$
בורסת ת"א

דיווח שוטף

נעילה ירוקה בבורסת ת"א: אפליי זינקה ב-250%

השביתה הכללית במשק דחתה ב-4 שעות את פתיחת הפעילות. מדדי ת"א 35 ות"א 125 עלו ב-0.2% ב-0.3% בהתאמה. אפליי נסקה לאחר הודעה על כניסה לפעילות בבלוקצ'יין; משאבי טבע טיפסה ב-4.5%; טבע עלתה ב-0.8%

כתבי שוק ההון 16:2817.12.17

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

16:25 - הבורסה בתל אביב ננעלה עליות לאחר שההשבתה דחתה ב-4 שעות את פתיחת הפעילות. מדדי ת"א 35 ות"א 125 עלו ב-0.2% ב-0.3% בהתאמה. בלטו במסחר: מניית אפליי שנסקה ב-250% במחזור ענק לאחר הודעה על כניסה לפעילות בבלוקצ'יין ומשאבי טבע שטיפסה ב-4.5%. מניית טבע עלתה ב-0.8%.

.

15:00 - תמונת מצב, שעה ורבע מהפתיחה, שעה וחצי לנעילה: מדדי ת"א 35 ות"א 125 עולים 0.2%; פרטנר עולה ב-1.7% וטאואר מתחזקת ב-1.5% בפסגת ת"א 25, מיילן והחברה לישראל יורדות ב-2% וב-1.6% בתחתית המדד; ת"א בנקים-5 עולה ב-0.8% - לאומי מטפס ב-1% ופועלים ב-0.9%; מחזור ענק של 8.3 מיליון שקל באפליי (ראו עדכון קודם) - המניה ריכזה בחודש האחרון מחזור ממוצע יומי של 13 אלף שקל.   

  

14:30 - עושות רעש: אפליי של נועם לניר נוסקת ב-834% לאחר שהחליטה לקפוץ על הרכבת הדוהרת של הבלוקצ'יין (חתמה על הסכם עקרונות מחייב להקמת מיזם עם שותף לפיתוח פלטפורמות בתחום הבלוקצ'יין); משאבי טבע מזנקת ב-15.3%; קומפיוג'ן מטפסת ב-10%.

 

13:45 - והנה סוף סוף, המסחר נפתח: מדד ת"א 35 עולה ב-0.4%, ת"א 125 עולה ב-0.3%; טבע עולה ב-2% בפתיחת היום המקוצר, בפסגת ת"א 35.

   

13:30 - רבע שעה לפתיחה, נביא שני קטעים מסקירות שוק שיצאו במהלך היום:

 

דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון: "באג"ח הממשלתיות אנו ממליצים על השקעה במח"מ אחזקות של 5 שנים ועל אחזקה עודפת באפיק השקלי הלא צמוד (מומלץ דרך אגרות בטווח של 7 שנים ומעלה וכן ב-30 שנה). האפיק צמוד המדד מומלץ לאחזקה על ידי אג"ח קצר יחסית לטווח של עד 4 שנים בשילוב אג"ח לטווח ארוך של 10 שנים ומעלה; מומלצת הקטנה הדרגתית של החשיפה לאפיק הקונצרני וההשקעה הקיימת במח"מ קצר יחסית של עד 3 שנים".

 

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות: "כזכור, בפד לא שינו את תחזיות האינפלציה והריבית למרות העלאה של תחזיות הצמיחה והורדה של תחזיות האבטלה. בבנק האירופי אף עדכנו כלפי מטה את תחזיות האינפלציה, על אף עדכון משמעותי כלפי מעלה של תחזיות הצמיחה. התנהלות זו של שני הבנקים המרכזיים החשובים ביותר בעולם מלמדת שגם הם מפנימים שהכוחות המבניים שלוחצים את האינפלציה כלפי מטה חזקים יותר מאלו המחזוריים, כך שהסיכוי לחזרתה של האינפלציה לרמות "נורמליות" נמוך. במידה שאכן זה המצב, לאחר שתיים או שלוש העלאות של הריבית בשנה הבאה תוואי העלאות הריבית של הפד יסתיים ובגוש היורו ייתכן שיחגגו את סיום העשור לפני שהריבית תועלה. בהתאם, הסיכון לעליית תשואות משמעותית בשוקי האג"ח נראה כיום נמוך מאוד ומאפשר חשיפה לחלקים הארוכים יותר של העקומים. תמיד עשויה להגיע הפתעה אינפלציונית אבל מדובר בסיכון שניתן לגדר על ידי החזקה של החלק הארוך דרך אג"ח צמודות במקום אג"ח נומינליות".

 

יו"ר הפד ג'נט ילן ונשיא הבנק האירופי מריו דראגי יו"ר הפד ג'נט ילן ונשיא הבנק האירופי מריו דראגי צילום: בלומברג

 

11:20 - אופנהיימר מותירים המלצת תשואת שוק (Perform) על טבע: "אנו מעריכים שקיים סיכון כי טבע תיתקל בקשיים ביישום התוכנית ובנוסף, מעריכים כי העלייה החדה במנייה כבר מתמחרת את המצב. להערכתנו, טבע תתקשה לייצר צמיחה בשנים הקרובות ותמשיך להיות מאופיינת בצמיחה נמוכה ובמינוף גבוה. אנו מעלים את תחזיותנו ל-2018 בעקבות תוכנית הקיצוצים של החברה. תחזית הרווח הנקי למנייה ב-2018 עולה מ-2.72 דולר ל-3.29 דולר, התחזית ל-2019 עולה מ-2.73 דולר ל-4.37 דולר, בנוסף להעלאת תחזיות הרווח לשנים 2020-2022 בכ-1.7 דולר בכל שנה".

 

10:30 - דיווחים מהבוקר:

 

חברת הביטוח הבינלאומית סיריוס קיבלה את אישורה של הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין לרכישת השליטה בהפניקס. סיריוס עדיין נדרשת לקבלת אישור שליטה מיו"ר רשות שוק ההון והביטוח דורית סלינגר. 

 

נאוויטס פטרוליום דיווחה על השלמת העסקה להגדלת אחזקותיה בפרויקט בקסקין מ-5% ל-7.5%, לאחר שהשלימה הנפקה פרטית בהיקף של 240 מיליון שקל לצורך מימון העסקה.

 

פרטנר עדכנה שהשבוע יחובר הלקוח ה-40 אלף לשירות הטלוויזיה פרטנר TV - תוספת של עוד 10,000 לקוחות שהתחברו לשירות בתוך חודש.

 

אנלייט אנרגיה הודיעה כי התקבלו כל האישורים הנדרשים להפעלה מסחרית של פרויטק הרוח באירלנד, וכי כל הבדיקות הנדרשות להפעלה הסתיימו בהצלחה. 

 

8:30 - שבוע המסחר ייפתח בבורסת ת"א ייפתח היום באיחור של 4 שעות: בשל השביתה במשק הפעילות תחל רק בשעה 13:45, כך שיום המסחר יקוצץ לשלוש שעות וחצי. את השבוע שחלף סיים מדד ת"א 35 בעלייה של 1.1%, ת"א 125 עלה ב-0.7%.

 

תוכנית ההתייעלות בטבע (שהובילה את ההסתדרות בצעד מעורר מחלוקת להכריז על השביתה), צפויה להמשיך לרכז תשומת לב גם בימים הקרובים. בסוף השבוע הודיעה חברת הדירוג מודי'ס על הכנסת טבע ל'בחינת דירוג' עם אפשרות להורדת דירוג בהמשך.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

ברקע למסחר, המגמה החיובית שנרשמה בשישי בניו יורק: מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.6%, נאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 עלה ב-0.9%. מניית טבע זינקה בשישי ב-7.6% והיא חוזרת לבורסה המקומית בפער ארביטראז' חיובי של 3.4%.

 

אלה פערי הארביטראז' עמם חוזרות יתר הדואליות הבכירות לת"א: פער חיובי: נייס 1.3%, אלביט מערכות 0.5%, טאואר 1.5%, פריגו 0.7%, כיל 0.1%, אופקו 0.8%, פרטנר 0.3%; פער שלילי: מיילן 1.4%-, אורמת טכנ' 0.4%-, גזית גלוב 0.5%-, סודהסטרים 0.5%-, סלקום 0.1%-.  

 

עדכוני משקלות ומדדים

 

פרשן כלכליסט אורי טל טנא, עם הפרטים המעודכנים לקראת העדכונים הבאים: "יום חמישי היה היום הקובע לעדכון המשקל של המניות במדדים לחודש ינואר. הטבלה המצורפת מכילה את הביקושים וההיצעים שתעודות הסל צפויות להזרים למניות ב-4 בינואר. בולטים היצעי ענק של 401 ו-256 מיליון שקל למניות טבע ומיילן (בהתאמה) בעקבות התאמות פקטור משקל שלהן, ומנגד ביקוש מצרפי גדול למניות מדדי ת"א 35 ות"א 125. היצע מצרפי למניות מדדי ת"א 90 יקזז כמחצית מהביקוש שינבע להן בגלל שייכותן למדד ת"א 125. לטבלת הביקושים וההיצעים המלאה לחצו כאן .

 

אשר לעדכון המדדים: ה-31 לדצמבר יהיה המועד הקובע לעדכון הרכב המדדים של ה-1 בפברואר מבחינת שיעור החזקות הציבור וה-11 בינואר יהיה המועד הקובע מבחינת יתר הפרמטרים. ממדד ת"א 35 תצא מניית מיילן לקראת מחיקתה מהמסחר בת"א ובמקומה תיכנס כמעט בוודאות מזור רובוטיקה. כרגע מניית ביג נמצאת במקום ה-40 מבין המניות שעונות לתנאי המדד - דירוג שיוביל ליציאתה מהמדד. אם אכן תצא במקומה צפויה להיכנס הפניקס (לשפיר הנדסה סיכוי להיכנס במקום הפניקס אם תבצע הפצת מניות כדי לעמוד בתנאי הכניסה למדד של ערך שוק של החזקות ציבור של 1.5 מיליארד שקל.

 

מדד ת"א 90 מכיל כעת 98 מניות, ולאחר העדכון הוא יצטמצם ל 90 מניות. כרגע 9 מניות צריכות לבצע הפצת מניות עד לסוף החודש כדי להישאר במדד. חמש מתוכן כמעט בוודאות לא יבצעו הפצה שכזו - איידיאו, דיסקונט השקעות, ביטוח ישיר, וילאר ואגוד. ישרס כמעט בוודאות תבצע (החלה במהלך) ולגבי שלוש הנותרות לא ניתן לדעת כרגע - אפריקה מגורים, דור אלון ופלרם (יתכן שפלרם תצא מהמדד גם אם תפיץ מניות בשל ערך שוק נמוך). מניות שלא יבצעו הפצה יעברו למדד צמיחה, ולכן צפוי היצע מצרפי במדד צמיחה שצפוי לקלוט כמות גדולה של מניות גדולות יחסית.

 

תנאי הכניסה למדד הוא דירוג 80 ומעלה מבין המניות שעונות על תנאי המדד אך לא נכללות בת"א 35. ישראל קנדה המדורגת במקום ה 64 ותיכנס בוודאות למדד. אדגר ואנלייט אנרגיה מדורגות במקומות 75 ו-76 ואם לא ירדו בדרוג גם הן יכנסו למדד. תחת ההנחה שרק ישרס תבצע הפצת מניות שתי המניות הקטנות במדד ת"א 90 יצאו מהמדד אל מדד sme60. קומפיוג'ן תהיה כמעט בודאות אחת מהן, והשנייה תהיה אינטרנט זהב או נאוי. אם תהיה הפצת מניות בדור אלון או באפריקה מגורים אז גם אינטרנט זהב וגם נאוי צפויות לצאת מהמדד.

 

מדד sme60 מכיל כעת 62 מניות. המדד צפוי לקלוט את קומפיוג'ן ואת אינטרנט זהב/נאוי שיעברו אליו ממדד ת"א 90 כאמור. מנגד ממדד זה צפויות לצאת אדגר ואנלייט אנרגיה שצפויות להיכנס למדד ת"א 90. תנאי כניסה למדד הוא דרוג 45 של ערך שוק החזקות הציבור מבין המניות המתאימות למדד. מנדלסון תשתיות מדורגת במקום ה 18 ותיכנס בודאות למדד. אאורה וקרדן נדל"ן מדורגות במקומות 33 ו-34 ובסבירות רבה מאוד יכנסו למדד. ללא הפצות נוספות של מניות במדד ת"א 90 מלבד ישרס יצאו ממדד sme60 חמש המניות עם ערך השוק של החזקות הציבור הנמוך ביותר. בסבירות גבוהה אלו יהיו המשביר, סומוטו, פועלים איביאי, ניסן ואחת מהשתיים, כנפיים או שנפ".

  

 צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x