$
בורסת ת"א

יש סיכום: תעש נמכרת לאלביט ב-1.8 מיליארד שקל

אלביט התחייבה לפנות את מתחם רמת השרון ולהקים מפעלים ברמת בקע שבנגב; החשב הכללי רוני חזקיהו הוביל את המו"מ מטעם המדינה: "עמדו לנגד עינינו ההגנה על האינטרסים של משרד הביטחון והמשך הפעילות של תעש באמצעות עובדיה"

עמרי מילמן וגולן חזני 14:1411.03.18

יש הסכמה: המדינה מוכרת את תעש לאלביט מערכות תמורת 1.8 מיליארד שקל - כך נקבע בתום חודשים של משא ומתן בין האוצר לבין החברה הרוכשת, אותה מוביל המנכ"ל בצלאל מכליס. אלביט תשלם 100 מיליון שקל נוספים בכפוף לעמידה באבני דרך עפ"י התוצאות שתציג תעש. המשא ומתן נוהל על ידי החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, ובהשתתפות ינקי קוינט יו"ר רשות החברות הממשלתיות, אגף התקציבים, משרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל. 

ההחלטה על הפרטת חברת תעש התקבלה על ידי הממשלה כבר בשנת 2013. בסופו של דבר, לאחר הליך מכרזי שהתעכב במשך תקופה ארוכה אלביט נותרה מועמדת יחידה. לפיכך ביקשה הוועדה למכירת מניות המדינה מהחשב חזקיהו לנהל מו"מ עם אלביט על תנאי המכירה.

 

במסגרת ההסכם  אלביט תתחייב לפנות את מתחם רמת השרון ומתחמים נוספים באופן שיאפשר פיתוח של אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, ולהקים מפעלים ברמת בקע בנגב שיקדמו את התעסוקה והפיתוח באזור זה. עוד נלקחו בחשבון בסיכום הגנה על משרד הביטחון כלקוח מרכזי למוצרי תעש.

 

את המהלך החל אורי יוגב, מנהל רשות החברות לשעבר, ב-2013, אולם אז נבלם התהליך בוועדת המכרזים שכן החשכ"לית לשעבר מיכל עבאדי בויאנג'ו סברה כי על אלביט שנשארה מתמודדת יחידה, לשלם 2.3-2.4 מיליארד שקל עבור תעש, בשל היתרונות והסינרגיה שהעסקה מביאה לה. ב-15 בינואר חשף "כלכליסט" את העובדה שהמכירה מצויה על סף חתימה תמורת 1.7-1.8 מיליארד שקל.

 

שר האוצר, משה כחלון מסר: "הסיכום שהושג היום ממשיך את מדיניות משרד האוצר לפינוי שטחים באזורי הביקוש לטובת הציבור. מעבר המפעלים לנגב יאפשר את בנייתן של אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, לצד חיזוק התעשייה והתעסוקה בנגב".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן הוסיף: "מערכת הביטחון היא המנוע החברתי והכלכלי הגדול במדינה והעברת מפעלי תעש מרמת השרון לרמת בקע תביא לנגב אלפי מקומות עבודה והשקעות במליארדים. יחד עם קריית המודיעין והתקשוב, אנו מקדמים פרויקטי ענק נוספים, בהם העברת יחידות מודיעין נוספות ובניה מחדש של מחנות אימונים בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד שקל".

 

חזקיהו מסר כי  "במו"מ האינטנסיבי שביצענו בחודשים האחרונים עמדו לנגד עינינו הנושאים הבאים: ההגנה על האינטרסים של משרד הביטחון, המשך פעילותה של תעש באמצעות עובדיה, וחיזוק התחרות הבריאה בין התעשיות הביטחוניות. בסיכום הנוכחי באים לידי ביטוי נושאים חשובים אלה, כמו גם תוצאות כלכליות מצוינות עבור מדינת ישראל".

 

 

 

 מפעל תעש ברמת השרון מפעל תעש ברמת השרון צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x