$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רעידת אדמה בטבע: תפטר 3,300 עובדים בישראל - ותצא מעיקר הפעילות

בתום ישיבה לילית אישר דירקטוריון טבע את תוכנית הקיצוצים החדשה של החברה - שמוותרת על כמחצית מכוח האדם בישראל. הודעה רשמית בנושא תפורסם ביממה הקרובה

דרור רייך 16:0813.12.17

בתום ישיבת דירקטוריון לילית הגיעה טבע להכרעה סופית על תוכנית הקיצוצים החדשה - ובמסגרת זו החליטה על יציאה של החברה ממרבית פעילותה בישראל.  "כלכליסט" מדווח כי ההחלטה כוללת פיטורי 3,300 עובדי טבע בישראל, כבר בחודשים הקרובים. מדובר במחצית מכוח העבודה שלה בארץ, המונה 6,432 עובדים. מספר המשרות שיקוצצו הוא גבוה מהותית מכפי שפורסם עד כה.  

טבע מתכוונת להוציא ביממה הקרובה הודעה רשמית על פרטי התוכנית. פגישה של הנהלת טבע שתוכננה להתקיים ביום ראשון הוקדמה בדחיפות למחר. אחד מחברי הדירקטוריון אמר בישיבה הלילית כי זהו הזמן לבצע את התוכנית המתחייבת: "לניסקורן אין כוח, כחלון עובד אצלינו, הם לא יעשו כלום, תפעלו מהר ובכל הכח".

 

החברה שנחשבה בעבר כפאר התעשייה הישראלית נפרדת למעשה מהפעילות המהותית שלה בארץ: רוב פעילות הייצור תימכר או תיסגר בחודשים הקרובים והמפעלים שיישארו יעבדו בתפוקה קטנה מהותית מכפי שהיה עד כה, תוך התרכזות בייצור תרופות מורכבות.

 

 

 

 

מחלקת הפיתוח בניהול של הסמנכ"ל דרור בדן, שהייתה אחראית לכל הרכישות הכושלות בשנים האחרונות, עובדת מסביב לשעון על מנת למכור את כל נכסי הייצור של טבע בישראל. החלק הארי של תוכנית ההתייעלות שאושרה יבוצע כבר בחודשים הקרובים וזאת מתוך כוונה ברורה של הנהלת טבע להראות חיסכון תפעולי משמעותי כבר בדוחות הרבעון הראשון של שנת 2018.

  

מפעל טבע בנתניה מפעל טבע בנתניה צילום: אי פי איי

 

 

פרטי התוכנית

טבע נפרדת משורה ארוכה של מפעלים ופעילויות במסגרת התוכנית. בין העסקים שימכרו במיידית - מפעל מיגדה בקרית שמונה והמחסן הלוגיסטי הענק של טבע באזור התעשייה בשוהם. המפעל בקרית שמונה מעסיק 244 עובדים הוא בעיקרו מפעל לייצור מיכשור רפואי, המוצר הידוע ביותר שלו הוא ה'טבע-אדפטור' עליו מחזיקה טבע פטנט. בימים האחרונים נערך מו"מ עם מספר מפעלי פלסטיק גדולים בישראל בניהם גם מפעל גדול מכרמיאל, על עסקה אפשרית - הכוונה לסכם במהירות את מכירת המפעל. ברגע שתיסגר עסקת המכירה טבע תפטר את כלל העובדים באתר, מתוך כוונה שהרוכש הפוטנציאלי יגייס  את כוח האדם הדרוש לו מקבוצת העובדים המפוטרת.

 

מפעל הכימיה פלנטקס הממוקם באזור התעשייה הישן של נתניה הוא חלק מחטיבת הכימיה הגולבלית של טבע, שכולה עומדת בימים אלו למכירה. במפעל מועסקים 237 עובדים והכוונה היא למכור את תיק המוצרים המיוצרים במפעל על מנת להעביר את הייצור להודו או סין. לאחר העברת הייצור המפעל ייסגר וכל עובדיו יפוטרו.

 

עוד בעניין של חטיבה זו - אתר המו"פ הגנרי אסיא אשר נמצא בפתח תקווה מעסיק 134 עובדים, האתר הוא חלק מחטיבת הכימיה הגלובלית וכלל עובדיו צפויים להיות מפוטרים ברגע שהחטיבה תימכר. כמו כן מפעל טבע טק ברמת חובב שבנגב מעסיק 880 עובדים וגם הוא צפוי להיות חלק מעסקת המכירה המתוכננת של החטיבה. ברגע שתושלם העסקה המכירה המדוברת, יעברו כל תיקי המוצר של המפעל לייצור בהודו, המפעל ייסגר וכל עובדיו יפוטרו.  

 

אתר המו"פ הייחודי אביק אשר ממוקם באיזור התעשייה החדש בנתניה, מעסיק 335 עובדים. החלטת ההנהלה היא להפסיק את כל הניסויים הנמצאים בשלב הפרה קליני, החלטה שסוגרת למעשה את המו"פ במפעל וכלל עובדיו צפויים להיות מפוטרים בתקופה הקרובה. אתר הייצור בכפר סבא מעסיק 1,454 עובדים ועוסק הן במו"פ גנרי והן בייצור טבליות במוצרים סטרילים. אתר זה צפוי להיפגע בטווח הארוך כתוצאת מהעברת הייצור למדינות אחרות זולות יותר. כבר בימים אלה עובדי האתר מרגישים בירידה של תפוקת המפעל ובהפסקת ייצור של מספר מוצרים.

 

המטה הגלובלי של טבע הממוקם בפ"ת הוא האתר הגדול ביותר של טבע בישראל ומועסקים מועסקים בו 1478 עובדים. הנהלת החברה החליטה לקצץ 45% מכוח האדם באתר כבר בחודשים הקרובים. מדובר על פיטורים של קרוב ל-650 עובדים, סגירת מחלקות שלמות, הפסקת פעילות שעד היום היו מבוצעות במישראל והעברתן לחו"ל והגעה לחיסכון תפעולי של כ-50% בהוצאות ההנהלה.

 

המרכז הלוגיסטי באזור התעשייה של שוהם מאכלס בתוכו 2 חטיבות של טבע, האחת טבע ישראל האחראית על מכירת מוצרי טבע לשוק הישראלי והשנייה סלא. באתר עובדים 281 בטבע ישראל ו-286 עובדי סלא. בחודשים האחרונים הקימה טבע צוות האמון על מכירת חברת סלא כולל המחסן הלוגיסטי וכל צי המשאיות. הכוונה היא למכור את כלל פעילות ההפצה של טבע בישראל לחברת הפצה גדולה אשר תמשיך לשרת את גם את פעילות המכירות של טבע בישראל. לאחר מכירת האתר יעברו כלל עובדי טבע ישראל לעבוד ממטה החברה בפ"ת מתוך הבנה שלאחר תוכנית הפיטורים יהיה מספיק מקום לכל העובדים. מכירה זו אמורה להניב לטבע סכום כסף משמעותי שיאפשר להקטין ולו במעט את החוב הרובץ עליה.

 

אתר טבע באשדוד המתמחה בהכנת תמיסות ונוזלים לשימוש רפואי מעסיק 224 עובדים. הנהלת טבע ביחד עם משרד הבריאות עמלים בימים אלו למצוא פיתרון חלופי לבית המרקחת המוסדי הנמצא באתר. בית מרקחת זה אחראי להכנת מרשמים חולי סרטן בכל בתי החולים בישראל, וברגע שימצא תחליף ראוי האתר ייסגרו וכל עובדיו יפוטרו.

 

לטבע 2 אתרים בירושלים, שניהם ממוקמים בסמיכות בהר חוצבים. המפעל הרב תחומי מעסיק 233 עובדים וצפוי להיסגר. המפעל השני הוא מפעל הטבליות המעסיק 618 עובדים וצפוי לאורך זמן להעביר חלק מהייצור שלו מחוץ לישראל ובכך לאפשר פיטורים של חלק נכבד מהעובדים.

 

ספי קרופסקי מוסיף: יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הולך לשבור שתיקה בנוגע למשבר בטבע וצפוי לכנס הערב (ד'), מסיבת עיתונאים מיוחדת בנושא. מההסתדרות נמסר כי במסגרת האירוע יו"ר ההסתדרות ניסנקורן ימסור "הצהרה דרמטית" לגבי המשך הצעדים בנושא. באירוע ישתתפו נציגי הוועדים בחברת טבע וראשי איגודים מקצועיים. 

 

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן אמר בתגובה: "טבע הצליחה רבות בזכות מענקים והטבות מס שקיבלה מהמדינה ובזכות פיתוחים של מדענים ישראליים. העובדים בישראל לא צריכים לשלם על השקעות כושלות בחול שמומנו מרווחים שנוצרו בישראל". הוא הוסיף: "למרות שאנו בשפל מבחינת רמת האבטלה, נילחם על כל עובד. אנחנו עירניים וקשובים לכל ההתפתחויות ונמצאים בקשר עם אנשי החברה ודורשים מהם שיתוף פעולה מלא על מנת לתת מענה בהתאם״.

 

 

התמונה שרצה עכשיו בהודעות ווטסאפ של עובדי טבע, תחת הכותרת Winter is Coming התמונה שרצה עכשיו בהודעות ווטסאפ של עובדי טבע, תחת הכותרת Winter is Coming

בטל שלח
    לכל התגובות
    x