$
בורסת ת"א

תשובה מממש את תמלוגי העל של מאגר תמר - באמצעות הנפקת חברה חדשה

חברת 'דלק תמלוגים' תקבל זכויות לתגמולים על ייזום מאגרי הגז מידי דלק אנרגיה - ותעביר לה בתמורה מזומן ומניות שלה; קבוצת דלק לא תשתתף במהלך ואינה מוכרת את זכויותיה

ליאור גוטמן 13:1523.04.18

חברת דלק אנרגיה שבשליטת קבוצת דלקשל יצחק תשובה, מודיעה היום (ב') על מימוש מחצית מתמלוגי העל שהיא זכאית לה עבור מאגר הגז תמר.  

המימוש יעשה באמצעות הפשרה של חברה בשם 'דלק תמלוגים' שתנפיק במהלך השנה אג"ח בהיקף של עד 475 מיליון שקל (סדרה א') - דלק תמלוגים התאגדה כבר בנובמבר 2012, אולם לקח לקבוצת דלק כ-5.5 שנים כדי להניע את המהלך. ההנפקה הצפויה כבר זכתה לדירוג ברמה של A1 עם אופק יציב מטעם חברת דירוג האשראי מידרוג.

 

תמלוגי העל הם תשלומים ייחודיים לשותפויות הגז שפועלות בישראל, שמועברים עבור ייזום והקמה של פרויקטי התשתיות הענקיים בים התיכון. תמלוגי העל נקבעו בהסכם היסטורי פנימי בתוך שותפות תמר, אולם מאחר שהם לא רשומים בספרים כנכס המימוש שלהם יניב הכנסות כמעט ללא רישום של הפסד.

 

בינואר האחרון דיווחה דלק שהיא סיימה להחזיר את כלל ההלוואות שנלקחו בזמנו לפיתוח מאגר הגז, עובדה שהקפיצה מכוח הסכם ישן את היקף תמלוג העל שהיא זכאית לו מ-1.5% ל-6.5% מהמכירות. וכשלושה חודשים לאחר ההודעה מגיע כאמור השלב השני של מימוש אותם תמלוגים. המהלך של דלק היה צפוי והוא דווח מראש - המימוש שלו מגיע לאחר הכשלון למחיקת דלק אנרגיה מהמסחר.

 

התוכנית של דלק

דלק למעשה תממש רק את תמלוגי העל שדלק אנרגיה זכאית להם ממאגר תמר, שיועברו לחברה החדשה 'דלק תמלוגים'. לחברה זו יועברו בשלב הראשון מלוא הזכויות של חברת דלק אנרגיה לקבלת תמלוגים ממאגר תמר ודלית ובשיעור כולל של כ-4.875% ממכירות הגז. קבוצת דלק עצמה, תחתיה פועלות דלק אנרגיה ודלק קידוחים, תשאיר לעצמה את גביית תמלוגי העל ולא תממש אותם (בשיעור של כ-1.625%).

 

החברה החדשה דלק תמלוגים תונפק (כך מעריכה דלק) לפי שווי של כ- 700 מיליון שקל כאשר העברת הזכאות לקבלת התמלוגים מחברת דלק אנרגיה לחברה המונפקת החדשה תיעשה כנגד תמורה במזומן לדלק אנרגיה. 

 

התשלום יועבר לאחר השלמת הנפקת ניירות הערך ובתוספת של הקצאת מניות של החברה המונפקת החדשה לדלק אנרגיה. תמורת ההנפקה תשמש כאמור לתשלום לחברת דלק אנרגיה בגין העברת הזכויות לקבלת תמלוג העל ממאגר תמר ודלית, מחברת דלק אנרגיה לחברת דלק תמלוגים. המהלך דורש את אישור הממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה.  

  

 

יצחק תשובה בעל השליטה בדלק יצחק תשובה בעל השליטה בדלק צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x