• תפריט
המלצות ואזהרות

צרות בצרורות: מודי'ס מכניסה את טבע לבחינת דירוג עם אפשרות הורדה

חברת התרופות פרסמה השבוע תוכנית התייעלות מאסיבית, אך בחברת דירוג האשראי חוששים מירידה משמעותית בהכנסות הקופקסון ומהחולשה בעסקי הגנריקה בארה"ב; במודי'ס מעודדים בכל זאת מהתוכנית לשינוי מבני ומהקיצוצים הדרסטיים

דרור רייך 11:3216.12.17

על רקע המצב המחריף בחברת טבע, שפרסמה שלשום (ה') תוכנית התייעלות מאסיבית בכדי לשרת חוב של כ-35 מיליארד דולר, הודיעה חברת הדירוג מודי'ס על הכנסת טבע לבחינת דירוג עם אפשרות להורדתו.

 

 

 

נכון להיום, החוב של טבע מדורג ברמה של Baa3, וכעת דירוג זה נכנס כאמור לבחינה. בין הסיבות לכך מונים במוד'יס את האתגרים המשמעותיים שעימם מתמודדת טבע להפחתת המינוף הפיננסי שלה, כולל ירידה משמעותית ברווחים מהקופקסון, כמו גם החולשה בעסקי הגנריקה בארה"ב.

מחאת עובדי טבע בירושלם מחאת עובדי טבע בירושלם צילום: אוהד צויגנברג

 

מנגד, מודי'ס מעודדת מהתוכנית לשינוי מבני, מהקיצוצים הדרסטיים בעלויות ומהשהיית הדיבידנד. יש לציין שבטבע מסרו שלא שוקלים שם פעולות אחרות – כגון גיוס הון באופן שילחץ להורדת הדירוג.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
79% 7% 14%

 

אגרות החוב של טבע מדורגות על ידי S&P בדירוג BBB מינוס ומודי'ס - בדירוג Baa3. שני הדירוגים הללו מקבילים ברמתם ונמצאים עדיין ברמה שמוגדרת כ"השקעה", דרגה אחת מעל אג"ח זבל.

 

מוקדם יותר השנה, חברת דירוג האשראי פיץ' (Fitch) הורידה את דירוג האשראי של טבע בשתי רמות: מ-BBB מינוס ל-BB עם אופק שלילי. הורדת הדירוג מעבירה את אגרות החוב של טבע ע"י פיץ' לסטטוס של אג"ח זבל (Junk Bonds).

 

ריביות גבוהות יותר לבנקים 

 

אחת המשמעויות להורדת הדירוג היא גם השלכה לרעה על החוב הקיים של טבע למערכת הבנקאית שמסתכם בכ-6 מיליארד דולר.

 

חברת טבע חתמה בספטמבר השנה על תיקונים להסכמי ההלוואה הבנקאיים שלה. התיקונים כוללים הקלה בהתניות הפיננסיות שבהן היא נדרשת לעמוד ומנגד גם עדכון של תוספת הריבית שהבנקים יקבלו בתרחיש של הורדת דירוג.

 

על פי הסכמי ההלוואה המתוקנים, הריבית שטבע תשלם לבנקים תעלה ב-0.25% בתרחיש שהדירוג יירד ברמה אחת ו-0.5% בתרחיש שהדירוג יירד בשתי רמות.

 

S&P כבר שינתה את תחזית הדירוג לשלילית

 

סוכונות הדירוג S&P כבר שינתה את תחזית הדירוג לשלילית יממה אחרי שטבע פרסמה את הדו"חות המאכזבים לרבעון השלישי שכללו הפחתת תחזיות. במקביל עדכנה אז חברת דירוג האשראי את הערכת הנזילות של טבע מ"חזקה" ל"נאותה", וזאת על רקע תזרים מזומנים חלש מהצפוי ופירעונות חוב משמעותיים בשנים הקרובים.

 

ההורדה מגיעה לאחר הורדת תחזית ההכנסות לרבעון הרביעי ולשנה כולה עבור טבע, כאשר החברה צפתה רווח מתואם למניה של בין 60 ל-80 סנט ברבעון הרביעי מול תחזיות השוק שעמדו על רווח של 1.01 דולר למניה.

 

טבע הורידה גם את תחזית ההכנסות, הרווח ותזרים המזומנים לשנה כולה, וצפתה לשנת 2017 הכנסות של 22.3-22.2 מיליארד דולר, לעומת תחזית קודמת של 23.2-22.8 מיליארד דולר.

 

 

 

תחזית הרווח השנתית ירדה ל-3.88-3.77 דולר למניה, מול תחזית קודמת בטווח של 4.50-4.30 דולר למניה. תזרים המזומנים הצפוי מפעילות שוטפת עומד על 3.3-3.15 מיליארד דולר כשהתחזית הקודמת עמדה על 4.6-4.4 מיליארד דולר.

 

החוב הפיננסי של טבע הסתכם בסוף הרבעון השלישי ב-34.7 מיליארד דולר, מתוכם 2.7 מיליארד דולר לטווח קצר.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x