שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

חברת הרקטות של אלון מאסק השלימה שיגור לוויין סודי לחלל

חברת SpaceX שיחררה פרטים מעטים על המשימה שזכתה לכינוי "זומא": לוויין של חברת הביטחון הענקית נורת'רופ גרומן שוגר באמצעות רקטת פלקון 9 למיקום שלא נחשף, והוא נושא עליו ציוד של ממשלת ארה"ב

מיקי גרינפלד 13:3808.01.18

חברת SpaceX של אלון מאסק השלימה בהצלחה שיגור של לוויין במשימה חשאית, שמרבית פרטיה אינם ידועים - אף לא לחברה המשגרת עצמה.

רקטת פלקון 9 של SpaceX (ספייס X) שיגרה לחלל לוויין של נורת'רופ גרומן האמריקאית (Northrop Grumman), אחת החברות הביטחוניות הגדולות בעולם. הלוויין שנשא עליו ציוד סודי של ממשלת ארה"ב נכנס למסלול המתוכנן, כ-1,2000 מייל מעל כדור הארץ - מיקומו המדוייק של הלוויין לא פורסם.

 

פרטים מעטים בלבד שוחררו לפרסום על השיגור ועל הלוויין המסווג, ואלה כללו את שם היצרנית האמריקאית של הלוויין ואת העובדה שהמשימה כולה זכתה לשם זומא (Zuma). מידע על הסוכנות שתפעיל את הלוויין, ועל יעדיו באופן כללי, לא נחשף. השיגור תוכנן במקור לחודש נובמבר אך הוא נידחה מאז כמה פעמים, בשל גורמים טכניים ובשל גורמי מזג אוויר. ההיבט הסודי של השיגור מנע גם שידור ישיר שלו, בניגוד למקובל ב-SpaceX - וחומרים מצולמים שוחררו רק מאוחר יותר.

 

בחודש נובמבר שחררה נורת'רופ גרומן הודעה שבה נאמר: "ממשלת ארה"ב הטילה עלינו את האחריות לרכוש שירותי שיגור עבור המשימה. זוהי אחריות מונומנטאלית ועשינו כל שביכולתנו על מנת לדאוג שזומא יזכה בשירות ברמת הסיכון הנמוכה ביותר ובמחיר הנגיש ביותר".

 

חברת SpaceX רשמה בשנת 2017 שיא של 18 שיגורים מוצלחים, ומספר זה צפוי לעלות השנה על פי הודעתה. במהלך הרבעון הראשון מתכוונת החברה לבנות את הרקטה החדשה שלה, ' Falcon Heavy', שאמורה להיות בעל כוח דחף גדול פי 3 מהפלקון 9.

 

רקטת הפלקון 9 של SpaceX היתה זו שהתפוצצה בשיגורו של לוויין עמוס 6 של חלל תקשורת, בתחילת ספטמבר 2016. באוקטובר 2017 הודיעה חלל על הסכמי שיגור חדשים עם החברה של אלון מאסק לשני הלווינים הבאים שלה, בשני המקרים באמצעות רקטת פלקון 9.

 

ההסכם הראשון כולל שירותי שיגור לעמוס 17, במהלך הרבעון השני של 2019 – התמורה ששולמה עבור שיגור 6 שכשר תשמש למימון שיגור זה; ההסכם השני מסדיר שירותי שיגור ללוויין עמוס 8, ברבעון השני של 2020. התשלום עבור שירותים אלה יעמוד על מקסימום 62 מיליון דולר.

 

 

אלון מאסק אלון מאסק צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x