$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הבורסה תנסה לבלום את כניסת משאבי טבע למדדי המניות

המשקיעים כבר ציפו לכך שביום חמישי תיכנס משאבי טבע למדדי הבורסה המובילים, לאחר שזינקה ב־9,000% בחודשיים בעקבות כניסתה לתחום כריית המטבעות הדיגיטליים. אך בבורסה כבר התחילו לתכנן את הדרכים למנוע את כניסתה

רחלי בינדמן, אורי טל־טנא ודרור רייך 07:0312.12.17

הנהלת הבורסה מתחבטת בסוגיה קשה: האם חברת משאבי טבע, שזינקה ביותר מ־9,000% בחודשיים, תיכנס בעדכון המדדים הקרוב למדדי ת"א־125 ות"א־90 או לכל הפחות למדד SME60. המניה מרכזת בשבוע האחרון מחזורי מסחר חריגים לאחר שדיווחה כי היא תרכוש 75% מהחברה הקנדית Backbone, שמתמחה בכריית מטבעות דיגיטליים — ובבורסה חוששים כי המניה התנודתית עשויה להקשות על המשקיעים.

אתמול בערב (ב') נסגר שווי השוק של משאבי טבע על 964 מיליון שקל — מה שממקם את החברה שבשליטת רועי סבג (54%) כחברה ה־111 על פי שווי השוק בתל אביב.

רועי סבג רועי סבג

 

ביום חמישי יתקיים המועד הקובע לבחינת עמידתה של משאבי טבע בתנאי הסף לכניסה למדדים, לפי שווי השוק הקובע: כמות המניות שתהיה רשומה כפול מחירן הממוצע בעשרת ימי המסחר שלפני כן. לכן, שווי השוק הקובע של המניה לצורך כניסה למדדים יהיה כ־680 מיליון שקל, ואילו הרף לכניסה למדד ת"א־90 הוא 835 מיליון שקל.

 

אם המניה תמשיך לזנק בימי המסחר הקרובים, היא יכולה להיכנס גם למדד ת"א־125, אך לפי הערכות הסיכוי לכך נמוך. השווי הנוכחי מזכה אותה בכניסה למדד ת"א־SME60, שבו היא תיהנה מביקושים של 10 מיליון שקל מחברות תעודות הסל.

 

בהנהלת הבורסה לא רוצים להכניס את המניה התנודתית למדדים, בטח ובטח שלא למדד ת"א־125, שצפוי להביא ביקושים של עשרות מיליוני שקלים למניה מצד תעודות הסל. החשש הוא שקליטת המניה במדדים תהיה במחיר גבוה שיפגע מהותית במחזיקי תעודות הסל, וגם במדדים אם המניה תתרסק לאחר מכן, אם למשל ידווח שההסכם עם החברה הקנדית מבוטל. מנהלי תעודות הסל, שמתמודדים בשנתיים האחרונות עם פדיונות של מיליארדי שקלים לטובת מנהלי ההשקעות האקטיביים, ממש לא מעוניינים בקריסה שתפגע בתעשייה — ולכן צפויים ללחוץ על הבורסה למצוא דרך שהמניה לא תיכנס למדדים.

 

הנהלת הבורסה התמודדה עם אתגר דומה לפני שנתיים, אז נאלצה הבורסה להכניס את מניית חברת התרופות מנקיינד למדד ת"א־100. למרות נורות האזהרה המהבהבות ערב כניסת המנייה למדד, כמו קריסה מקדימה של 40% בשווי המניה, לבורסה לא היתה ברירה — וכניסתה של מנקיינד הפכה לתעודת עניות להנהלת הבורסה. המניה איבדה כ־80% עד שביטלה לאחרונה את הרישום הכפול ויצרה הפסדים של מאות מיליוני שקלים למשקיעים במדד.

 

מייסדי Backbone הקנדית, שתתמזג עם משאבי טבע, במכרה המטבעות שלהם מייסדי Backbone הקנדית, שתתמזג עם משאבי טבע, במכרה המטבעות שלהם צילום: מרסלו לווינטמן

 

יש זיקה ישראלית?

 

כדי למנוע את המנקיינד הבאה, הוחלט להוסיף לדרישות הסף לכניסת מניות למדדים המובילים כי לחברה הנסחרת תהיה "זיקה ישראלית". משאבי טבע היא אמנם בשלב זה חברה ללא פעילות אמיתית, אך מנגד היא נשלטת על ידי בעלים ישראלי, מה שלכאורה מקנה לה זיקה ישראלית. אלא שבבורסה עשויים לטעון כי פעילות הכרייה בקנדה תביא לשלילת "הזיקה הישראלית". עם זאת, מדובר בטיעון בעייתי. שלל חברות שנסחרות במדד המוביל פועלות בעיקר בחו"ל, ובהן טבע, אך אין מחלוקת על הזיקה הישראלית שלהן.

 

טיעון אפשרי נוסף שהבורסה עשויה להשתמש בו הוא שלאחר הסכם המיזוג אחזקות הציבור בחברה צפויות לרדת מ־41% כיום ל־25%, ומתחת לרף הקובע לכניסה למדדים של 35% אחזקות ציבור. מכיוון שמדובר בהסכם חתום, אפשר לטעון שאין טעם להכניס את המניה למדדים אם בתוך זמן קצר היא כבר לא תעמוד בקריטריונים. גם כאן מדובר בטיעון בעייתי, שכן בעלי השליטה במשאבי טבע עשויים למכור מניות בשוק כדי להגדיל את אחזקות הציבור.

 

כך או כך, עדכון הרכב המדדים של פברואר מתקרב, ומספיק שהמניה תשמור על שווי שוק של מעל 800 מיליון שקל עד למחצית ינואר כדי לעמוד בדרישות הכניסה למדדי ת"א־90 ות"א־125. כך, מחזיקי תעודות הסל ייאלצו לרכוש את המניה, שמחירה הנוכחי תנודתי מאוד.

 

אם תרחיש זה יתממש, הבעיה של הנהלת הבורסה תהיה חמורה בהרבה — ולפי הערכות, הסיכוי שהיא תאפשר כניסה למדדים קלוש. אלא שהחלטה לשלול את כניסת המניה למדדים יוצרת תקדים בעייתי לבורסה, שעלולה למצוא את עצמה מתחבטת על כל כניסה של מניה חדשה למדדים על בסיס שיקולים סובייקטיביים – ולעמוד בפני לחצים מצד בעלי החברות שיטענו שיש הצדקה לכניסתן.

 

 

 

עוד חברה רוכבת על הגל

 

גם חברה קטנה נוספת בתל אביב בשם פנטזי נטוורק, שפעלה עד לאחרונה בתחום פיתוח האפליקציות להפעלת משחקי פנטזי ספורט, החליטה לרכוב על הגל של המטבעות הווירטואליים. פנטזי נטוורק דיווחה למשקיעים אתמול כי היא החליטה לבחון אפשרות לפעול בתחום הבלוקצ'יין — ובעקבות הדיווח זינקה מניית החברה ב־80% לשווי של 44 מיליון שקל. זאת, לאחר עלייה של 44% ביום ראשון ועלייה של 50% ביום חמישי, במחזורים של 8 ו־5 מיליון שקל בהתאמה, לעומת מחזורים של אלפי שקלים בודדים בימים שקדמו לכך.

 

פנטזי נטוורק, שהצטרפה לבורסה באוקטובר 2015 דרך מיזוג לשלד הבורסאי ביו־סל, העבירה את כל פעילות הספורט לחברה פרטית בבעלות העובדים ונותרה כשלד בורסאי ללא פעילות. היא מעוניינת לחדור לתחום החם של הבלוקצ'יין בעזרת מינוי של רונן יוסטר כיועץ לחברה. לפי החברה, דירקטוריון פנטזי, בראשותו של ארז גל, סבור כי "יכולתו וניסיונו של יוסטר יסייעו לחברה להגיע להחלטה מושכלת בנוגע לאסטרטגיית הכניסה לתחום".

 

יוסטר מונה לדירקטור בחברה לפני שלושה וחצי חודשים — ועזב את הדירקטוריון כדי להתמנות לתפקיד היועץ. כלומר, המומחה נמצא בתוך החברה עוד לפני המעבר לתחום החדש. יוסטר גם מכהן כדירקטור בחברה בחברת הביומד אלוקס פרמצבטיקה, המפתחת טיפולים למחלות גנטיות הנגרמות על ידי מוטציות. בעברו היה יוסטר סמנכ"ל בקבוצת הראל שוקי הון וניהל קודם לכן את מנורה גאון שווקים בינלאומיים.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x