$
שווקי חו"ל

מגפת משככי הכאבים: ניו יורק תובעת חברות פארמה, בהן טבע

שמונה החברות שייצרו או הפיצו את התרופות נתבעות בסך 500 מיליון דולר; ראש העיר: "הן לכדו ברשתן מיליוני אמריקאים עבור רווח"

שירות כלכליסט 23:2523.01.18

ניו יורק הגישה תביעה נגד שמונה חברות תרופות, בהן טבע הישראלית, על כך שייצרו או הפיצו משככי כאבים ובכך הגבירו את היקף  ההתמכרות בעיר, כך נודע היום (ג').

 

 

 

ראש העיר ביל דה בלאז'יו אמר כי התביעה בסך 500 מיליון דולר נועדה לסייע להילחם במגפה, שגורמת למותם של יותר אנשים בעיר מדי שנה מאשר מעשי רצח ותאונות דרכים, כולל יותר מ-1,100 מקרים של מקרי מוות מצריכת מנות יתר ב-2016. לדבריו, "חברות התרופות הגדולות הגבירו את המגפה הזאת על ידי כך שסחרו בסמים המסוכנים האלה באופן נכלולי ובכך לכדו ברשתן מיליוני אמריקאים עבור רווח".

 

 

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

פרט לטבע נתבעו גם חברות הפארמה אלרגן, אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון, פרדו פארמה, וחברות ההפצה AmerisourceBergen, קרדינאל הלת' ומק'קסון. עיריית ניו יורק מאשימה את כל הנתבעות ביצירת מטרד לציבור, והמפיצות הואשמו ברשלנות.

 

אלרגן, אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון, טבע, AmerisourceBergen ומק'קסון הדגישו בהצהרות מטעמן את חשיבות השימוש הזהיר בתרופות. אנדו, ג'ונסון אנד ג'ונסון ופרדו גם הכחישו את טענות העירייה.

 

 

ראש העיר דה בלאז'יו ראש העיר דה בלאז'יו צילום: איי אף פי

 

ניו יורק, בה חיים כ-8.5 מיליון בני אדם, מצטרפת לרשימה ארוכה של מדינות וערים בארה"ב שהגישו תביעות נגד חברות התרופות בסוגיית משככי הכאבים, שלפי הנתונים נגרמו 42,249 מקרי מוות במדינה כתוצאה מהשימוש בהם ב-2016. זוהי עלייה של 28% לעומת 2015 ו-47% לעומת 2014.

 

 

 

התביעה הוגשה לבית המשפט במנהטן, ולפיה היצרניות הטעו במשך שני עשורים את הצרכנים וגרמו להם להאמין שמשככי הכאבים שניתנו תחת מרשם הם בטוחים לטיפול בכאב כרוני במקרים בהם המטופל אינו סובל מסרטן, וזאת תוך סיכון מינימלי להתמכרות. העירייה גם טוענת שהמפיצים תדלקו את הצריכה באספקת יתר, כולל בחוסר יכולתן לזהות הזמנות חשודות ולדווח עליהן לרשויות. בכך סייעו למעשה בקיומו של שוק משני לא חוקי.

 

לפי העירייה, מספר המרשמים למשככי כאבים עמד על 2.5-2.7 מיליון בשנים 2014 עד 2016.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x