$
בורסת ת"א

שלמה זוהר פורש מתפקידו כמנכ"ל איי.די.או

זוהר יפרוש במועד סיום חוזה ההעסקה הנוכחי שלו, בחודש מאי הקרוב. ברקע: מאבקי השליטה בין שיכון ובינוי למשפחת דיין שהסתיימו בהסכם עקרוני על שיתוף פעולה - והלחץ מצד יעקב לוקסנבורג

מיקי גרינפלד 08:3312.02.18

שלמה זוהר יפרוש מתפקידו כמנכ"ל איי.די.או גרופ בחודש מאי הקרוב - מועד סיום חוזה ההעסקה שלו. כך מודיעה הבוקר (ב') החברה שבשליטת שיכון ובינוי ומשפחת דיין, בדיווח לבורסה. בכך ישלים זוהר 8 שנות כהונה.

זהר הצטרף לחברה ב-2010, לאחר כהונה כיו"ר קבוצת דיסקונט. בתקופת כהונתו כמנכ"ל צמחה החברה בשיעורים משמעותיים: בעוד שבשנת 2009 הפסידה החברה 50 מיליון שקל, בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הסתכם הרווח הנקי ב- 577 מיליון שקל. שווי החברה עומד כיום על 1.8 מיליארד שקל, לעומת 72 מיליון שקל ב- 2010,  עלייה של 2400%.

 

המהלך העיקרי שהוביל זהר בתקופת ניהולו היה הרחבת אחזקותיה של החברה בנדל"ן מניב בברלין. כשנכנס זהר לתפקידו, החזיקה איי.די.או בכ-2,530 יחידות נדל"ן למגורים וכיום מגיע פורטפוליו הנכסים שלה בעיר ליותר מ-22 אלף. החברה ניצלה את תהליכי האורבניזציה ומחירי הנדל"ן הנמוכים בעיר המרכזית בגרמניה ורכשה מקבצים רבים של נדל"ן מניב למגורים, אשר הביאו לעלייה משמעותית ורציפה בהכנסותיה, ברווחים ובשווי החברה. בנוסף, הוביל זהר את הנפקת החברה הבת איי.די.או פרופרטיז בבורסת פרנקפורט, והנפקת אג"ח בבורסת לוקסמבורג בהיקף של 400 מיליון יורו. בתקופת כהונתו של זהר בוצעו חלוקות לבעלי המניות בהיקף מצטבר של 465 מיליון שקל - מרביתו בשנת 2016.

 

לאחר שנים של הצלחות והתרחבות של הפעילות בגרמניה, עברה על איי.די.או שנה סוערת ולא פשוטה, שהחלה בניסיון של בעלת השליטה שיכון ובינוי להגדיל את אחזקותיה בחברה, מהלך שנכשל בשל כניסה מאסיבית ומהירה של משפחת דיין (בשיתוף קרן אפולו) לאחזקה מהותית. המהלך של משפחת דיין הפתיע את שיכון ובינוי אך בסופו של דבר הוסכם עקרונית על שיתוף פעולה בין הצדדים. אלא שבמקביל לאירועים אלה נכנס גורם חדש לתמונה, יעקב לוקנסבורג, שהפך לבעל עניין. לוקסנבורג חסם את הארכת המינויים של הדירקטורים החיצוניים והקשה על תפקודה התקין של החברה.

 

שלמה זהר אמר בהודעת הפרידה שלו: "אני גאה לסיים את תפקידי בחברה בתחושה של מיצוי וסיפוק ומתוך רצון להמשיך הלאה בחיי המקצועיים, כאשר כל מאזניה ונתוניה הכלכליים מראים על חוסן פיננסי ורווח רציף. ביחד עם יו"ר הדירקטוריון משה לחמני, חברי הדירקטוריון ועם צוות מנהלים ועובדים מקצועי, שמכיר היטב את השוק בברלין, הבאנו את החברה לשיעורי צמיחה גבוהים ורווחי שיא".

 

יו"ר החברה משה לחמני אמר הודה לזוהר ואמר כי "בתקופת כהונתו הפכה איי.די.או לאחת מחברות הנדל"ן המניב המובילות בגרמניה עם נכסים בשווי של כ-13 מיליארד שקל, וכל זאת בהובלה ביחד עם הנהלת החברה ובשיתוף פעולה מלא של הדירקטוריון. שלמה משאיר אחריו חברה מצוינת ואיתנה עם פוטנציאל השבחה משמעותי".

 

בראיון ל"כלכליסט" בחודש שעבר התיייחס זוהר למאבקי השליטה האחרונים, ואמר כי "הניהול השוטף ממשיך רגיל. זה נמצא בקומה השנייה ולא משפיע עלינו. אנחנו ממשיכים לעבוד רגיל. התפעול ממשיך כמו שהיה. התוכנית אותה תוכנית. בקטע התפעולי אין שינוי".

 

במהלך מאבק השליטה, בשליש האחרון של 2017, מכר זוהר מניות שהחזיק בחברה, בין היתר לנוכח אותו מאבק עצמו. "אני לא מרגיש נוח בסיטואציה שנוצרה שכל שבר של אחוז יכל להטות את הכף לכאן או לכאן, בזמן שיש מאבק שליטה בחברה וחס ושלום מחר אני אצטרך להיות לשון מאזניים. זה יצר לי אי נוחות כמנכ"ל ולכן חשבתי שהדרך הנכונה לצאת מניגוד עניינים זה למכור את המניות. כשמכרתי את המניות גם הסדר השיתוף בין שיכון ובינוי לבעלי המניות האחרים לא הושלם. זה היה מתאים שהיה בעל שליטה אחד כמו שיכון ובינוי שצריך להיות מתואם איתו, אבל אם זה מתחיל להיות ריבוי בעלים זה שונה. זה מניות שקניתי אותן, לא קיבלתי בחינם", אמר זוהר בחודש שעבר בראיון ל"כלכליסט".

 

איי.די.או גרופ צפויה לרשום ברבעון הרביעי של 2017 רווח של כ-870 מיליון שקל כתוצאה מעליית שווי הבתים בברלין במחצית השנייה של 2017. החברה, שנמצאת בימים אלו תחת מאבק שליטה מצד בעלי המניות קרן אפולו, משפחת דיין ושיכון ובינוי, מבצעת פעמיים בשנה הערכת שווי מעודכנת לנכסים שלה באמצעות חברת מעריכי השווי הבינלאומית CBRE.

 

החברה דיווחה כי לפי הערכת השווי לסוף שנת 2017, סך הנדל"ן להשקעה של ADP (החברה הבת דרכה היא מחזיקה את הנכסים בברלין) צפוי להיות מוערך ב-3.35 מיליארד יורו, נתון המשקף גידול ענק של כ- 750 מיליון אירו לעומת הערכת השווי החיצונית הקודמת שנתקבלה בידי החברה בסוף יוני 2017.

 

הגידול נובע בחלקו מרכישות נוספות של נכסים להשקעה בהיקף של כ- 500 מיליון יורו במהלך המחצית השנייה של שנת 2017 (מרביתן ברבעון הרביעי), ורק 250 מיליון יורו זה גידול שנובע מעליית ערך טבעית של הנכסים להשקעה בברלין. שער היורו עומד נכון להיום על 4.1 שקלים, כך שמדובר בעלייה טבעית של 1.02 מיליארד שקל. מזה יש לנכות מס בשיעור של 15%, כך שאיי.די.או צפויה לרשום רווח של כ-870 מיליון יורו בדוחות הכספיים לשנת 2017. איי.די.או גרופ מאחדת בדוחותיה את התוצאות של החברה הבת איי.די.או פרופרטיז כך ששתי החברות צפויות להכיר בכל הרווח.

  

שלמה זוהר שלמה זוהר צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

 

 

 

 

 

 

 

כל המהלכים הללו נעשו כמובן מעל ראשו של המנכ"ל זוהר, אך הוא נאלץ להתמודד בפועל על ההשלכות הלא פשוטות שלהם על הניהול השוטף של החברה. ב-12 החודשים האחרונים עלתה מניית איי.די.או ב-45% אך בשלושת החודשים האחרונים נחתכתה ב-17%.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x