריפים ללקוחות הבורסה. מי שמדבר על חוסר שקיפות - ראוי שיציג בשקיפות מלאה את ההסכם למכירת הבורסה, דבר שיש בו עניין ציבורי ממעלה ראשונה. בנק הפועלים פירט את הטענות שלו למנכ"ל הבורסה במכתב ישיר וברור, ואין לו צורך להסתתר מאחורי עמותות כאלה ואחרות".

 

מהתנועה לחופש המידע נמסר: "האשמות מנכ"ל הבורסה את עמותת ידיד והתנועה לחופש המידע כי הטעו את ועדת הכספים בדרישתם לשקיפות בפעילות הבורסה הינן שקריות ומכפישות. תגובתו מעידה על חוסר הפנמה מובהק של זכות הציבור לדעת ומעלה תהיות רבות לגבי המידע שהתבקש במכתב ועוסק בהעברת מניות האחזקה בבורסה הישראלית לידי קרן מניקאי האוסטרלית. נדמה כי מנכ"ל הבורסה שכח כי הגוף בראשו הוא עומד חייב בשקיפות כלפי האזרחים. רק לאחרונה קבע בית המשפט כי התפקיד הציבורי המשמעותי שממלאת הבורסה והסמכויות הנתונות לה, מביאים בצידם חובות מוגברות של שקיפות ופיקוח ציבורי, ואנו מצפים ממנכ"ל הבורסה לאמץ זאת במקום לטפול האשמות שווא לכל עבר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x