• תפריט
בורסת ת"א

צפו: מנהל התפעול של טבע - "אין ודאות שהתוכנית של המנכ"ל החדש תבריא את החברה"

באסיפת עובדים טעונה במפעל טבע בירושלים אמר אתמול דוד לוסטיג: "מצאנו הרבה מוצרים שלא מרוויחים כסף. לטבע אין אפשרות להעביר ייצור ממפעל למפעל. לא נכון להשאיר אתכם באשליה"; אחד העובדים: "אנחנו משלמים את מחיר הניהול הכושל שלכם". מנהלת משאבי אנוש ענתה לו:"אתה לא משלם את המחיר של ההחלטות הכושלות שלי. אני לא מנכ"ל טבע"

שירות כלכליסט 22:2315.12.17

 

"המנכ"ל החדש בא עם תוכנית להבריא את החברה. אבל אין ודאות, בטח לא של 80%-90%, שהחברה מבריאה. מדובר בצעדים מאוד קשים במשך שנים, בתקווה להבריא את טבע, כדי שנוכל לשלם את החוב ובהמשך להתפתח קדימה", כך אמר אתמול (ה') דוד לוסטיג, סמנכ"ל בכיר ומנהל התפעול של טבע בישראל, באסיפת עובדים סוערת במפעל החברה בירושלים בעקבות תוכנית הקיצוצים של החברה הכוללת סגירה של הפעילות בעיר.

 

 

 

"המצב בטבע הוא שיש לנו חוב מאוד כבד שאנחנו לא מסוגלים להחזיר", אמר לוסטיג,  "המצב לא היה יכול להימשך, החברה לא יכלה להמשיך להתקיים. ובשביל להבריא את החברה היינו חייבים קודם כל לטפל במרכיב ההוצאות. להוריד שכבות ניהול ולצמצם עובדים".

 

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
74% 8% 18%

 

לדבריו, נעשתה עבודה מקיפה למצוא "אילו מוצרים מרוויחים כסף ואילו לא, ומצאנו הרבה מאוד מוצרים שלא מרוויחים כסף, כאלה שמהייצור שלהם אנחנו מפסידים כסף. ככה לא מנהלים ביזנס. ומוצרים בתעשייה שלנו קשורים למפעלים. אי אפשר להעביר ייצור ממפעל למפעל. במפעל בירושלים הבנו עוד קודם שאם מורידים את המוצרים הלא רווחיים, נשארים עם כמות ייצור שלא מסוגלת להחזיק את המפעל. אבל לא רצינו לבוא אליכם בסוף 2019 ולהגיד 'זהו, נגמר'. וברגע שקיבלנו את ההחלטה, אין מנוס אלא לבוא אליכם עם ההודעה".

 

אחד העובדים התפרץ ושאל "למה עשיתם את זה דרך התקשורת? לפי מה שאתה אומר, התוכנית שלכם כבר היתה סגורה לפני חודשים. אין לך מה לענות לי?"

 

בשלב הזה התערבה בשיחה אורלי פסקל, מנהלת משאבי האנוש של טבע בישראל. לדבריה, "נלחמנו על המפעל עד הדקה האחרונה, וההחלטה (לסגור את המפעל) התקבלה ממש ברגעים האחרונים. אנחנו חברה ציבורית שחייבת קודם להודיע לבורסה, עוד לפני העובדים".

 

"לא יעזור מה שתעשה"

 

העובדים התריסו: "אנחנו משלמים את מחיר הניהול הכושל שלכם".

 

פסקל: "אתה לא משלם את המחיר של ההחלטות הכושלות שלי. אני לא מנכ"ל טבע. יש דברים כושלים שנעשו בטבע, אבל יש דברים שלא קשורים בטבע. אם השוק בארצות הברית, שהוא העיקרי, מתרסק, לא יעזור מה שתעשה".

 

 

דוד לוסטיג דוד לוסטיג צילום: יוטיוב

 

עובד מהקהל: "אחרי ההידברות שהיתה לכם עם העובדים, הורדנו את התפוחים הרקובים מהעץ. נתנו שיתוף פעולה. והיום קיבלנו פה סכין בלב. זה לא פייר. אם היינו חארות ולא מוכנים לפטר, ולא מוכנים להוריד מוצרים, הייתי אומר שאתם צודקים ושנאכל את הדייסה שבישלנו. אבל בישלנו את הדייסה ביחד, ואנחנו אלה שמשלמים. לבוא ולתקוע את הסכין בעובדים זה הכי כואב".

 

לוסטיג: "בשבועיים האחרונים כל העיתונות מלאה בחרושת שמועות. תראו כמה מזה אכן התממש".

 

עובד: "כל מה שהתפרסם היה אמיתי".

 

לוסטיג: "נלחמנו. אבל לא בכל מלחמה שנלחמים מנצחים. זה נכון שהמפעל נמצא במקום הרבה יותר יעיל. אבל עדיין, גם אם נעביר ייצור להודו או לצ'כיה, אלה לא יהיו מוצרים רווחיים. השוק ירד. טבע שינתה את האסטרטגיה והיא הולכת למכור הרבה פחות מוצרים ממה שהיא מכרה. גם מפעלים רבים בארצות הברית ייסגרו, מאותה סיבה.

 

"לא נכון להשאיר אתכם באשליה. לכן העדפנו לעשות את זה עכשיו, בצורה מסודרת. אני יודע שזה שוק, לנו ובוודאי לכם. אני לא משווה, אני לא מקל ראש. ההבדל בינינו הוא שאנחנו בתהליך הרבה זמן והתבשלנו בו, ואתם שמעתם עליו היום בשעה שלוש".

 

"מקום ללא מוצא"

 

עובד ותיק: "למה לא שיתפתם אותנו? יש פה אנשים שנמצאים פה חצי חיים והם מאוד נאמנים. אם הייתם אומרים לנו שצריך לצמצם הוצאות, היינו עושים את זה. אבל לא נאמר לנו. סיפרו לנו שעמדנו בכל היעדים שהוצבו לנו. הכעס הכי גדול זה שלא סמכתם עלינו".

 

מחאת העובדים בירושלים מחאת העובדים בירושלים צילום: אוהד צויגנברג

 

לוסטיג: "אני מבין שיש כעס ואתם מרגישים חסרי אונים. אבל החלטות שהתקבלו על ידי אחרים הובילו אותנו למקום שהוא ללא מוצא בדרך הנוכחית. אי אפשר לשם משכורות כאלה, אי אפשר לשלם תנאים כאלה. זה לא ברמה של (קיצוץ) 15%".

 

בשלב הזה שאל עובד אחר: "ובכפר סבא המוצרים רווחיים? למה לא להביא מוצרים משם לפה?".

 

 

 

לוסטיג: "גם שם לא הכול רווחי. אבל תהליך העברת מוצרים בתעשייה שבה אנחנו נמצאים הוא מאוד ארוך. שנתיים-שלוש. לחברה אין את האפשרות הזאת".

 

העובד: "אתם יודעים לא מהיום שהמוצרים לא רווחיים. כבר 3-4 שנים שיכולתם להעביר לפה מוצרים".

 

לוסטיג: "מחיר המכירה ירד בצורה משמעותית בארצות הברית, ולא צפינו את זה. כל החברות הגנריות באותה בעיה. ובנוסף, האסטרטגיה של טבע של להשיג נתח שוק – השתנתה בכלל".

 

 

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x