$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דירקטוריון כלל נגד איזי כהן: שכרו יועץ לנתח את כשלי ההנהלה

דירקטוריון כלל שכר בצעד חריג את יו"ר הפניקס לשעבר משה ברקת לכתוב עבודת ביקורת על ביצועי ההנהלה על אפו ועל חמתו של המנכ"ל. הדירקטוריון: "העבודה הוזמנה לשם סקירה חיצונית. כל ניסיון להציג זאת אחרת משולל יסוד"

גולן חזני 07:3207.03.18

סדקים במערכת היחסים בין דירקטוריון כלל ביטוחלמנכ"ל איזי כהן. ל"כלכליסט" נודע כי בצעד חריג, דירקטוריון כלל ביטוח שכר את שירותיו של משה ברקת, לשעבר יו"ר החברה המתחרה הפניקס, כדי להכין עבודת ביקורת על ביצועי החברה והמלצות לאן פניה בעתיד.  

העבודה הוזמנה בזמן שכהן עצמו עמל על תוכנית חומש רב־שנתית לכלל ביטוח. העבודה שהגיש ברקת, בת כ־120 עמודים, נגעה בבעיות מהותיות שנוגעות לניהול החברה, החולשות שלה והגורמים שהביאו לנסיגה בביצועיה בשנים האחרונות, לצד נקודות חוזקה והמלצות כדי להחזיר אותה לדרך המלך.

 

ברקת ניתח את ביצועי החברה לעומת המתחרות שלה - הליך שבדרך כלל מבצעת הנהלת החברה - וכן את מדיניות ההשקעות שלה. למעשה היתה זו עבודת ביקורת על תפקוד הנהלת כלל בראשותו של כהן. תחת ניהולו של כהן, שמונה למנכ"ל כלל בשנת 2012, חלה ירידה בתוצאות החברה. זו התבטאה גם במניה ובשווי החברה - שהיתה החברה השנייה בגודלה בשוק וירדה למקום הרביעי. עד תחילת 2017 חלה נסיגה מהותית גם בתשואות שהציגה כלל ביטוח על ההון, אבל בשנה זו חלה התאוששות בתחום.

 

משה ברקת משה ברקת צילום: אוראל כהן

 

 

"צעד לעומתי כלפי כהן"

בראש דירקטוריון כלל ביטוח עומד דני נווה, ולצדו השופטת לשעבר ורדה אלשייך. ל"כלכליסט" נודע כי כהן לא אהב את המינוי של ברקת והביע כעס רב בישיבת הדירקטוריון, שאליה זומן לפני כשלושה חודשים ושבה התבשר על המינוי. כהן כעס בעיקר כי על שכירת שירותי יועץ חיצוני לנתח את הדירקטוריון, על חשבון ניתוח של ההנהלה עצמה. כהן, מנהל ותיק בענף הביטוח, נכח גם בדיון שבו הגיש ברקת את המסקנות לפני שניים־שלושה שבועות, וניהל עמו ויכוחים ערים על מסקנותיו. לדברי חלק מהנוכחים, הדיון בין השניים היה מאוד טעון.

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

ברקת כיהן שלוש שנים כיו"ר הפניקס, בין 2011 ל־2014. יש לו רקע ברשות ני"ע אבל ניסיונו פחות מזה של כהן. המינוי שלו היווה בעיני גורמים בחברה סוג של התרסה כלפי המנכ"ל, שחוזהו חודש לשנתיים רק לפני חצי שנה. המינוי נועד לאותת לכהן כי הדירקטוריון איננו חותמת גומי להנהלה, וכי הוא מעוניין לשמוע דעות נוספות על ביצועי החברה. יש כאן גם אמירה כלפי כהן – אנחנו לא מסתפקים בניתוח שלך אלא מעוניינים לשמוע עוד דעות. "מדובר באירוע חריג, אבל הדירקטוריון כבר לא מוכן להסתפק רק בהנהלה", אמר גורם בחברה. "זהו צעד לעומתי מאוד כלפי כהן".

 

מאז 2012 ועד סוף 2016 הסתכמה עלות שכרו של כהן בכ־40 מיליון שקל. לפני כחצי שנה עמדה על הפרק שאלת המשך כהונתו, כשההערכות היו כי יפרוש לאור מגבלות שכר הבכירים. אלה חתכו את שכרו השנתי לעלות של 2.5 מיליון שקל. כהן מימש את רוב האופציות שברשותו, מכר את המניות והחליט להישאר בחברה לשנתיים נוספות. הדירקטוריון החליט להשאירו בין היתר כי בעל השליטה באי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין מחויב למכור אותה עד סוף 2019 בשל חוק הריכוזיות.

 

באוקטובר האחרון יצא אלשטיין נגד כהן חזיתית, והתנגד לאישור שכרו בשל "ליקויים בניהול החברה ותוצאות לא מחמיאות". אי.די.בי הצביעה ב־5% מהמניות הלא משועבדות שלה נגד מינוי כהן, אולם במרבית המניות מחזיק הנאמן משה טרי - והוא תמך בהמשך הכהונה. כהן נחשבו מנהל דומיננטי ורבים רואים את כהונתו כלא מוצלחת. בדו"חות לרבעון השלישי של 2017 ביצעה כלל הפרשה גדולה של של 400 מיליון שקל לפני מס כתוצאה מירידה בסביבת הריבית. הסכום נגרע משורת הרווח והצטרף לעתודות הביטוח. כלל סיימה את הרבעון בהפסד של 23 מיליון שקל.

 

פרויקט מחשוב יקר

במקביל הדירקטוריון הזמין חוות דעת עצמאית ממשרד רואי חשבון גדול, כדי לבחון את הפתרונות של ההנהלה לנושא המחשוב. לתחום הוקצו השקעות של כמיליארד שקל בארבע שנים, כולל מיקור חוץ. השימוש בשירותי חברה חיצונית לצרכים טכנולוגיים עורר ביקורת מצד גורמים בוועד העובדים, בשל הפגיעה בחברה־הבת כלל ביט. עם זאת, בנושא המחשוב העבודה החיצונית היתה קרובה לעמדת ההנהלה.

 

מהדירקטוריון נמסר: "כחלק משגרת העבודה המקובלת הזמין הדירקטוריון בתמיכת מנכ"ל החברה ניתוח חיצוני של מגמות. ברקת ביצע את העבודה בשיתוף פעולה מלא עם המנכ"ל וההנהלה. הניתוח התייחס לתוצאות הענף בשנים האחרונות, תוך הצגת מידע שעיקריו עולים בקנה אחד עם זה המצוי בחברה, ללא חילוקי דעות באשר לעיקרי התובנות. העבודה הוזמנה לא בשל ביקורת של הדירקטוריון על ההנהלה, אלא מתוך רצון לקבל גם סקירה חיצונית רב־שנתית. כל ניסיון להציג זאת אחרת הוא משולל יסוד". 

 

איזי כהן איזי כהן צילם: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x