$
שווקי חו"ל

קומקאסט מתחרה במרדוק: מציעה לרכוש את סקיי ב-31 מיליארד דולר

תאגיד המדיה הגדול בעולם מציע לרכוש את ענקית התקשורת הבריטית במחיר גבוה מזה שהוסכם על ידי מרדוק - שהצעתו נבלמה שוב ושוב על ידי רגולטורים; מניית סקיי מזנקת ב-20% בלונדון על רקע ההצעה

שירות כלכליסט 11:5427.02.18

תאגיד המדיה הגדול בעולם קומקאסט (Comcast) הודיע היום (ג') כי הוא מציע לרכוש את ענקית התקשורת הבריטית סקיי ב-31 מיליארד דולר.

ההצעה מעמידה את קומקאסט בדו קרב מול חברת פוקס המאה ה-21 של רופרט מרדוק, טייקון המדיה בן ה-86 שעזר להשיק את סקיי בבריטניה, וכן מול חברת וולט דיסני שהסכימה לרכוש שורת נכסים מפוקס ברגע שהעסקה תיחתם, כולל את סקיי.

סקיי סקיי צילום: בלומברג

 

קומקאסט, המחזיקה בין היתר ב-NBC ובאולפני הקולנוע יוניברסל ודרימוורקס, אמרה כי היא מציעה 12.5 פאונד למניה - הצעה גבוהה משמעותית מהמחיר של 10.75 פאונד למניה שהוסכם על ידי פוקס. מניית סקיי מזנקת ב-18.2% בלונדון.

 

מנכ"ל קומקאסט, בריאן רוברטס, אמר כי "נשמח להחזיק בבעלות על כל סקיי, וננסה לרכוש 50% ממניותיה. סקיי וקומקאסט מתאימות זו לזו בצורה מושלמת: שתיהן מובילות ביצירת והפצת תוכן, וחדשנות היא לב ליבה של העשייה שלהן. באמצעות שילוב שתי החברות ניצור הזדמנויות צמיחה משמעותיות".

 

בריאן רוברטס בריאן רוברטס צילום: בלומברג

 

יושב הראש של סקיי הוא בנו של מרדוק, ג'יימס, שמכהן גם בתור מנכ"ל פוקס, כך שקומקאסט תצטרך לגייס את תמיכתם של בעלי המניות העצמאיים בהצעתה המשופרת, אם היא רוצה להימנע מלבצע השתלטות עוינת.

 

בדצמבר 2016 הסכימה פוקס המאה ה-21 לקנות את 61% הנותרים של סקיי שעדיין אינם ברשותה, אבל ההשתלטות נבלמה שוב ושוב עקב חששות רגולטוריים לפיהם הרכישה עומדת בניגוד לטובת הציבור, ותתן בידיה של משפחת מרדוק יותר מדי השפעה על התקשורת הבריטית.

 

בנוסף, מספר בעלי מניות של סקיי החלו להתלונן על כך שהצעת הרכישה נמוכה מדי. בדצמבר האחרון טען מנהל קרן הגידור קריספין אודי שסקיי נמכרת יותר מדי בזול.

 

רגולטור התחרותיות בבריטניה אמר בינואר שהשתלטותו המתוכננת של מרדוק צריכה להיחסם, אלא אם תימצא דרך למנוע ממנו להשפיע על החטיבה החדשותית של הרשת – סקיי ניוז. רשות השווקים והתחרותיות הבריטית (CMA) אמרה מצידה שהעסקה תתן למרדוק, אשר מנסה לקנות את סקיי כבר שמונה שנים, יותר מדי השפעה, ושזה עומד בניגוד לאינטרס הציבורי

 

חברות החדשות של מרדוק נצפות, נקראות או נשמעות ע"י שליש מתושבי בריטניה, ומהוות ביחד נתח גדול משמעותית מצריכת החדשות באי לעומת כל ספקית חדשות אחרת למעט BBC וספקית החדשות המסחרית ITN.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x