$
שווקי חו"ל

מיזוג ענק בפארמה: טקדה רוכשת את שייר לפי שווי של 62 מיליארד דולר

לאחר שבועות של התדיינויות הודיעו היום טקדה ושייר על הגעה להסכמות על עסקת מזומן ומניות – המיזוג ייצור חברה עם הכנסות שנתיות של 30 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 13:2408.05.18

מיזוג ענק בענף הפארמה: לאחר חודש של התדיינויות, רגעי משבר והתקדמות, חברת התרופות היפנית טקדה (Takeda) הגיעה להסכם על רכישת שייר (Shire), חברת תרופות שמרכזה בדבלין, המתמקדת במחלות נדירות.  

העסקה תתבצע במזומן ובמניות, לפי שווי של 49.1 ליש"ט למניית שייר, 66.53 דולר. עבור כל מניית שייר תשלם טקדה 30.33 דולר במזומן ועוד 0.839 מניות טקדה. בסך הכול נעשית העסקה לפי שווי של 62 מיליארד דולר לשייר. זוהי הרכישה הגדולה ביותר שמבצעת חברה יפנית עם תאגיד מחוץ למדינה.

 

ההצעה המעודכנת של טקדה הוגשה ברגע האחרון – יום שלישי היה הדד ליין להגשה - לאחר ששייר הציבה לה את התנאי של הגשת הצעה או נסיגה מוחלטת מהעסקה.

 

חברת דירוגי האשראי מודי'ס הזהירה בחודש שעבר שהעסקה עשויה להוביל "ירידה בכמה דרגות" בדירוג האשראי של טקדה, העומד היום על A. חלק מבעלי המניות חוששים שיצרנית התרופות הגדולה ביותר ביפן תיקח על עצמה חובות גדולים מדי לצורך העסקה – שיתווספו על האשראי שקיבלה בשנה שעברה, סכום של 5 מיליארד דולר, לצורך רכישת יצרנית תרופות לסרטן.

 

החיבור בין שתי הקבוצות צפוי ליצור ענקית תרופות עם סכום מכירות שנתי של כ-30 מיליארד דולר. שייר גם תסייע לטקדה, חברה עם היסטוריה של 237 שנות פעילות, להתרחק מבסיס האם שלה ביפן לשווקים יוקרתיים יותר כמו ארה"ב ואירופה. יתרון נוסף – שייר תוסיף תרופות חדשות למאגר המצטמק של תרופות מוגנות בפטנט שברשותה.

 

המירוץ הקדחתני של טקדה לרכישת שייר, למרות הסיכונים הכלכליים והתנגדות מצד חלק מבעלי המניות, מלמד על על תהליך עמוק יותר, במסגרתו חברות יפניות ותיקות מנסות לאתר אפשרויות צמיחה מעבר לים. חברות אלה מתקשות לאתר פוטנציאל רבה בחברה של אוכלוסייה מצטמצמת, והן נדרשות במקביל להתמודד עם מדיניות לא מעודדת מצד הממשלה.

 

 

 צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x