$
בורסת ת"א

פסגות והראל משיקות תעודות סל על מדד הדגל החדש של הבורסה: סקטור באלאנס

מאז הושק המדד החדש בפברואר הוא איבד 5.69% מערכו בעוד ת"א 125 ירד ב-4.43%; המדד אמור לבדל את עצמו ממדד ת"א 125 באמצעות פיזור רחב יותר של סקטורים והפחתת התלות במניות בודדות גדולות

רחלי בינדמן 13:4315.05.18

חברות תעודות הסל של פסגות והראל ישיקו מחר (ד') תעודות סל על המדד החדש והמבטיח שהשיקה הבורסה לניירות ערך בת"א בפברואר האחרון - מדד סקטור באלאנס. המדד נוצר כדי לתת מענה לכשלים של מדדי הבורסה המובילים - מדד ת"א 35 ומדד ת"א 125, שלמרות השינויים שהכניסה רפורמת המדדים, עדיין נשארו מאוד מוטים למניות גדולות. קסם השיקה תעודה דומה לפני שבוע.

המדד החדש כולל 100 מניות גדולות בפיזור ענפי רחב, במטרה לשקף את הכלכלה הישראלית על מגוון תחומי הפעילות שלה באופן נאמן יותר. במדד נכללות 100 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בין אלו שנסחרות במדדים ת"א 125 ות"א SME 60, שמחזור המסחר היומי בהן לפחות 300 אלף שקל, אך עם דרישה נוספת: תקרת המשקל של מניה במדד היא 2%, ונכללות בו עד 15 מניות מאותו ענף לכל היותר.

גיל שפירא מנכל פסגות תעודות סל גיל שפירא מנכל פסגות תעודות סל צילום: גיא חמוי

 

המדד החדש גם מגדיר תקרת משקל נמוכה יותר לענף שיש בו ייצוג מרבי במדד. בשלב זה המגבלה חלה רק על ענף הנדל"ן, ש־15 מניות ממנו כלולות במדד - משקלן מוגבל ל־1% לכל מניה. ענף הנדל"ן הוא בעל המשקל הגדול ביותר במדד – 13.94%.

 

המדד כולל 31 מניות הנכללות גם במדד ת"א 35 ו־96 מניות ממניות ת"א־125, ועוד ארבע מניות ממדד ת"א SME 60. כך לדוגמה, משקל מניות חברות הפארמה כמו טבע ופריגו במדד החדש הוא 2% לכל אחת, בעוד במדד ת"א 125 משקלן עומד על כ־5% כל אחת.

 

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב צילום: אוראל כהן

 

מניות הנדל"ן כאמור מהוות 13.94% מהמדד, בעוד שכיום הן מהוות 15% מת"א 125 ומשקלן גם יכול לגדול. המדד גם לא יכלול מניות ביומד ומניות השקעה ואחזקות, הנחשבות תנודתיות יותר.

 

בבורסה תולים תקוות גדולות בהצלחת המדד לתת תשובה למדדים המסורתיים הותיקים עם פיזור רחב יותר ותלות נמוכה יותר בחברות הפארמה והנדל"ן. השקת שתי תעודות הסל עשויה להכניס כספים חדשים למניות השורה השנייה שלא נכללות במדדי הבורסה המובילים. מאז הושק המדד בתחילת פברואר הוא איבד 5.69% מערכו בעוד מדד ת"א ירד 4.43%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x