$
בורסת ת"א

רשות ני"ע פרסמה המלצותיה לגבי גיוסי הון במטבעות וירטואליים

לפי הרשות, אם המטבעות מקנים זכויות למוצר או לשירות בלבד - הרי שלא ייחשבו כנייר ערך. אם הרכישה בוצעה להשקעה, או שהמטבעות מקנים למחזיקים בהם זכויות הדומות לאחזקה במניות - הם ייחשבו כני"ע

רעות שפיגלמן 14:0719.03.18

באיחור קל של חודשיים ימים מפרסמת היום (ב') רשות ניירות ערך את המלצותיה ביחס לשאלה האם יש להתייחס להנפקות של מטבעות וירטואליים (ICO's) בגיוסי הון, כאל ניירות ערך או לא. הוועדה למעשה ממשיכה בקו של החקיקה הקיימת, חוק ניירות ערך, וממליצה שכל הנפקה לגופה תיבחן האם המטבעות שמונפקים נחשבים כניירות ערך או לא - בהתאם לתכלית החוק.

 

 

כלומר, אם המטבעות מקנים למחזיקים בהם זכויות הדומות לזכויות אחזקה במניות או באג"ח, הרי שהם ייחשבו כניירות ערך. מנגד, אם המטבעות מקנים זכויות למוצר או לשירות לצריכה ושימוש בלבד - הרי שלא ייחשבו כנייר ערך. אבל כאן הוועדה מסתייגת מעט ומציינת שבמקרה השני ההנפקה לא תהיה שקולה להנפקה של נייר ערך - אלא אם באמצעות המטבעות שהונפקו ניתן יהיה לממש את הזכות למוצר או לשירות רק בעתיד. במקרה שכזה ככל שהעתיד רחוק יותר אזי שהרשות תראה לנכון יותר להתייחס למקרה זה כרכישת מטבעות לשם השקעה ולכן כהנפקה של נייר ערך.

 

בנוסף, אם משקיע מחזיק במטבע שלא ניתן באמצעותו לממש זכות למוצר או לשירות, אבל כן ניתן לסחור במטבע, למכור ולקנות אותו לשם אפשרות של הפקת רווחים, הרי שזה מחזק את ההתייחסות להנפקה כהנפקה של נייר ערך. ואכן ישנם לא מעט ICO's בהן ניתן לסחור במטבע שמונפק ולכן עשוי הדבר להיחשב כהשקעה.

 

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה צילום: ענבל מרמרי

 

ביחס להקלות, מדגישים ברשות כי יש לבחון מסלולים ייעודים להנפקות שכאלו, אסדרה מקלה לגיוסים בהיקפים מוגבלים, אפשרות לבצע גיוס בפלטפורמות של מימון המונים כמו גם, כפי שפורסם בכלכליסט, קביעת מסגרת זמנית מקלה להתנסות עבור חברות ויזמים (sandbox) ובחינה של הסתמכות על רגולציה זרה בנושא.

 

יחד עם זאת, מציינים ברשות כי הדברים עוד לא מוחלטים בשל התהוותו של התחום: "לאור החדשנות, המורכבות והדינאמיות של התחום, שההתייחסות הרגולטורית אליו עודנה בהתהוות, הן בארץ והן בעולם, עבודת הוועדה צריכה להיבחן בראי הזמן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x