$
בורסת ת"א

פרשת אורבנקורפ: גיסין גורר את אלן ססקין לבית משפט בישראל

בית המשפט בקנדה, המנהל את תיק פשיטת הרגל האישי של ססקין, קבע שיש הכרח בנוכחותו של ססקין בשתי התביעות המתנהלות נגדו בישראל - ההערכה היא כי ססקין לא יגיע בעצמו לארץ אלא ישלח את עורך דינו

אורן פרוינד 10:4329.01.18

אלן ססקין בדרך לבית המשפט הישראלי: שנתיים לאחר שהיזם הקנדי הותיר את המשקיעים הישראלים באורבנקורפ עם חובות של 180 מיליון שקל וברח לקנדה, עורך הדין גיא גיסין - המייצג את הנושים הישראלים - מצליח לגרור אותו לבית משפט בישראל.  

ססקין, הבעלים של חברת הבנייה למגורים אורבנקורפ הקנדית שקרסה באפריל 2016, נמצא בהליך פשיטת רגל אישי בבית משפט בבקנדה, בשל חובות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. בית המשפט הקנדי התיר אתמול (א') לגיסין להסיר את צו הקפאת ההליכים של ססקין בקנדה, על מנת שיוכל למצות איתו את הדין לגבי שתי תביעות שהגיש נגדו בישראל.

 

גיסין הגיש נגד ססקין שתי תביעות. בתביעה אחת נטען שססקין וגורמים קשורים לו הפרו את חוק ניירות ערך הישראלי בנוגע להנפקת אגרות החוב. התביעה השנייה הוגשה על ידי עורך הדין מטעם מחזיקי אגרות החוב, ובה נטען למצג שווא במרמה, הפרות אמונים, וכן טענות נוספות. גיסין דורש מססקין להחזיר 96 מיליון שקל לקופת הנושים. בית המשפט הקנדי קבע כי ססקין הוא גורם מרכזי בשתי התביעות ונוכחותו הכרחית. ההערכות הן שססקין עצמו לא יופיע לתת עדות בבית המשפט בישראל אלא ישלח את עורך הדין שמייצג אותו - בעז בן צור.

 

מיצוי הדין עם ססקין בישראל הוא בשלב זה חלקי בלבד. בפסיקה שלו קבע בית המשפט הקנדי כי התובעים בישראל בשני ההליכים לא יבצעו כל פעולה לאכיפת כל צו או פסק דין לטובתם בישראל נגד ססקין ללא אישור מטעמו. כלומר, הסרת צו הקפאת ההליכים נועדה בשלב זה רק כדי לבדוק ולכמת את השאלה המשפטית האם ססקין נדרש בתשלום אישי וכמה. לגבי ההוצאה לפועל של התשלום, בית המשפט הקנדי קבע כי ידון בכך בהמשך.

 

אלן ססקין אלן ססקין צילום: ענר גרין

 

 

הסדר החוב אושר - הישראלים צפויים לראות את כספם בחזרה

ביוני 2017 אושר הסדר החוב שהציע גיסין באורבנקורפ ברוב מכריע של 99% מבעלי האג"ח הישראלים. ססקין והחברות שבשליטתו הגישו במקביל לאישור ההסדר בקשה דחופה לביהמ"ש בדרישה לקבלת הבהרות מגיסין ביחס להסדר, להורות על מינוי מומחה ביהמ"ש לבחינת ההסדר והגשת חוות דעת בנושא.

 

השופט בורנשטיין אישר גם הוא את ההסדר שהציע גיסין, דחה את ההתנגדויות שהגישו בני הזוג אלן ודורין ססקין והורה על ביצוע מיידי של ההסדר. לפיכך, תשלום של 57 מיליון שקל שולם למחזיקי האג"ח של אורבנקורפ, כתשלום ראשון מתוך סכום של 70 מיליון שקל שהצטברו בקופת החברה לאחר מכירת נכסים מוצלחת שהוביל גיסין בקנדה.

 

על פי ההערכות, במסגרת ההסדר מחזיקי האג"ח של אורבנקורפ ייראו את כל הכסף המגיע להם. מעבר לתשלום האמור של 70 מיליון שקל, גיסין בונה את המשך ההחזר על בסיס מכירת נכסים נוספים (פרויקט Downsview ופרויקטים גיאותרמיים) וכמו כן באמצעות הליכים משפטיים כנגד ססקין ומשפחתו.

 

 

עו"ד גיא גיסין עו"ד גיא גיסין צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x