$
בורסת ת"א

הבורסה שוב מעצבנת את הבנקים: מפתחת אלטרנטיבת בלוקצ'יין לשוק ההשאלות

ההבטחה של מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב, להשיק פעילות השאלות ניירות ערך שתתחרה בבנקים, מגיעה לשלב הביצוע: הבורסה יוצאת לשיתוף פעולה עם אינטל והחברות the floor ואקסנצ'ר לפיתוח פלטפורמה שתרכז את כל פעילות ההשאלות הנדרשות לצורך מכירה בחסר (שורט) - ותייתר את הצורך בתיווך של הבנקים

רחלי בינדמן 12:2316.05.18

איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה לניירות ערך ממשיך לעצבן את הבנקים ולייצר להם תחרות, בד בבד עם אובדן השליטה שלהם בבורסה המקומית. הבורסה הודיעה היום (ד') כי תהיה הגוף הפיננסי הראשון בישראל שיקים מאגר השאלות מרכזי לניירות ערך המבוסס טכנולוגית בלוקצ'יין.  

כיום, השאלת ניירות (פרוצדורה נדרשת על מנת  לפתוח פוזיציות שורט בנייר ערך - מכירה בחסר) מתבצעת במנגנון בין-בנקאי ובמידת הצורך חוץ-בנקאי. כתוצאה מכך, לטענת הנהלת הבורסה, השוק אינו עונה בצורה הולמת על צרכי המשקיעים.

 

בבורסה מתכוונים עתה ליצור פלטפורמה מרכזית שתשנה את שוק השאלת ניירות הערך בכך שתאפשר השאלה ישירה בין משקיעים בכל מגוון המכשירים הפיננסיים העיקריים. הפלטופרמה תרכז כל פעילות השאלת ניירות הערך תחת קורת גג אחת ותאפשר פעילות בהיקף גדול יותר בזמן קצר יותר ועבור עסקות קצרות טווח יותר שאינן מתבצעות כיום.

 

השימוש בטכנולוגית הבלוקצ'יין, שהיא סוג של טכנולוגיית רישום מבוזר (Distributed Ledger Technology -  DLT), כבסיס למערכת ההשאלות החדשה, תאפשר, כך לפי הבורסה, לנצל את היתרונות העיקריים שלה. בין אלה  ביצוע עסקאות ישירות בין משקיעים,, כריתת חוזים חכמים והגברת אבטחת העסקה על ידי היעדר היכולת לשנותו. יתרונות אלו עשויים להועיל לבורסה וללקוחות, בעלויות זולות יותר, ברמת אבטחה גבוהה ביותר, ובמתן האפשרות לשוק ההון לנצל את מלוא הפונטציאל הטמון בו.  

פרויקט זה הוא הראשון מסוגו, ומפגיש את החברות The Floor, אקסנצ’ר ואינטל, לצורך פיתוח הפלטפורמה. שיתוף הפעולה נוצר לראשונה במארס 2017 במהלכו של האקאתון בלוקצ'יין בינלאומי, אשר התקיים בשיתוף הבורסה. לאחר שלב הוכחת היתכנות תעבור הבורסה לשלב בדיקת יישום הפרוייקט. איתי בן זאב אמר כי "הבורסה בתל אביב גאה להציג את הפרויקט הראשון מסוגו, פלטפורמה בטוחה, חדשנית ופורצת דרך. טכנולוגיית הבלוקצ'יין תציג רמה חדשה של אבטחה בהשאלת ניירות ערך ותתמוך בגידול כמות העסקאות המתבצעות בפלטפורמה חדשה זו".

 

 

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב צילום: בלומברג

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x