$
השורה התחתונה

השורה התחתונה

התחזית ל־2018: תוכנה, דלק, שוקולד וחקלאות

המניות שהיכו את מדד S&P 500 לבעליהן בשנה החולפת היו ווירקארד, עליבאבא, מקדונלד'ס וסיסקו. לקראת השנה הבאה, הנה המניות שעשויות להיות הזדמנות להשקעה מעניינת

שמוליק קרפף 07:5527.12.17
שנת 2017 נפתחה עם חששות כבדים של משקיעים בעקבות בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב. בדיעבד מסתבר שהחששות לא היו מוצדקים. בשורה התחתונה, ולאחר עליות מרשימות, סיכם מדד S&P 500 את 2017 עם עלייה יפה של 19%.

 

עם זאת, חשוב לזכור שמדד S&P 500 אף פעם לא משקף את התמונה המלאה. בדרך כלל מספר מניות קטן יחסית אחראי לחלק הארי של העליות במהלך השנה. אז מהן המניות שתרמו לעליות משמעותיות השנה ברשימת המניות הזרות המומלצות, ויותר חשוב – מהן המניות שעשויות להשיג תשואת יתר ב־2018?

 

המנצחות הגדולות של 2017

את מצעד המנצחות מובילה חברת התוכנה ווירקארד (סימול: WDI GR) שהוקמה בגרמניה וכיום היא שחקנית עולמית מובילה בתחום התשלומים והסליקה המקוונים. עם לקוחות החברה נמנים בנקים, חברות כרטיסי אשראי וחברות קמעונאות בעולם. המלצנו לראשונה על מניית ווירקארד באפריל 2016 ומאז היא עלתה ב־160%. השילוב בין עלייה מטאורית בהיקף התשלומים הדיגיטליים בעולם לשיתופי פעולה יצירתיים שהובילה החברה, הפך את ווירקארד לשחקנית משמעותית בתחום ולמועמדת מעניינת לרכישה בעתיד הנראה לעין.

 

 צילום: בלומברג

 

השנייה ברשימה היא תעודת הפיקדון (ADR) של עליבאבא (סימול: BABA) שהכפילה את ערכה מתחילת השנה. עליבאבא נהנתה משנה מעולה, שבמהלכה הומחשה יכולתה למנף את השילוב בין תחום המובייל, המסחר המקוון ומחשוב ענן. מספר המנויים החודשיים הפעילים של החברה במובייל, נכון ל־30 בספטמבר 2017, היה 549 מיליון - עלייה של כ־15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. עליבאבא היא אחת ממניות הצמיחה האיכותיות ביותר הנסחרות בארה"ב, בשל יכולתה למנף פעילות קמעונאית קלאסית עם מנועי צמיחה כמו המובייל והענן, ולשמש One Stop Shop ללקוח.

 

השלישית ברשימה היא רשת המזון המהיר הגדולה בעולם מקדונלד'ס (סימול: MCD). בשלוש השנים האחרונות מבצעת החברה מהלך אסטרטגי משמעותי, שבמסגרתו היא מגדילה את ההכנסות באמצעות מבצעים והשקות יצירתיות, תוך התייעלות בסניפים. כיום כבר אפשר לומר בבטחה שהמהלך נותן את אותותיו. השילוב בין שיפור חוויית הלקוח, התייעלות רוחבית במטה החברה והטיית המודל העסקי לטובת מודל זכיינות שיפר את התוצאות הכספיות ומיצב את החברה היטב לעבר יעדי 2017. מניית מקדונלד'ס הגיבה בהתאם עם עלייה נאה של 45% מתחילת שנה.

 

 

סוגרת את הרשימה היא לא אחרת מענקית ציוד התקשורת סיסקו (סימול: CSCO), שרשמה עלייה מרשימה של 30% מתחילת השנה. בשלוש השנים האחרונות מיישמת סיסקו אסטרטגיה עסקית שמטרתה להסיט את הפתרונות הטכנולוגיים שלה לתחום התוכנה והשירותים - תחומים בעלי שיעורי צמיחה ושולי רווח גבוהים. זאת על חשבון תחום המוצרים, הסובל מירידה בהכנסות ומשולי רווח נמוכים יחסית. השנה החולפת היתה גדושה במיזוגים ורכישות לסיסקו. בין היתר, הודיעה סיסקו על רכישת החברות AppDynamics, ,Perspica ו־Broadsoft. מניית סיסקו סיימה את השנה עם עלייה מרשימה של 32%.

 

 

מי יהיו המנצחות של 2018?

ככלל, המניות הנבחרות לשנה הבאה הן חברות המאופיינות בצמיחה נאה בשורת הרווח הנקי, תזרים מזומנים מרשים והנהלות איכותיות. לא פחות חשוב, מחירן של המניות סובל מסנטימנט שלילי, המאפשר להן להיסחר בתמחור נוח מאוד להשקעה.

 

הבחירה הראשונה שלנו היא מובילה טכנולוגית עולמית בתחום תוכנות ניהול ארגוניות. אורקל (סימול: ORCL) משווקת פתרונות מתקדמים לארגונים, הן בפורמט של רישיונות לתוכנות והן בפורמט של מנויים למחשוב ענן. באחרונה ביצעה החברה שינוי באסטרטגיה העסקית שבעקבותיו יוסטו לקוחות למחשוב הענן על חשבון רישיונות. הרציונל מאחורי השינוי הוא הגדלת שולי הרווח ושיפור הממשק עם הלקוח - דבר שצפוי להגדיל בטווח הזמן הבינוני גם את ההכנסות. כיום משקיעים חוששים מהשינוי שעוברת אורקל, ובפרט מאובדן רישיונות שלא יאוזן על ידי גידול במספר מנויים לפתרונות הענן. זו הזדמנות מצוינת לרכוש חברת טכנולוגיה איכותית, הפועלת בתחום המאופיין בצמיחה מהירה, במחיר המשקף מכפיל של 16 על הרווח הצפוי ב־2018.

 

רויאל דאץ' של רויאל דאץ' של צילום: בלומברג

הבחירה השנייה היא ענקית האנרגיה האירופית רויאל דאץ' של (סימול: RDS/B). הירידה החדה במחיר של חבית נפט לעומת לפני שלוש שנים אילץ את חברות האנרגיה בכלל ואת של בפרט ללמוד איך להרוויח יותר מפחות. בשנה שחלפה המחישה של היטב איך היא עומדת ביעדים מאתגרים של מימושי נכסים, בשילוב עם שמירה קפדנית על מסגרת הוצאות. השילוב מתגמל בנדיבות את בעלי המניות, עם תשואת דיבידנד של כ־6% לשנה. מניית חברת האנרגיה נסחרת לפי 6.5 פעמים EBITDA בלבד ל־2018.

 

הבחירה השלישית מגיעה מתחום המזון. מונדלז (סימול: MDLZ) היא מחברות המזון המובילות בעולם. החברה מייצרת מותגי מזון מוכרים כמו עוגיות אוריאו ושוקולד מילקה. באחרונה הודיעה ההנהלה על מהלך התייעלות ענק. המהלך עשוי להביא לשיפור משמעותי בשולי הרווח התפעולי. הנהלת החברה ציינה כי תוכל להגדיל את שולי הרווח התפעולי ל־20%, בדומה לרווח התפעולי של הרשיז וקראפט היינץ.

 

הבחירה הרביעית מגיעה מתחום האגרוכימיה. באייר האירופית (סימול: BAYN GR) היא מובילה עולמית בתחום השבחת גידולי השדה. ב־2017 התקדמה החברה בצעדי ענק לעבר רכישת יריבתה בארה"ב, מונסנטו (סימול: MON). המשקיעים לא אהבו זאת, והביאו לירידות חדות במניה. השלמת הרכישה, הצפויה ברבעון הראשון של 2018, תיצור ענקית בתחום האגרוכימיה עם שולי רווח תזרימי של 35% - הגבוהים בענף. עקב השלמת הרכישה צפויה החברה להגדיל את התגמול לבעלי המניות. מניית באייר בתמחור של 15 פעמים רווח שנתי נקי בלבד ל־2018 מהווה הזדמנות.

 

הכותב הוא אנליסט מניות חו"ל במערך הייעוץ בהשקעות בבנק לאומי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x