$
מט"ח וסחורות

משה אשר וחדוה בר מבקשים מהבנקים לעזור ליהלומנים

במכתב ששלחו מנהל רשות המסים והמפקחת על הבנקים הם כותבים כי הבנקים יכולים להסתמך על אישור על הגשת בקשה להליך גילוי מרצון מצד יהלומנים

עמרי מילמן 08:3422.01.18

מנהל רשות המסים משה אשר והמפקחת על הבנקים חדוה בר שלחו אתמול (א') מכתב לבנקים בנושא פתיחת חשבונות ומתן אשראי ליהלומנים. במכתב מבהירים השניים כי הבנקים יכולים להסתמך על הגשת בקשה לגילוי מרצון כצעד מפחית סיכון ציות לחוקי המס בישראל.

 

 

המכתב מגיע בעקבות שנים של קשיים עבור יהלומנים לפעול מול המערכת הבנקאית, זאת על רקע ההרעה העולמית בענף, וכן על רקע עלייה בסיכוני הציות (סיכונים שנובעים מחוסר ציות להוראות הרגולטור - ע"ר) בכלל, ובענף בפרט (פרשת הבנק המחתרתי, קביעת עבירת מס כעבירת מקור לעניין הלבנת הון, דוחות כספיים ללא חוות דעת חלקה של רו"ח ועוד). הדבר התבטא בכך שהאשראי הבנקאי לענף היהלומים ירד והיו גם בנקים שיצאו לחלוטין מהמימון של הענף.

 

 

מימין: משה אשר, מנהל רשות ה מיסים וחדוה בר, המפקחת על הבנקים מימין: משה אשר, מנהל רשות ה מיסים וחדוה בר, המפקחת על הבנקים צילום: עמית שעל

 

 

לפני מספר חודשים הסדירה רשות המסים את מנגנון המיסוי של היהלומנים בארץ ואיפשרה להם לפנות להליך של גילוי מרצון שבו הם מסדירים את תשלום המס על הכנסות שלא דווחו בעבר, ללא חשש שינקטו מולם בהליכים פליליים. המהלך אמור להפחית את הסיכון שלוקחים בנקים שמנהלים חשבונות של יהלומנים או נותנים להם אשראי. החשש כי אותם יהלומנים בעלי הון שחור ולא מדווח הביאה את הבנקים להימנע מלשתף עימם פעולה במסגרת ניהול הסיכונים שלהם.

 

במכתב צוין כי בשנת 2018 הבנקים יכולים להסתמך על אישור על הגשת בקשה להליך גילוי מרצון מצד יהלומנים (כל עוד לא נדחתה הבקשה) לצורך ניהול הסיכונים שלהם, כבר בשלב הביניים, בטרם הסתיים הליך הגילוי מרצון, דבר שיתרום להערכת רשות המסים והפיקוח על הבנקים ליכולת של יהלומנים לנהל חשבונות בנק בישראל כבר בשלב זה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x