$
בורסת ת"א

עדכון מדאיג מאורמת: הר געש התפרץ ליד תחנת כוח של החברה בהוואי

במסגרת הדוחות הרבעוניים מציינת החברה: "ההתפרצות הוולקנית נמצאת בהערכה - עלולה להשפיע באופן מהותי על התוצאות"; יצרנית תחנות הכוח הגיאותרמיות רשמה ברבעון הראשון הכנסות של 184 מיליון דולר, מעל הציפיות בשוק

שיר רייטר 15:4408.05.18

אורמת טכנולוגיות הציגה הבוקר דוחות מסכמים חיוביים לרבעון הראשון, אך מגיבה בירידות חדות בבורסה בת"א, על רקע התפתחות מדאיגה הנוגעת לאתר החברה בהוואי - התפרצות הר געש בסמוך לתחנת כוח של החברה באי.

 

החברה חושפת בדוחות כי ב-3 במאי 2018 התפרץ הר הגעש Kilauea הממוקם בסמיכות לתחנת הכוח הגיאותרמית של החברה, תחנת פונה בהוואי. לפי הדיווח,  "ננקטו הצעדים הדרושים על מנת להבטיח את מתקני התחנה, כולל, בין היתר, הפסקת ייצור החשמל מהתחנה. השפעת ההתפרצות הוולקנית עדיין נמצאת בהערכה ועלולה להשפיע באופן מהותי על תוצאות פעילות החברה".

יצרנית תחנות הכוח הגיאותרמיות שנסחרת בבורסות בת"א ובניו יורק סוגרת את הרבעון עם הכנסות של 184 מיליון דולר. ההכנסות אמנם הציגו ירידה של 3.1% לעומת הרבעון המקביל אך התעלו על תחזיות האנליסטים שעמדו על 175.4 מיליון דולר.

 

הרווח התפעולי ירד ב-8.2% והסתכם ב-54.6 מיליון דולר לעומת 59.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הנקי קפץ ב-26.5% והסתכם ב-44.7 מיליון דולר או 0.88 דולר למניה – לעומת 0.7 דולר למניה ברבעון המקביל והציג עלייה משמעותית לעומת צפי השוק לרווח נקי של 0.56 דולר למניה.

מתקן גיאו-תרמי של אורמת מתקן גיאו-תרמי של אורמת

 

לאורמת שני תחומי פעילות עיקריים - מגזר החשמל ומגזר המוצרים. הכנסות מגזר החשמל צמחו ב-14.4% לשיא של 132.5 מיליון דולר, הכנסות מגזר השירותים ירדו ב-34.3% ל-48.7 מיליון דולר.

 

מגזר החשמל באורמת זוכה ליציבות רבה בזכות חוזים ארוכי טווח למכירת החשמל. גם מהלכי התייעלות שאורמת ביצעה בתחנות הכוח הגיאותרמיות שבבעלותה והרחבת פורטפוליו תחנות שבוצעה - בעיקר באמצעות הקמת תחנות כוח חדשות - הגדילו מהותית את רווחיות התחום.

 

מנגד, מגזר המוצרים סובל מתנודתיות בגלל התלות בחוזים גדולים. שני חוזי ענק באינדונזיה ובצ'ילה הובילו לתוצאות שיא של תחום המוצרים ב־2016-2015. אך לאחר שפרויקטים אלו עמדו בפני סיום, תמהיל הפרויקטים של החברה פגע ברווחיות התחום שפחתה ב־2017 וצפויה לפחות עוד ב־2018.

 

לפי מנכ"ל אורמת, יצחק אנג'ל, הביצועים הטובים של מגזר החשמל במהלך הרבעון עזרו לקזז את הירידה בהכנסות שנגרמה בעקבות הצניחה בהכנסות ממגזר השירותים.

 

יצחק אנג'ל מנכ"ל אורמת יצחק אנג'ל מנכ"ל אורמת צילום: יוסי מסה

 

במהלך הרבעון רכשה אורמת את חברת האנרגיה המתחדשת יו.אס גיאותרמל (U.S. Geothermal) הנסחרת בבורסת ניו יורק, תמורת כ-110 מיליון דולר.

 

יצחק אנג'ל, מנכ"ל אורמת אמר כי "הרבעון היה אבן דרך עבורנו, עם סגירת הרכישה של U.S. Geothermal אשר מרחיבה ומגוונת את הפעילות שלנו בארה"ב ומייצרת לנו הזדמנויות נוספות לפיתוח עתידי.

 

"אנו ממשיכים לראות באגירת אנרגיה ובמערכות המשלימות שלנו הזדמנויות צמיחה ארוכות טווח עבור אורמת אשר יחזקו את מיצובה כחברה מובילה בסקטור האנרגיה המתחדשת".

 

ביולי האחרון מכרו קרן פימי ומשפחת ברוניצקי את השליטה באורמת לאוריקס היפנית תמורת 626 מיליון דולר. אוריקס מחזיקה ב-21.7% ממניות החברה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x