$
בורסת ת"א

פרסום ראשון

דלק נכנסת לתשעה רישיונות חיפושי נפט במפרץ מקסיקו

ל"כלכליסט" נודע כי שניים מתוך תשעת הרישיונות הם בעלי פוטנציאל לפיתוח מיידי, כאשר ההשקעה הראשונית בהם נאמדת בכ-50 מיליון דולר

ליאור גוטמן 09:5408.01.18

קבוצת דלק מרחיבה את פעילותה הבינלאומית, ובימים האחרונים היא חתמה על שורת הסכמים שיאפשרו כניסה לתשעה רישיונות חיפושי נפט באזור מפרץ מקסיקו. כך נודע ל"כלכליסט".  

 

 

עוד נודע ששניים מתוך תשעת הרישיונות הם בעלי פוטנציאל לפיתוח מיידי, כאשר ההשקעה הראשונית בהם נאמדת בכ-50 מיליון דולר. על פי ההערכות פוטנציאל הפיתוח של אותם רישיונות נאמד בכ-420 מיליוני חביות נפט, עם הסתברות פיתוח מלא שנעה סביב 40%.

 

טקס החתימה. מימין: יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים, אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, ג'ון סייטס מנכ"ל Gulfslope Energy, יצחק תשובה בעלי קבוצת תשובה, גבי לסט יו"ר קבוצת דלק, מייק מאייל מנכ"ל Texas South ועידן וולס מנכ"ל קבוצת תשובה טקס החתימה. מימין: יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים, אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, ג'ון סייטס מנכ"ל Gulfslope Energy, יצחק תשובה בעלי קבוצת תשובה, גבי לסט יו"ר קבוצת דלק, מייק מאייל מנכ"ל Texas South ועידן וולס מנכ"ל קבוצת תשובה

 

ההסכם שנחתם הוא מול החברות Gulfslope Energy ו – Texas South, כאשר עם חלקם היא כבר ניהלה מו"מ כבר באוקטובר האחרון, כאשר תכנית הפיתוח כוללת כניסה לקידוחים בצורה מדורגת ולאחר בחינת תוצאות כל שלב. עוד מחדדים שם שניתוח גיאולוגי שבוצע על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית NSAI לא רק מגלם את פוטנציאל ההפקה אלא גם מעריך שמאחר ומדובר בקידוחי מים רדודים (כ130 מטר בלבד) עלות ההקפה הסופית שם תהיה נמוכה. שני הקידוחים הראשונים שבהם תשתתף קבוצת דלק הם "טאו" ו"קנו", ובהם קיים פוטנציאל חזוי של כ-130 מיליון חביות שווה ערך נפט, וסיכויי הצלחה גיאולוגית גבוהים של מעל 50%.

 

עבוד דלק הרחבת הפעילות בחו"ל ממשיכה מגמה שהחלה במאי האחרון, זאת לאחר שדלק רכשה את מלוא האחזקות חברת אית'קה הקנדית, שלה יש

יכולות פיתוח עצמאיות של נכסי גז ונפט.

 

מפת הקידוחים במפרץ מקסיקו מפת הקידוחים במפרץ מקסיקו

 

תיק הנכסים של החברות האמריקאיות כולל 12 רישיונות אקספלורציה על מדף היבשת במפרץ מקסיקו, כאשר קבוצת דלק תהיה זכאית ל- 75% מהזכויות בכל אחד מ-12 הרישיונות, בתמורה להשתתפות ב-90% מעלויות החיפושים בכל אזור, החל מיום החתימה על ההסכמים המחייבים ועד לסיום הקידוח הראשון בכל רישיון. עוד נקבע ששנתיים מיום סגירת העסקה קיימת לקבוצת דלק אופציה לרכוש מניות של כל אחת מן השותפות בארבעה שלבים (לפי התקדמות קידוח הבארות), וזאת עד לשיעור כולל של 20%, ובהנחה של 10% על מחירי השוק.

 

החברות גולפסלופ אנרג'י ( GulfSlope Energy - סימון GSPE) וטקסס סאות' אנרג'י ( Texas South Energy - סימון TXSO) הם חברות נסחרות (OTC), שעיקר פעילותן הוא איתור ופיתוח נכסי נפט וגז במדף היבשת של מפרץ מקסיקו, ארה"ב.

 

בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, אמר הבוקר: "זה יום אסטרטגי חשוב בדרך להפיכתנו לשחקן מרכזי בשוק האנרגיה הבין לאומי".

 

מנכ"ל הקבוצה, אסי ברטפלד הוסיף: "הכניסה לשוק האנרגיה האמריקאי מהווה קפיצת מדרגה חשובה בעוצמת הפעילות הבין לאומית של קבוצת דלק, ומהווה צעד נוסף ביישום האסטרטגיה של הקבוצה לביסוס מעמדה בשוק הבינלאומי. יש בשותפות עם החברות האמריקאיות, והדרג הניהולי שלהן סינרגיה לשאר פעילויות הקבוצה, ופוטנציאל להביא להרחבת פורטפוליו ההחזקות שלנו בשוק הבינלאומי , תוך חיזוק הידע והניסיון שלנו בשווקים אלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x