$
השורה התחתונה

השורה התחתונה

מדע בדיוני עם סיכויים לרווח

ההשקעות בבינה מלאכותית בעולם זינקו במאות אחוזים בשנים האחרונות, וההתקדמות הטכנולוגית בתחום רק מתגברת. הבינה המלאכותית מופיעה בכל תחומי החיים, וכדאי לבחון אפשרות להכניס אותה גם לתיק ההשקעות

יוליה ויימן ודן שמילוביץ' 07:0213.02.18
1. לא יפגע רובוט לרעה בבן אדם, ולא יניח, במחדל, שאדם ייפגע.

 

2. רובוט חייב לציית לפקודותיו של אדם, כל עוד אינן סותרות את החוק הראשון.

 

3. רובוט ידאג לשמור על קיומו ושלמותו, כל עוד הגנה זו אינה עומדת בסתירה לחוק הראשון או לחוק השני.

 

כשאבי המדע הבדיוני אייזק אסימוב ניסח את חוקי הרובוטיקה האלה לפני כ־70 שנה, קשה להאמין שבני זמנו תיארו לעצמו שבעתיד הלא רחוק האנושות אכן תזדקק להם. אך כיום אנו נמצאים בפתחו של עידן הבינה המלאכותית, ויוצרי המכונות החכמות יצטרכו כנראה בעתיד הלא רחוק לתכנת חוקים דומים אל תוך המכונות החכמות שמקיפות אותנו. הענקיות גוגל, מיקרוסופט, אפל, פייסבוק, יבמ, טסלה ואחרות משקיעות בתחום זמן ומשאבי עתק – ונראה שהשמים הם הגבול.

 

לא חייבים להפוך לחלק מהמטריקס

 

בינה מלאכותית נכנסה לתודעתנו מזמן ורבים חוששים כי היא תביא לאסונות, מאסונות קטנים כמו מחיקת מקומות עבודה ועד לאסונות גדולים כמו מלחמות. אך כיום התחרות איננה בין בני אדם למכונות, אלא בין ענקיות הטכנולוגיה, שמשקיעות בקדחתנות כדי להשיג יתרון זו על זו בנושא הבינה המלאכותית.

 

על פי ההערכות, היקף המיזוגים והרכישות הקשורים בבינה מלאכותית הגיע בשנה שעברה ל־21 מיליארד דולר (עד סוף נובמבר) – פי 26 מאשר ב־2015. גם ענקיות ההייטק וגם חברות סטארט־אפ רוצות להיות חלק ממה שצפוי לשנות את העולם לא פחות מהמצאת האינטרנט. התחרות מגיעה גם ממזרח, עם חברות סיניות כמו באידו ועליבאבא המשקיעות בבינה מלאכותית ומטמיעות אותה בשוקי הבית שלהן, אך חברות מערביות זוכות בינתיים במקומות הראשונים.

 

 

מדען סיני במעבדת רובוטיקה לייצור "בנות לוויה" רובוטיות לסינים בודדים, בתחילת החודש מדען סיני במעבדת רובוטיקה לייצור "בנות לוויה" רובוטיות לסינים בודדים, בתחילת החודש צילום: אי.אף.פי

המובילה בחקר הבינה המלאכותית היא חברת DeepMind, שנרכשה על ידי גוגל לפני כשלוש שנים. החברה מפתחת רשת עצבית מלאכותית, שמסוגלת לעבור תהליך למידה המחקה את תהליך הלמידה בבני אדם. לפני כשנה מערכת AI של DeepMind ניצחה את אלוף העולם במשחק גו, ככל הנראה משחק הלוח המורכב ביותר שהומצא על ידי בני אדם, באמצעות שימוש בתורת המשחקים ובפיתוח למידה עמוקה (בניגוד ל"למידה" של סדרת מטלות ספציפיות למשימה).

 

מבין הענקיות בתחום, גוגל מובילה כיום בעולם בחקר הבינה המלאכותית ובהטמעת הטכנולוגיה בפלטפורמות שלה, למשל במערכת ההפעלה אנדרואיד. אך גם ענקיות טכנולוגיה אחרות לא משתרכות מאחור. ללא למידה ממוחשבת, פייסבוק לא היתה מגיעה לגודלה הנוכחי. למידה ממוחשבת הופכת את הפעולות המקוונות והפיזיות של אמזון ליעילות יותר.

בצד התשתיות אי אפשר שלא להזכיר את Nvidia, שנהפכה למובילה בייצור תוכנה וחומרה מבוססות בינה מלאכותית שמשמשות את חברות הטכנולוגיה בתחומים שונים, החל ממכוניות האוטונומיות ועד לרשתות עצביות.

 

רובוטים אנושיים אמנם עוד לא מסתובבים בינינו, אך הרובוטית הדמוי־אנושית "סופיה" נהפכה לא מזמן ליצור המלאכותי הראשון בהיסטוריה שקיבל אזרחות, מסעודיה. הביטוי "או.קיי גוגל", שמפעיל את העוזר הווירטואלי של גוגל הוא בין הנפוצים בעולם. סירי של אפל יודעת להתבדח טוב יותר מקומיקאים רבים, ואלקסה של אמזון כבר מתחילה להתמצא לא רע בניהול החיים.

 

עסקים רבים בתחומים שונים, החל מכרייה ועד ביטוח, משתמשים בפלטפורמות המבוססות על בינה מלאכותית, כמו פלטפורמת מכירות חכמה שיודעת לנתח את תהליך המכירה ולתת משוב או פלטפורמת בדיקת תוכנה שיודעת לגלות בעיות ביצועים ואמינות, לנתח את חוויית המשתמש ולמנוע באגים בעתיד. דוגמה אחת היא טכנולוגיית הנהיגה שיכולה לאפשר למכוניות לראות את הסביבה ולהגיב באופן מיידי.

 

אחת הסיבות להתפתחות הבינה המלאכותית היא הגידול המעריכי בכמות המידע בעולם בשנים האחרונות. זו כמות מידע שהמוח האנושי כבר אינו יכול לעבד, ולכן נדרשים כלים מורכבים שיידעו לעשות זאת. המגזר הפיננסי הוא בין המובילים בהטמעת מערכות בינה מלאכותית. תאגידים פיננסיים, החל מבנקים וחברות ביטוח ועד למנהלי השקעות, רוצים לקפוץ על רכבת הטכנולוגיה הפיננסית (פינטק), שמחייבת אותם להיות מהירים יותר, יעילים יותר וזולים יותר. הדוגמה הבולטת היא השימוש באלגוריתמים חכמים בתעשיית ניהול ההשקעות. אלה יודעים לנתח תבניות בשווקים, לבצע אינטגרציה ביניהן ולתרגם אותן לפלט בצורת הוראות של קנייה, מכירה והקצאה של נכסים.

 

גם מגזר ההשקעות לא מביט מהצד על מהפכת ה־AI. בתחילת השנה הוקמו באירופה שתי קרנות נאמנות שינוהלו באופן מלא על ידי בינה מלאכותית, ושתי קרנות סל בניהול בינה מלאכותית נסחרות החל מסוף 2017 בארה"ב.

 

ההשקעות הגלובליות בבינה מלאכותית ב־2016 הסתכמו בטווח שבין 26 ל–39 מיליארד דולר, תלוי בהערכות. מתוך זה, 20–30 מיליארד דולר הושקעו בענקיות הטכנולוגיה ועוד 6–9 מיליארד דולר בסטארט־אפים. נתונים אלה מהווים צמיחה של כ־200% לעומת שנת 2013.

 

כך נחשפים להשקעה בתחום הבינה המלאכותית

 

המשקיעים שמעוניינים להיחשף לבינה המלאכותית יכולים לעשות זאת על ידי השקעה בקרנות נאמנות זרות וקרנות סל המשקיעות בחברות הקשורות לבינה המלאכותית. למשל, קרן הסל iShares Automation & Robotics UCITS ETF, שנסחרת בלונדון, משקיעה בחברות הקשורות לבינה מלאכותית, אוטומציה ורובוטיקה. הקרן נוסדה בספטמבר 2016 וכבר גייסה כ־1.39 מיליארד דולר ורשמה תשואה של כ־45% ב־12 החודשים האחרונים.

 

אחת האחזקות הגדולות בקרן היא חברת Yasakawa Electric היפנית, בעלת שווי שוק של 11.4 מיליארד דולר, שמייצרת ומשווקת מנועים, חיישנים, ממירי מתח ורובוטים תעשייתיים. החברה פועלת דרך כ־80 חברות בנות ו־25 שותפים בארבעה תחומים עיקריים: חיישני תנועה, רובוטיקה, הנדסת מערכות ומערכות מידע. אחזקה עיקרית נוספת היא חברת Teradata, הנסחרת בארה"ב בשווי של 4.7 מיליארד דולר. החברה פועלת במגזר מערכות המידע ובתחום הביג דאטה ומציעה פתרונות עיבוד וניתוח של מסדי נתונים לעסקים וחברות.

 

יש מי שיגיד שבטווח הקצר לא כדאי להיכנס לתחום הבינה המלאכותית, מכיוון שהוא מתומחר גבוה – ולכן יש לחכות לתיקון. אך אם מסתכלים לטווח הרחוק, ההשקעה בתחום היא אחת מאבני הדרך להשקעה בעתיד. מי שחולק על כך מוזמן לחזור לשלושת חוקי הרובוטיקה, שנלקחו מתוך אסופת הסיפורים "אני, רובוט" מ־1950, ולשאול את עצמו אם זה רלבנטי. אחרי הכל, המדע הבדיוני של היום הוא המדע של המחר.

 

יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים ודן שמילוביץ' הוא אנליסט ניירות ערך זרים בטנדם קפיטל

 

השורה התחתונה: יש מי שיגיד שתחום הבינה המלאכותית מתומחר גבוה בטווח הקצר ויש לחכות לתיקון בשוק, אך בטווח הארוך ההשקעה בתחום היא אבן דרך להשקעה בעתיד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x