• תפריט
בורסת ת"א

אחרי ההתרסקות, בעל השליטה במשאבי טבע עונה להאוזר: "רשות ני"ע לא יכולה לשלוט ביד הנעלמה"

רועי סבג הגיב לדבריו של יו"ר רשות ני"ע שאמר שחברות שערכן מבוסס על ערך הביטקוין לא ייכנסו למדדי בורסת ת"א; סבג: "אין חוק שיכול למנוע ממשאבי טבע לשמור על הרישום בבורסה"

דרור רייך 15:3012.12.17

הטירוף סביב מניית משאבי טבע מסרב לגווע.

 

הבוקר (ג') אמר יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר כי "לא נאפשר לחברות שערכן מבוסס על ערך הביטקוין, כמו משאבי טבע, להיכנס למדדי ת"א". רועי סבג, בעל השליטה במשאבי טבע (50%), אמר לכלכליסט: "יש לי כבוד רב לבורסה, לניירות ערך ולפרופסור האוזר, אבל אני מאמין שתפקיד הפיקוח על ניירות הערך צריך להיות בהתאם לחוק, שמגביל אותו לרגולציה של ניירות הערך הנסחרים בשווקים בדמות גילוי חברות ומניעת הונאה.

תפקיד הפיקוח אינו לבצע החלטה שיפוטית על הערכות שווי ומחירי המניות", טען סבג.

רועי סבג רועי סבג

 

"בני אדם, אפילו רגולטורים, אינם יכולים לשלוט ביד הנעלמה של השוק", הוסיף סבג, ואמר כי לאחר שבע שנים של תמיכה במשקיעים ישראלים, בחרה משאבי טבע לשנות את אופי הפעילות מהשקעה במינרליים להחזקת פיקדונות בדמות סחורה דיגיטלית.

 

הסחורה הדיגיטלית שאנחנו נכרה, באמצעות רכישת 75% מהחברה הפרטית הקנדית Backbone, פועלת בשוק של חצי טריליון דולר", אמר סבג. "אנחנו כורים אותה בצורה עסקית, שאינה שונה מכל עסק אחר בכלכלה העולמית. הפעילות מנוהלת תחת חוקי החשבונאות IFRS, ומדובר בעסק שמשלם מסים, ומאפשר יצירת מקומות עבודה".

 

סבג ציין כי אין שום חוק ישראלי שמונע מעסק כזה לפעול, והוסיף כי אינו יודע על חוק או כלל בהנחיות הבורסה שיכול למנוע מחברה כמו משאבי טבע לשמור על הרישום בבורסה, כל עוד היא עומדת בסטנדרטים.

 

"אני מסכים ששלדים (חברות ללא פעילות ראלית - ד"ר) שמבקשים להיכנס לתחום הבלוקצ''ין הם מגמה מטרידה", אמר סבג. "ואילו במשאבי טבע עבדנו ללא לאות בחודשים האחרונים כדי לנהל משא ומתן ולחתום על עסקה מונומנטלית מאוד עבור בעלי המניות שלנו".

 

"הראינו במסגרת הגילוי הנאות שמדובר בעסק רציני עם הכנסות ורווחים שנתית משמעותית", סיכם סבג. "וככל שהתהליך הזה ימשיך, אנו מצפים להגשת דוחות כספיים המבוקרים לפי תקני IFRS ולחשיפת התוכניות שלנו לגבי שוק ההון".

 

"לדעתי, תחום ההתמקדות של הרשות לני"ע והבורסה צריך להיות החשיפה של המכירות בשורט ללא הכיסוי (שורט "ערום" שלא מגובה בבטוחה) בבורסה", אמר סבג. "בתוך דקות ספורות לאחר הערתו של האוזר בכנס, נמכרו מאות אלפי מניות של משאבי טבע, המייצגות 5-3% מהחברה באופן אגרסיבי וללא קשר למחיר".

 

"אף בעל המניות הגיוני, אשר השקיע את הכסף שנצבר בעבודה קשה, לא היה מתנהג ככה", אמר סבג. "אני חושד שהמוכרים של הפוזיציות שורט ללא כיסוי ממשיכים לשגשג עקב הספקנות החד צדדית, הן מצד העיתונות הפיננסית הישראלית והן עכשיו, מהשלטונות. בינתיים, המשקיעים ארוכי הטווח כמוני או היזמים שבנו את Backbone, ימשיכו לבנות את העסק לטווח הארוך".

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x