$
בורסת ת"א

רה"מ הקפיא היצוא, אך שוק ההון בשלו

הקנביס מסנוור בימים אלה את שוק ההון המקומי, ולא פחות מחמש חברות ציבוריות דיווחו לאחרונה על רצונן להיכנס לשוק זה בצורה כזאת או אחרת. רק האזכור של השם קנביס הספיק להקפיץ את מניותיהן בעשרות עד מאות אחוזים – בינתיים ללא כל פעילות ריאלית בתחום

דרור רייך 07:1509.04.18
הקנביס מסנוור בימים אלה את שוק ההון המקומי, ולא פחות מחמש חברות ציבוריות דיווחו לאחרונה על רצונן להיכנס לשוק זה בצורה כזאת או אחרת. רק האזכור של השם קנביס הספיק להקפיץ את מניותיהן בעשרות עד מאות אחוזים – בינתיים ללא כל פעילות ריאלית בתחום.

 

אמנם ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להקפיא את התוכניות לייצא קנביס מישראל, אבל זה לא מפריע לעוד חברות להיכנס לתחום. החברה הראשונה שקפצה על הפעילות היא מדיוי, שלד בורסאי שהכיל פעילות דנטלית להקלה על כאב שפשט את הרגל. באמצע נובמבר אשתקד ביקש מנחם כהן, יזם בתחום הדיור המוגן שרכש את השלד, ליצוק לתוכו פעילות בדמות ארבעה אישורים ראשונים לכל שרשרת ההפקה. מדיוי טיפסה מאז ב־230% לשווי שוק של 90 מיליון שקל שתרמו לכך שלל הודעות חיוביות בהן שת"פ עם ענקית הזרעים ההולנדית בארניז', ועסקת ענק בהיקף של 110 מיליון דולר עם משקיע (ששמו אינו נמסר) לאספת עד 50 טונות קנביס בשנה.

החברה השנייה בתחום היא טוגדר, שקמה על השלד הבורסאי של חברת הטכנולוגיה ג'ובוקיט. מנייתה זינקה ב־500% מאז דיווחה בסוף דצמבר על כניסה לעולם הקנביס. גם לרשותה של טוגדר שת"פ עם חברה מקומית להקמת חממה לגידול הצמח סמוך לאשקלון. שווי החברה כבר הגיע ל־58 מיליון שקל.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

 

החברה השלישית, ואולי הרצינית מכולן היא עמיר שיווק. מדובר באחת החברות הוותיקות במשק שעוסקת באספקה ושיווק תשומות לחקלאות, ובכלל זה חומרי הדברה, דשנים, תערובות, זרעים, אריזות וציוד טכני. היא נסחרת בתל אביב לפי שווי של 350 מיליון שקל. הדיווח של עמיר שיווק לבורסה כלל את החלטת הדירקטוריון להסמיך את המנכ"ל מיכאל מנדלסון, לקיים מו"מ על בסיס מזכר הבנות שנערך עם חברה ישראלית העוסקת בתחום היצור והשיווק של קנביס רפואי.

 

שמה של החברה הישראלית לא הוזכר בדיווח אך מדובר ב־BOL, שבעבר נקראה שאיפה לחיים, והיא אחת משמונה המגדלים המורשים כיום בישראל. אם המו"מ יצלח, עמיר שיווק תשקיע עד 27 מיליון דולר באמצעות העמדת הלוואה המירה למניות. החברות הרביעית והחמישית דיווחו רק לפני כמה ימים על רצונן להצטרף לטרנד. מדובר בדי פארם ונקסט ג'ן. די פארם נסחרת לפי שווי זעום של 13 מיליון שקל. נקסט ג'ן רק ציינה כי היא תפנה לחברות ומיזמים הקשורים בקנביס, וזה הספיק למנייתה לזנק ב־10% מתחילת החודש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x