בורסת ת"א

מרכנתיל מתעניין ברכישת השליטה בבנק דקסיה

זאת לצד בנק ירושלים - שהציע באחרונה לרכוש את דקסיה ולמזגו אל תוכו; הערכות: מרכנתיל מבקש לבצע מהלך דומה

רעות שפיגלמן 23:3430.04.18

בבנק מרכנתיל מגלים בשבועות האחרונים עניין ברכישת דקסיה. בשלב זה מדובר בהתעניינות בלבד ולא בהצעה רשמית. כזכור, באחרונה הציע בנק ירושלים לרכוש את דקסיה ולמזג אותו אליו.

 

מרכנתיל מוחזק בבעלות מלאה על ידי בנק דיסקונט, שבעבר הביע אף הוא התעניינות ברכישת דקסיה.

 

ההתעניינות שמביעים ירושלים ומרכנתיל ברכישת דקסיה, מגיעה על רקע הפיכתו, לפני חודש וחצי, של דקסיה לבנק ללא גרעין שליטה.

 

כדי שמרכנתיל ירכוש את דקסיה, ישנם שני מהלכים עיקריים שהוא יכול לעשות. הראשון - פנייה לדירקטוריון הבנק כאשר זה האחרון יבצע הצעת מכר של המניות למרכנתיל תוך אישור אסיפת בעלי המניות. השני - רכישת אחוז מסוים של מניות מכמה גופים מוסדיים, עד לרמה כזו שהפיקוח על הבנקים יאשר כי שיעור האחזקה מהווה שליטה. לאחר מכן מרכנתיל יוכל, בכפוף לאישורה של הצעת רכש של מניות המיעוט, להשלים את רכישת יתרת המניות של דקסיה - ולמזגו אל תוכו. גורמים בשוק ההון מעריכים כי במרכנתיל, כמו בבנק ירושלים, מעוניינים ברכישת מלוא המניות ולאחר מכן מיזוגו של דקסיה אל הבנק עצמו.

 

המוסדיים שמחזיקים כיום במניות דקסיה רואים זאת כחלופה להשקעה באג"ח. מבין הגופים המוסדיים והמשקיעים המחזיקים במניות דקסיה ניתן למנות את אנליסט עם 3.9%, הפניקס - 4.36%, קרן נוקד - 4.87%, Norisha של טדי שגיא - 3.36%, ילין לפידות - 4.03% , ספרה ניהול קרנות - 3.73%, הראל - 4.58%, ופסגות עם 4.26%.

 

אוליבייה גוטמן, מנכ"ל דקסיה אוליבייה גוטמן, מנכ"ל דקסיה צילום: יצחק כהן

ההערכות בשוק הן שבשלב זה ההתעניינות שמביע מרכנתיל אין בה כדי להעיד על היתכנות עסקת רכישה, וכי הצעת מרכנתיל צפויה, אם תוגש, לשקף מחיר של פי 1.2 על ההון של דקסיה.

 

מרכנתיל פועל בעיקר מול המגזר הערבי והחרדי. במגזר הכללי הוא פעיל מאוד בקרב עסקים קטנים והמיקוד העסקי שלו הוא קמעונאי בעיקרו (משקי בית). למרכנתיל אין חטיבה עסקית, חדר עסקאות ופעילות בנקאות פרטית - בניגוד לבנק דיסקונט עצמו שכן מחזיק בפעילויות כאלו.

 

בחודש שעבר, ימים ספורים לאחר שהפך בנק דקסיה לבנק ללא גרעין שליטה, פנה אל דירקטוריון דקסיה בנק ירושלים מתוך כוונה לנהל מו"מ על מנת לרכוש את דקסיה ולמזגו אליו. אך ההצעה לא כללה התייחסות קונקרטית לאופן הרכישה, או לתמורה אותה מוכן בנק ירושלים לשלם. זו גם לא הפעם הראשונה שבנק ירושלים פונה בהצעה כזו. בפעם הקודמת עשה זאת בסוף 2014 כאשר הגיש הצעה לרכישת 100% המניות מדקסיה העולמית, תמורת מזומן והקצאת מניות. אז ועדת הביקורת דחתה את ההצעה תוך שהיא ציינה אז כי ההצעה איננה משרתת את טובת בעלי המניות, ולא תיצור סינרגיה.

 

דקסיה, המתמחה בהעמדת אשראי מוניציפאלי לעיריות ולרשויות מקומיות, סיכם את 2017 עם רווח נקי של 53.9 מיליון שקל ,ירידה לעומת 60.3 מיליון שקל בשנת 2016, ועם הון עצמי של 661.4 מיליון שקל.

 

ממרכנתיל ומדקסיה לא נמסרה תגובה לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x