$
מט"ח וסחורות

אנליסטים: "חידוש הסנקציות על איראן יעלה את מחיר הנפט ל-80 דולר לחבית"

בשבוע הבא יכריע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אם לחדש את הסנקציות על איראן. אנליסטים מעריכים כי ההחלטה עלולה להקטין במיליון חביות את אספקת הנפט גולמי מהמדינה

שירות כלכליסט 19:2604.05.18

ההסכם הגרעיני עם איראן עומד בפני קריסה, אולם סוחרי הנפט ממשיכים להתייחס בשלווה יחסית למחסור במלאי הנפט ההולך וקרב במהירות.

 

הזינוק החד במחירי הנפט בשבועות האחרונים נובע בחלקו מהציפייה הגוברת מטראמפ לפרוש מההסכם שנחתם ב-2015. הנשיא האמריקאי אמור להחליט עד ל-12 במאי (יום שבת הבא) אם להחיל מחדש את הסנקציות על אחת מיצרניות הנפט הגדולות בעולם.

 

 

"תעלולי ה'כן או לא' של הנשיא טראמפ שולטים לאחרונה בכותרות הנפט, אולם כל תקווה שאולי הייתה שההסכם יתוקן כדי להתאים לדרישותיו של טראמפ התפוגגה", אמר במכתב מחקר סטיבן ברנוק (Stephen Brennock) אנליסט נפט ב-PVM Oil Associates.

קידוח נפט מול חופי קליפורניה, ארה"ב קידוח נפט מול חופי קליפורניה, ארה"ב צילום: רויטרס

 

 

חידוש הסנקציות על איראן עלול להקטין במיליון חביות את אספקת הנפט גולמי מהמדינה, אומר ברנוק. הוא טוען כי ייתכן שדי בכך "לשלוח את מחירי הנפט לכיוון של 80 דולר לחבית".

טראמפ, מבקר נחרץ של הסכם 7 המדינות, מאיים זמן רב כי יפרוש מההסכם ההיסטורי אלא אם המדינות האירופיות החתומות על ההסכם והקונגרס יפתרו את חששותיו.

 

הסברה הרווחת היא שטראמפ אינו שבע רצון מהברית ה"מטורפת" לדבריו. לטענתו, ההסכם לא מגביל את פעילותה הגרעינית של איראן למשך די זמן ולא בולם למעשה את פיתוח הטילים הבליסטיים במדינה. בתגובה, נשיא איראן חסאן רוחאני אמר כי לטראמפ "אין כל זכות" לקרוא למשא ומתן מחודש על ההסכם והאשימו ב"הפרה מרושעת" של תנאיו.

 

ביום ה' הזהיר שר החוץ האיראני את ממשלת טראמפ כי איראן לא תבקש לערוך משא ומתן מחודש עם מנהיגי עולם לגבי ההסכם. בהודעה שהועלתה ליוטיוב אמר מוחמד ג'וואד זאריף כי טהרן מוכנה לדחות כל שינוי שיוצע.

 

הנפט מסוג ברנט זינק לזמן קצר בתחילת החודש מעל למחיר של 75 דולר לחבית - רמתו הגבוהה ביותר זה 3 שנים. "אני חושב שליתר השנה אנו נראה מחיר של 70 דולר לחבית. אולם בכנות, בהינתן נתוני היסוד אני חושב שיש פה צד חיובי יותר מהשלילי כרגע", אומר ריינר סטיל (Rainer Steele) מנכ"ל ONV בראיון ל-CNBC אתמול (ה').

 

הבוקר נסחר הברנט בסביבות ה-73.65 דולר לחבית, לאחר עלייה של 0.1% ואילו נפט WTI עמד על 68.45 דולר החבית - ללא שינוי מיום המסחר הקודם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x