$
בורסת ת"א

עסקת ורידיס נחתמה: דלק רכב רוכשת 70% מהחברה ב-992 מיליון שקל

ורידיס עוסקת בתחום איסוף, טיפול ומחיזור פסולת עירונית, וכן בתחום ההתפלה והאנרגיה. הראל רוכשת במסגרת העסקה 10% נוספים, תמורת 142 מיליון שקל

גולן חזני 10:1804.03.18

עיסקת הענק של ורידיס נחתמה: דלק רכב דיווחה הבוקר לבורסה (א') כי תרכוש 70% ממניות ורידיס (ואוליה לשעבר) תמורת 992 מיליון שקל. חברת הביטוח הראל תרכוש 10% נוספים תמורת כ-142 מיליון שקל.  

העסקה משקפת שווי של 1.42 מיליארד שקל לורידיס, הפועלת בתחום איסוף, טיפול ומיחזור פסולת עירונית, טיפול בחומרים מסוכנים, התפלת מים, ייצור חשמל ופתרונות אנרגיה. את המניות רוכשת דלק רכב שבשליטת גיל אגמון מידי קרן אוק טרי, ואילו הראל רוכשת 5% מהקרן לפי התנאים של דלק רכב ו-5% נוספים מקרן תש"י שמחזיקה באופציה לרכישתן, ולמעשה מוכרת אותה להראל.

 

זוהי כניסה מהותית ראשונה של דלק רכב לתחום שאיננו יבוא מכוניות - החברה דיווחה על המו"מ לעסקה בתחילת חודש ינואר. בהודעה הראשונה על המהלך  ציינה דלק רכב כי "העסקה מהווה הזדמנות עסקית המאפשרת לחדור לתחומי פעילות חדשים אשר, להערכת החברה, הינם בעלי פוטנציאל צמיחה משמעותי אשר פירותיה יבואו לידי ביטוי בעיקר בטווח הארוך".

 

מרק פיליפס, אבירם חזק ועדינה רבינוביץ' ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן יצגו את אוק טרי ואת דלק רכב ייצגו אורי רוזנברג, דניאל סקל ואבייתר שדה ממשרד צבי אגמון, ואת הראל וקרן תש"י ייצגו זוהר ליס ממשרד פישר-בכר-חן. בנקאי ההשקעות בעיסקה מטעם אוק טרי היה גבי פרל.

 

דלק רכב מייבאת, באמצעות החברה־הבת דלק מוטורס, את המכוניות מאזדה, פורד, ב.מ.וו ולינקולן ואת אופנועי ב.מ.וו. למרות שחיקה מסוימת במכירותיה ב־2017, הרי שבשנים האחרונות היא רשמה רווחים של מאות מיליוני שקלים, כמו יבואניות הרכב האחרות.

 

מה דעתך על מניית דלק רכב:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

רווחים אלה אפשרו לחברה להעלות דיבידנדים לבעלי מניותיה, ובראשם אגמון (37.5%), ואלה סייעו לו לשלם כמעט את כל הלוואת הענק בהיקף של 1.5 מיליארד שקל, שנטל מבנק הפועלים לשם רכישת השליטה בדלק רכב ורכישת מניות של ענקית הרכב פורד. ההלוואה נפרעה גם לאור העלייה במחיר מניית פורד מאז המשבר הפיננסי. נראה כי אגמון העדיף לא להוביל את דלק רכב להשקעות חדשות כל עוד המינוף שלו היה גבוה, ועתה מרגישה החברה שבשליטתו נוח יותר להתרחב לתחומים חדשים.

 

 

גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x