שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

יו"ר הפד ג'רום פאוול רומז: ייתכנו 4 העלאות ריבית השנה

בעדותו הראשונה כיו"ר הבנק המרכזי בפני הקונגרס אמר פאוול שהנתונים הכלכליים החיוביים יכתיבו לכל חבר בפד כיצד להכריע בעניין: "התחזית הכלכלית התחזקה וההרחבה הפיסקאלית תורמת לצמיחה"

שירות כלכליסט 18:0827.02.18

"בהחלטות שיתקבלו על המדיניות המוניטרית המתאימה לשנים הקרובות, ועדת השוק החופשי של הפד (Federal Open Markey Committee - FOMC) תמשיך לפעול לאיזון בין הצורך למנוע התחממות מוגזמת של הכלכלה וקידום היעד של 2% אינפלציה על בסיס מתמשך", אמר יו"ר הפד הנכנס ג'רום פאוול בעדות הראשונה שלו בפני הקונגרס.

 

פאוול בחר לעקוף שאלה שהועלתה בדיון, על מה צריך להתרחש כדי לגרום לפד להעלות השנה את הריבית 4 פעמים ולא 3 פעמים (תחזית הפד האחרונה שהוצגה בדצמבר עמדה על 3 העלאות ריבית ב-2018) - אך תשובתו המעורפלת רומזת לפי גורמים בשוק כי אפשרות זו אכן קיימת: יו"ר הפד אמר בעניין זה שכל חבר בועדת השוק החופשי צריך לפעול לפי התחזיות שלו, ועל כך הוא הוסיף שהוא אישית מזהה התחזקות של הכלכלה ושורה של גורמים שעשויים לשכנע חלק מהחברים לתמוך בהגברת קצב העלאות הריבית. "התחזית הכלכלית התחזקה, כשברקע הכלכלה הגלובאלית מתחזקת, ההרחבה הפיסקאלית תורמת לצמיחה", אמר פאוול.  

 

פאוול מעיד בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, ולאחר הצהרתו המוכנה עונה לשאלות חברי הבית המכהנים בוועדה. מחר יעיד פאואל בפני הועדה המקבילה של הסנאט (לפי הנוהל בארה"ב, יו"ר הפדרל ריזרב נדרש להעיד פעמיים בשנה בפני שני בתי הקונגרס).

 

בדיון אמר פאוול כי נכון להיום רמת הסיכון להתפתחות מיתון היא נמוכה, ושהסיכון בסקטור הפיננסי הוא מתון בלבד. במענה להצעת אחד החברים הרפובליקנים בוועדה, לוותר על יעד הפד ה"גבוה מדי" לטעמו של 2% אינפלציה, אמר פאוול כי דווקא יעד כזה "מניע את הגלגלים של הכלכלה" ומאפשר לריבית להגיב למשבר בהורדת ריבית: "זה הפך לסטנדרד הגלובאלי ויהיה קשה לכל בנק מרכזי לסטות ממנו", הוסיף היו"ר.

 

במענה לשאלה אחרת אמר פאוול כי הוא מאמין שתוכנית הרכישות שהוביל הפד לאחר המשבר הפיננסי היתה אפקטיבית. פאוול התחמק במהלך הדיון משאלות בעלות משמעות פוליטית, כאשר החברים מן הצד הרפובליקני בוועדה ניסו לחלץ ממנו אמירה על תרומתה של רפורמת המס לכלכלה וחברים דמוקרטים ביקשו שיאשר כי החברות ברובן ישתמשו ברווחי הרפרומה לטובת רכישה עצמית ו/או דיבידנדים ולא להעלאת שכר. בשני המקרים פאוול בחר כאמור להתחמק מתשובה ישירה.

 

"שוק התעסוקה החזק ימשיך לתמוך בהגדלת ההכנסה של משקי הבית ובהוצאה הצרכנית. צמיחה כלכלית מתונה בשותפות הסחר שלנו תמשיך לתרום ליצוא האמריקאי, והסנטימנט העסקי המשתפר לצד עלייה בהכנסות יתרמו לעלייה בהשקעות של המגזר העסקי", נאמר בהצהרה המוקדמת שנשא יו"ר הפד בפני חברי הוועדה. 

 

פאוול הוסיף שהנתונים על הסביבה הכלכלית וההתפתחויות הצפויות שהוזכרו צפויים גם להעלות את השכר וגם לדחוף קדימה את האינפלציה. "כבר עכשיו שיעור האינפלציה החודשי עלה לקראת סוף השנה בהשוואה לחודשים הראשונים שלה", אמר יו"ר הפד, שציין כי לפי התחזיות של הפד, שיעור האינפלציה צפוי להתייצב סביב ה-2%. "ועדת השוק החופשי מעריכה שהסיכונים לכלכלה בטווח הקצר לא חורגים מרמה מאוזנת, אך היא תמשיך לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות", הדגיש פאוול בהצהרה שנשא בפני ועדת בית הנבחרים.

 

 

יו"ר הפד פאוול יו"ר הפד פאוול צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x