$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בונים על ת"א: קרן הנדל"ן האמריקאית קארטר תגייס בישראל 175 מיליון דולר

הקרן של היזם האמריקאי ג'ון קארטר, שנציגיה הגיעו לארץ כדי לערוך רוד שואו, תנסה לגייס הון לטובת השקעות במתחמי דיור. קבוצת קארטר מחזיקה בשתי קרנות ריט שהיקף הנכסים שלהן ביחד הוא 5 מיליארד דולר

אורן פרוינד 07:0612.12.17

החיבה של משקיעים ישראלים לנדל"ן אמריקאי מביאה לאחוזת בית חברה נוספת מארה"ב. השבוע הגיעו לישראל נציגי קרן ההשקעות קארטר, כדי לערוך רוד שואו (סבב פגישות עם משקיעים) לגיוס של 175 מיליון דולר להשקעות בנכסי מולטי פאמילי (מקבצי דיור) בארה"ב.

 

נציגי הקרן, שבבעלות היזם האמריקאי ג'ון קארטר, ייפגשו עם הגופים המוסדיים מנורה, פסגות, עמיתים ומגדל. לישראל הם הגיעו בתיווכם של חברת פנשו נדל"ן של אלי טילסון, שמחזיקה בעצמה קרן ריט אמריקאית עם נכסי מולטי פאמילי ודיור מוגן לחולי אלצהיימר בארה"ב.

מימין: אלי טילסון וג'ון קארטר מימין: אלי טילסון וג'ון קארטר צילומים: תומר יעקובסון, Carter Group

 

קארטר מגייס את הכסף לצורך השקעה בפרויקטים של מולטי פאמילי בשווקים משניים בכל רחבי ארה"ב. קארטר מעוניין לרכוש מבנים של מולטי פאמילי בקלאס B ו־C, שנבנו לפני 2005, עם פוטנציאל להשבחה והעלאת השכירות. כל פרויקט מוערך בשווי של 10—50 מיליון דולר.

 

קארטר הוא הבעלים של קבוצת קארטר שמחזיקה בשתי קרנות ריט אמריקאיות לא סחירות, בעלות היקף נכסים של 2.5 מיליארד דולר כל אחת. הוא חייב במידה מסוימת את ההצלחה שלו למשקיעים הישראלים, שבעקבותיהם הוא החל את הקריירה שלו בעולם הנדל"ן.

 

ב־2013 הוא ביצע עסקה ראשונה עם חברות הביטוח מגדל ומנורה, לרכישת נכס של Data Center באטלנטה. העסקה הזו היוותה את הבסיס לשתי קרנות הריט שהקים מאוחר יותר, וכעת הוא חוזר לישראל כדי לסגור מעגל.

 

התחום של מקבצי הדיור בארה"ב התחזק מאוד בישראל בשנים האחרונות, על רקע העלייה במחירי הבתים בארה"ב. החברה הגדולה ביותר בתחום היא הרבור גרופ, שרק לאחרונה ערכה רוד שואו בישראל לגיוס של מיליארד דולר לנכסי מולטי פאמילי, ושיכנעה כמה גופים מוסדיים, בהם עמיתים ומיטב דש, להשקיע בה. בשנים האחרונות החלו הגופים המוסדיים להיכנס לתחום דרך חברות ייעודיות שמוקמות לצורך השקעה במולטי פאמילי.

 

כך, למשל, קרן בלו אטלנטיק שבה מושקעים הגופים המוסדיים פועלים שוקי הון, פסגות ומיטב דש, שהחלה לבצע עסקאות רכישה של מולטי פאמילי בארה"ב. חברות נוספות שפועלות בתחום הן אלקטרה נדל"ן, שנהפכה לקרן נדל"ן מניב של החברה־האם שלה אלקו, ומתמקדת בתחום של מקבצי הדיור בארה"ב; וקרן הגשמה של אבי כץ וחנן שמש, שמבצעת עסקאות דומות בארה"ב.

 

פנשו היא חברת השקעות נדל"ן ישראלית המתמחה בהשקעות בארה"ב, אסיה ואירופה. שווי כלל הנכסים שבניהולה מסתכם בכ־500 מיליון דולר. מרבית ההשקעות של פנשו הן בתחום נדל"ן מניב, נדל"ן ליזמות ומתן הלוואות מזנין והלוואות בכירות. בימים אלה בוחנת פנשו לראשונה אפשרות ליזמות והשקעה בפרויקט דיור מוגן ייעודי לחולי דמנציה בישראל, ובאחרונה נפגשה עם גורמים שונים בתחום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x