$
בורסת ת"א

בדקו - מה עשתה קרן ההשתלמות שלכם באפריל

אחרי שאיבדו 0.23% בינואר־מרץ, קרנות ההשתלמות הישראליות סיימו את אפריל עם תשואה חיובית של 0.7%. בזכות עלייה זו רשמה התעשייה עלייה של 0.5% מתחילת השנה

אורן פרוינד 08:2516.05.18

תעשיית קרנות ההשתלמות הישראליות חזרה להציג תשואה חיובית של 0.5% מתחילת השנה אחרי שסיימה את חודש אפריל עם תשואה חיובית של 0.7%. תשואה חיובית זו מהווה שינוי מגמה ותיקון של הרבעון הראשון של 2018 שאותו סיימו הקרנות בירידת שערים ממוצעת של 0.23%.  

 

מה שתרם למגמה החיובית הוא שוק המניות בישראל, כאשר מדד ת"א־35 לדוגמה, עלה ב־2% במהלך אפריל. גם שוק האג"ח צמודות המדד רשם עליות שערים ואילו האג"ח הממשלתיות השקליות (שחר) ירדו בהשפעת שערי האג"ח הממשלתיות בארה"ב מחשש להמשך עליות ריבית שם בטווח הקרוב.

 

מגדל מובילה מתחילת השנה

את המקום הראשון בטבלת התשואות תפסה באפריל ומתחילת השנה קרן ההשתלמות של מגדל, עם תשואה חיובית של 1.09% ותשואה מצטברת של 1.06% מתחילת השנה.

 

 

 

לדברי אסף שהם, מנהל חטיבת השקעות במגדל, "תשואה זו נובעת מכמה סיבות. ניצלנו את התנודתיות בחודשים האחרונים, היו לנו הגנות וניצלנו את הירידות להגדיל חשיפה וזה תרם לנו מאוד. בנוסף, התיק שלנו הוא גלובלי יותר מהמתחרים ובחודשים האחרונים השווקים הציגו תשואה עודפת. אין חשיפה ספציפית שתרמה לתשואה. יש לנו אחזקה גדולה בפרוטרום אבל יחסית לתיק, החשיפה שלנו אליה לא גדולה. אפשר לקשור את זה לעשייה ארוכת טווח שבאה לידי ביטוי באפריל מכמה מקומות. היתה לנו פריזמת הגנה שהתחלנו בדצמבר־ינואר. מעבר לזה רכשנו מניות בעיקר בחו"ל שהחזירו אותנו לאלוקציה טובה. העלינו קצת חשיפה למניות ביחס לסוף שנה. היינו חשופים גם לשוק האנרגיה בישראל וזה עזר לנו.

 

 

  

"אנחנו לא מתכוונים לעשות שינוי דרמטי בתמהיל ההשקעות שלנו. אנחנו עדיין חיוביים כלפי השוק. עליית תשואות האג"ח בישראל נמצאת רק בתחילתה ולכן אנחנו עדיין מעדיפים מניות. המחירים גבוהים אבל יש מקום לתשואה נוספת. האלטרנטיבה נמוכה מאוד. עדיין יש צמיחה בעולם, אמנם בקצב נמוך יותר, ועדיין לא רואים סיכונים מערכתיים".

אסף שהם, מנהל חטיבת השקעות במגדל  אסף שהם, מנהל חטיבת השקעות במגדל צילום: אוראל כהן

 

התנודתיות שאחרי השלווה

את המקום השני בטבלת התשואות באפריל תפסה פסגות עם תשואה של 0.89% ושל 0.56% מתחילת השנה. לדברי תמיר פרדר, סמנכ"ל השקעות גמל ופנסיה בפסגות, בית ההשקעות "לא עשה שינויים משמעותיים בחשיפה המנייתית הכוללת. במהלך ינואר ופברואר הקטנו מעט את שיעור החשיפה למניות, והגדלנו את החשיפה

בחזרה במהלך מרץ ואפריל. אחרי ששוק המניות ב־2017 היה אחד מהשלווים ביותר בהיסטוריה, אנחנו רואים עלייה בתנודתיות מתחילת 2018. ישנם חששות מאינפלציה גבוהה מהחזוי, ממלחמות סחר אפשריות, עלייה בתשואות האג"ח ומתיחות גיאופוליטית. חרף זאת, הנתונים הכלכליים, ובעיקר רווחי החברות ותמחור המניות, ממשיכים להיראות טוב. אנחנו עדיין חיוביים על האפיק המנייתי, בעיקר בשל העובדה שרווחי החברות ממשיכים להשתפר ומכפילי הרווח העתידיים יורדים. צריך לפעול בזהירות ולנצל הזדמנויות.

 

"לגבי שוק האג"ח, יש לשמור על מח"מ בינוני/קצר ולהמשיך לעקוב אחר נתוני אינפלציה והתגובות של הבנקים המרכזים. כל עוד נראה את רווחי החברות ממשיכים לצמוח, ולא נראה עליית תשואות חדה בשוק האג"ח המניות יכולות להמשיך להניב תשואות חיוביות".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x