$
שווקי חו"ל

בלעדי לכלכליסט

הרוד שואו של קרן סטארבורד להחלפת דירקטוריון מלאנוקס הגיע לישראל

ראשי הקרן האקטיביסטית ביקרו בארץ כדי לשכנע גופים מוסדיים לתמוך במהלך. אורקל מכרה את רוב מניותיה במלאנוקס, שהגיעו כנראה לקרנות גידור - ואלה צפויות לתמוך במהלך של סטארבורד

דרור רייך 07:2128.01.18

אנשי קרן סטארבורד האקטיביסטית מניו יורק הגיעו לישראל בשבוע שעבר, וערכו פגישות עם משקיעים גדולים במלאנוקס, בהם מוסדיים, כך נודע ל"כלכליסט". בין המוסדיים הישראליים שמחזיקים במניית החברה, ועמם נפגשו אנשי סטארבורד, נמצאים מנורה עם 3.6%, כלל עם 2.3% והפניקס עם 1%. הם ניסו לשכנע אותם לתמוך במהלך שלהם, הקורא להחלפת כל דירקטריון מלאנוקס באנשים מטעמם. 

בתוך כך, סטארבורד, שבראשה עומד המנכ"ל ג'ף סמית', קיבלה חיזוק לא צפוי לעמדתה בנוגע לחברת הטכנולוגיה מכיוון ענקית התוכנה אורקל, שהחלה לחסל את אחזקותיה במלאנוקס, כך לפי דיווח של אורקל לבורסה האמריקאית. המהלך הזה עשוי לסייע לסמית במאמציו להשתלט על דירקטוריון מלאנוקס, במטרה לסלול את הדרך למכירתה. 

נשיא ומייסד מלאנוקס אייל ולדמן נשיא ומייסד מלאנוקס אייל ולדמן צילום: Moo films Production

 

בדיווח שהוגש לרשות ני"ע האמריקאית, נכתב כי אורקל מחזיקה כעת רק 4.3% ממלאנוקס מתוך כ־10.2% שרכשה ב־2010, לאחר שותפות אסטרטגית של השתיים שנמשכה שמונה שנים. במסגרת השותפות אפשרה מלאנוקס לאורקל להשתמש במוצריה בחלק משירותיה.

 

מלאנוקס היא חברה טכנולוגית שיצרה נישה חדשה (אינפיניבנד) של פיתוח וייצור רכיבים אלקטרוניים להעברת אינפורמציה מהירה בין שרתים ומערכות אחסון באמצעות מערכות תקשורת. כיום היא המובילה הבלתי מעורערת בנישה שלה. אורקל רכשה את מניות מלאנוקס כשהחליטה לבנות את פלטפורמות הענן שלה, Exa, על בסיס האינפיניבנד של מלאנוקס.

 

באתר הכלכלי thestreet טוענים שהמהלך של אורקל אמור לצמצם משמעותית את אחזקותיה במלאנוקס, כי ענקית הטכנולוגיה רוצה לגרוף את הרווחים ולמצוא הזדמנויות השקעה נוספות חדשות. אורקל רכשה את המניות ב־2010 לפי מחיר מניה של כ־20 דולר. המכירה, שהתבצעה בתחילת החודש, היתה במחיר מניה של 64—68 דולר, לאחר עלייה של כ־30% מאז שסטארבורד נהפכה לבעלת עניין במלאנוקס באוקטובר האחרון.

 

מכירת מניות היא חדשות טובות לסטארבורד לקראת אסיפת בעלי המניות במלאנוקס, שבה היא מבקשת להחליף את הדירקטוריון. הסיבה לכך היא שככל הנראה נתח גדול מהמניות שנמכרו הגיעו לקרנות גידור או לקרנות המתמחות במיזוגים, שרוצות רווחים מהירים - וסביר שיתמכו בהצעת סטארבורד.

 

בדרך כלל קרנות אקטיביסטיות כמו סטארבורד מתקשות לקבל תמיכה באסיפות מצד תאגידים גדולים כמו אורקל, שמחזיקים בנתח קטן אך משמעותי, בייחוד אם יש שותפות עסקית בין השתיים. ייתכן שהמכירה מעידה על כך שהשותפות בין אורקל למלאנוקס הסתיימה.

 

כעת ייתכן מאוד שאם סטארבורד תצליח להחליף את הדירקטוריון או את חלקו, היא תוכל אף לשכנע את מלאנוקס להסכים להימכר. זאת על רקע הקונסולידציות בתחום שבו היא פועלת - מוליכים למחצה. מלאנוקס בעצמה היתה חלק מהתופעה כשרכשה את איזיצ'יפ ב־2015, תמורת 810 מיליון דולר.

 

אבל ההתנגדות העיקשת של מלאנוקס, והעומד בראשה איל וולדמן, ללכת למהלך של מיזוג או מכירה, מעכבת זאת. גורם מעכב נוסף הוא הרצון של סטארבורד לבצע כעת מהלכי התייעלות במלאנוקס, כדי להפוך אותה לאטרקטיבית יותר לקונה.

 

אז מי עשוי להיות מעוניין במלאנוקס, שנסחרת כיום לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר? בהקשר הזה עלה באתרים בחו"ל שמה של IBM, שנסחרת לפי שווי של 150 מיליארד דולר, וגם חברת ההשקעות הפרטית סילבר לייק (Silver Lake), שמנהלת כ־39 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x