$
בורסת ת"א

לפידות קפיטל רוצה לקנות מחצית ממניות איי.די.או שבידי החברה הבת לפידות חלץ

החברה האם מעוניינת לרכוש 1.1% ממניות איי.די.או - לפידות חלץ מחזיקה ב-2.2% בחברת הנדל"ן שבשליטת שיכון ובינוי ומיקי דיין

גולן חזני 20:1105.12.17

מה גורם ללפידות קפיטל להציע לרכוש מחצית מאחזקותיה של החברה הבת לפידות חלץ במניות איי.די.או הפעילה בתחום הנדל"ן בברלין? שתי החברות הודיעו השבוע לבורסה כי הן מכנסות אסיפה לאישור עיסקת בעלי עניין שבה תרכוש לפידות קפיטל המחזיקה בשליטה בלפידות חלץ מחצית ממניותיה של זו באיי.די.או.  

מדובר ב-300 אלף מניות איי.די.או המשקפות אחזקה של 1.1% בחברת הנדל"ן, כאשר לפידות חלץ מחזיקה ב-2.2% ממניותיה. לא ברור אם העיסקה קשורה למאבק שהחל בעל מניות באיי.די.או נגד החברה ונגד בעל השליטה בה יעקב לוקסמבורג.

 

בדיווח הודיעו החברות כי לפידות קפיטל מציעה ללפידות חלץ לרכוש את המניות "במחיר אשר ישקף את מחיר הנעילה של מניות איי.די.או בבורסה לניירות ערך בתל אביב ביום המסחר אשר יקדם למועד רכישתן, ובלבד שמחיר זה לא יעלה על 76 שקלים למניה.... בהתאם להחלטת ועדת הביקורת ודירקטוריון השותף הכללי".

 

בהודעה נמסר עוד כי "בכוונת השותפות לזמן בימים הקרובים אסיפת בעלי יחידות ההשתתפות שעל סדר יומה דיון בהחזקות השותפות במניות איי.די.או וקבלת החלטה עקרונית אינדיקטיבית בנוגע להמשך החזקותיה של השותפות במניות איי.די.או". ההודעה מבהירה כי במסגרת האסיפה לא תעלה להצבעה הצעת החלטה להיענות להצעה האמורה. אם מחזיקי יחידות ההשתתפות יחליטו לתמוך עקרונית במכירת החזקותיה של השותפות באיי.די.או, יבחנו אורגני השותפות את ההצעה לגופה וכן חלופות נוספות לה".

 

ארנון אפשטיין, בעל מניות בלפידות ובלפידות חלץ, שלח בשבוע שעבר מכתבים לדירקטורים בלפידות ובאיי.די.או וללוקסנבורג עצמו, שבהם טען בנוגע לעיסקת רכישת מניות איי.די.או כי מדובר בהתנהלות שערורייתית. המכתבים נשלחו באמצעות עורכי הדין אופיר צברי ודיבון פרקש, ממשרד צברי־פרקש ושות'.

 

לוקסנבורג מחזיק ב־85% ממניות לפידות קפיטל, וזו מחזיקה ב־54% ממניות לפידות חלץ. לפידות עוסקת בביצוע קידוחי נפט ומים, סחר בינלאומי, והשקעות שונות. היא גם שולטת בסאני תקשורת, יבואנית מכשירי סמסונג. לפידות חלץ עוסקת בקידוחי נפט וגז.

 

בשבועות האחרונים רכש לוקסנבורג באופן אישי 0.58% ממניות איי.די.או, שנקלעה למאבק שליטה בין שיכון ובינוי של שרי אריסון (40%) למשפחת דיין וקרן אפולו (37%), עד שנחתם הסכם שליטה משותפת. לפידות מחזיקה ב־3.43% ממניות איי.די.או ולפידות חלץ ב־2.2%. לוקסנבורג, שנהפך באמצעות אחזקות אלה לגורם משמעותי באיזון בין שתי בעלות השליטה, טען שהסכם השליטה המשותפת מנוגד לטובת החברה.

 

אפשטיין האשים כי מרכישת המניות באיי.די.או "מעלה חשש כי הרכישה נגועה בעניין אישי של לוקסנבורג, נעשתה תוך ניגוד עניינים והפרה של חובותיו כנושא משרה וכבעל שליטה, ולא אושרה בהתאם להוראות חוק החברות, תוך פעולה למען עשיית רווח אישי מהיר, שימוש במידע פנים וחשיפת החברות לנזקים אדירים".

אפשטיין תהה עוד לגבי העובדה שהמניות נרכשו בשלושה כובעים שונים".

 

אתמול שיגר אפשטיין באמצעות עורכי דינו מכתב נוסף בעקבות ההודעה לבורסה של לפידות, בה טען כי "נראה כי הפעולה של מכירת המניות מאשרת את החשדות שלנו כי רכישת המניות נעשתה תוך הפרה של הסכם השותפות בלפידות חלץ והפרת תקנון הבורסה".

 

"מדוע אין התייחסות בדו"ח המיידי לחשש הממשי של מחיקה מהמסחר? מדוע לא מסבירים לציבור את המשמעות האמיציתית של ההחלטה"?, נאמר במכתב. עוד הוא תוהה: "אם העיסקה טובה עבור לפידות חלץ מדוע למכור את המניות ואם איננה טובה מדוע למכור רק מחצית?".

 

 

יעקב לוקסנבורג יעקב לוקסנבורג צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x