$
בורסת ת"א

עכשיו זה רשמי: נובל אנרג'י תמכור 7.5% מאחזקותיה בתמר בתמורה ל-800 מיליון דולר

חברת האנרגיה דיווחה הלילה על השלמת עסקת המכר במסגרתה היא תדלל את חלקה במאגר תמר ותמכור אחזקות לתמר פטרוליום, זאת בהמשך לדרישות שנכפו עליה עליה במסגרת מתווה הגז

ליאור גוטמן 07:0830.01.18

חברת האנרגיה נובל אנרג'י דיווחה הלילה (ג') על השלמת עסקת המכר במסגרתה היא תדלל את חלקה במאגר תמר בכ-7.5%, אותן היא תמכור לתמר פטרוליום. בתמורה לעסקה נובל צפויה לקבל כ-560 מיליון דולר במזומן, שמקורם בין השאר בגיוס חוב שתבצע תמר פטרוליום.

 

 

 

עוד תקבל נובל כ-43% בתמר פטרוליום תוך דילול חלקם של השותפים האחרים שם. סך העסקה נאמדת בכ-800 מיליון דולר ולאחריה נובל תחזיק במאגר תמר רק 25% לעומת 36% במקור.

 

העסקה כפופה לשורת אישורים לרבות הממונה על ההגבלים העסקיים ומשרד האנרגיה, זאת בשל העברת זכויות הרישיון מגוף אחד לשני. כזכור נובל כבר מכרה 3.5% מחלקה במאגר תמר לשורת מוסדיים בעבור כ-1.5 מיליארד שקל. שווי תמר פטרוליום כיום, שם דלק קידוחים מחזיקה כ-40% (לפני העסקה) הוא כמיליארד שקל.

 

ליעמי וייסמן, מנכ"ל תמר פטרוליום, אמר הבוקר ש"עסקת רכישת האחזקות מנובל תשיא ערך לבעלי המניות של החברה , שכן היא תגדיל את חלקם של מחזיקי המניות הנוכחיים בחלוקת דיבידנדים עתידית. בנוסף, העסקה משפרת את יחסי המינוף הפיננסיים של החברה לעומת המצב הקיים, ומבחינת החברה מדובר על עיסקת win win, אשר מעלה את ערכה של החברה ואת השפעתה במשק האנרגיה הישראלי."

 

ביני זומר, סגן נשיא נובל אנרג'י לעניינים אזוריים סיכם ש"מדובר בצעד משמעותי במימוש התחייבויותיה של נובל אנרג'י במתווה הגז כמו גם בנדבך נוסף בבניית משק הגז הטבעי בישראל. לדבריו, לא רק שהעסקה מקדמת את מימוש המתווה אלא בנוסף תסייע במימון פרויקט לוויתן כיוון שכספי המכירה יושקעו בחזרה בפיתוח הפרויקט: "העסקה משקפת את התבגרות תעשיית הגז והנפט בארץ ותאפשר לקדם את הגיוון בשוק האנרגיה הישראלי כפי שנקבע במתווה".

 

מאגר הגז תמר מאגר הגז תמר צילום: אלבטרוס

 

בשותפות תמר אישרו שאכן תתקיים פגישה, אבל לטענתם היא בכלל לא תעסוק בחוזה של חברת החשמל. "בניגוד לפרסום השותפות בתמר לא מקיימות כל מו"מ על פתיחת החוזה עם חברת החשמל .שותפות תמר עומדת בקשר שוטף וקבוע עם כל לקוחותיה, ומחוייבת לכל החוזים עליהם היא חתומה", מסכמים שם.

 

הפרסום על מו"מ כזה או אחר על מחיר הגז הטבעי תופס את שותפות תמר בסיטואציה בעייתית. מחר צפויים להתחיל שורת הדיונים בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד דיוני ההוכחות בבקשה לאישור התובענה הייצוגית הגדולה ביותר שהוגשה אי-פעם בישראל, בסך של כ-42 מיליארד שקל, בגין מחיר הגז הטבעי המופרז לכאורה ממאגר "תמר" לחברת החשמל.

 

התובע הוא לקוח של חברת החשמל שמיוצג על ידי עו"ד גלעד ברנע ויצחק יערי. לדבריו שותפות תמר ניצלה את מעמדה כמונופול כדי לגבות מחיר גבוה מחברת החשמל, שמושת על הציבור באמצעות תעריף החשמל. הבקשה להכיר בתביעה כייצוגית עברה בספטמבר 2017 את משוכת ביהמ"ש העליון, שהתיר בכלל לדון בנושא ומבלי לקבע מסמרות אם יש סיכוי כזה או אחר להכיר בתביעה כייצוגית. מי שניסה לחסום את הדיון היא שותפות תמר, שנעזרה בחוות דעת של היועמ"ש, אולם כאמור בספטמבר 2017 אישר הרכב שופטי בית המשפט העליון, בראשות מי שמכהנת כיום כנשיאה, השופטת אסתר חיות, את המשכו של הדיון בהליך הייצוגי.

 

הדיונים בנושא ימשכו 4 ימים במסגרתם יעידו מומחים שונים מטעם שני הצדדים, כאשר במרץ יצטרפו לרשימת העדים גם ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור, סגן לשעבר של יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה מוריס דורפמן ומנכל משרד האנרגיה אודי אדירי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x