שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

UBS: "הביטקוין - אם כל הבועות; לא ייהפך למטבע לגיטימי"

פול דונובן, הכלכלן הגלובלי הראשי של UBS, לא מתרשם מהזינוק המטאורי של המטבע הווירטואלי: "לא ניתן להשתמש בו בעסקאות בסיסיות"

שירות כלכליסט 20:3911.12.17

לרשימת רואי השחורות של הביטקוין הצטרפו היום כלכלני UBS. לדעתם, המטבע הדיגיטלי לא צפוי להפוך למטבע לגיטימי, גם לאחר השקת החוזים העתידיים בארה"ב.

 

"הביטקוין הוא אם כל הבועות. למטבעות וירטואליים יש ערך רק אם הם מתקבלים ככסף, אך לא ניתן להשתמש בהם עבור עסקאות בסיסיות. בנוסף, כמות המטבעות הווירטואליים יכולה רק לעלות ולעולם לא לרדת, מה שהופך אותם למשמרי ערך גרועים" - כך כתב הכלכלן הגלובלי הראשי של UBS, פול דונובן. "נכון להיום, השימוש במטבעות וירטואליים יכול להיעשות רק במקביל למכירת נכסים ורכישה של שירותים".

 

דונובן אמר באוקטובר כי התנודתיות הקיצונית במחיר הביטקוין מונעת ממנו להוות "משמר ערך", שהוא מאפיין מרכזי של כסף באשר הוא. "עם עלייה פי 20 במחירי המטבע בשנתיים בלבד, והיעדר כל גיבוי כלכלי בסיסי, המחירים הללו הם כמעט בוודאות בועה", הוא הוסיף.

 

פול דונובן פול דונובן צילום: Justin Canning

 

באופן דומה, מייסד חברת Bridgewater Associates, ריי דלי, הטיל בספטמבר בספק את יכולתו של הביטקוין להוות יחידת חליפין. "הביטקוין לא יכול לבצע עסקאות. לא ניתן לשלם איתו בקלות. הוא לא משמר ערך מעשי בגלל התנודתיות שלו, בשונה מזהב. חבל, הוא יכול היה להיות כסף, הוא יכול היה לעבוד קונספטואלית, אבל כמות הספקולציות סביבו והיעדר עסקאות של ממש פוגעים באפשרות הזאת".

 

מייקל נובוגרץ, מנהל לשעבר של Fortress קרנות גידור ואחד מותיקי וול סטריט מאמין עם זאת שהמטבע יכול להמשיך לנסוק אפילו אם הוא בועה: "אני חושב שהוא הולך להיות הבועה הגדולה ביותר של דורנו. הביטקוין יכול להגיע בקלות ל-40 אלף דולר עד סוף 2018", הוא אמר בראיון ל-CNBC. "גל גדול של כסף מתקרב אלינו, לא רק כאן אלא בכל העולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x