• תפריט
מט"ח וסחורות

המשקיע האגדי ט. בון פיקנס סוגר את קרן גידור האנרגיה שלו

פיקנס בן ה-89 נכנס לעסקי הנפט ב-1956 ובשנת 1996 ייסד את הקרן, שבשנת 2007 עקף שווי נכסיה את ה-2 מיליארד דולר. בשלוש השנים האחרונות ירדה הקרן משיאה על רקע הנפילה במחיר הנפט

שירות כלכליסט 17:2513.01.18

המשקיע האגדי ט. בון פיקנס הודיע ביום שישי שהוא סוגר את קרן גידור האנרגיה שלו בעקבות בעיות בריאותיות וכלכליות. פיקנס, 89, כתב שהוא מתכנן להתמקד

בבריאותו ובפעילויותיו היזמיות, הפילנטרופיות והפוליטיות. הוא עדיין מתאושש מנפילה רצינית שארעה בקיץ האחרון, ומכמה אירועים מוחיים שעבר בסוף 2016.

 

 

"סחר נפט אינו מושך אותי כמו פעם", הוא כתב. "זה לא סוד שהשנה האחרונה לא היטיבה עמי, מבחינה בריאותית וכלכלית כאחד".

 

הקרן של פיקנס, שנוסדה ב-1996, נאבקה עקב הימוריה בתחום הנפט ונכסיה נפלו לבסוף הרבה מתחת לשיא של 2 מיליארד דולר שנקבע להם ב-2007. הקרן שנמצאה בהפסדים בשתיים מתוך שלושת השנים האחרונות, הכילה 125 משקיעים קודם לסגירתה.

 

 

ט. בון פיקנס ט. בון פיקנס צילום: איי פי

 

 

מספר קרנות סחורות איבדו כסף גם הן או נסגרו עקב השקעות שגויות בתחום הנפט. בשנה שעברה קרנות שהימרו על התאוששות במחירי הנפט נפגעו חזק לאחר שמחיר חבית נפט גולמי נפל ביוני ל-42.05 דולר.

 

סוחר הנפט אנדי הול סגר בשנה שעברה את קרן ניהול ההון אסטנבק שלו לאחר שהימר שהנפט יחזור מהר מכפי שאכן היה, מירידתו העקבית מאז 2014. קרן הסחורות אנדורנד של פייר אנדורנד איבדה 4.47% משווייה ב-2017, בעוד שקרן הסחורות מרצ'נט נפלה 11.6% ב-2017, ו-0.4% מאז תחילת השנה.

 

ב-1956 ייסד פיקנס חברה להפקת נפט שנקראה בהמשך Mesa Petroleum ופעלה יותר מ-40 שנה. פיקנס עשה לו מוניטין ופרסום בשנות ה-80 כאיש עסקים אשר ביצע רכישות ממונפות של חברות נפט. למרות שרבות מהן לא צלחו, הוא ומשקיעיו עשו רווח יפה ממכירת מניות החברות הללו.

 

המוכנות למכור את מניותיו חזרה לחברה, שיטה שידועה כ"גרינמייל", הובילה להאשמות נגדו שאינו מעוניין בשיפור או ניהול החברות שהוא רכש. פיקנס תמיד הכחיש זאת.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x